Najnowsze trendy w budownictwie mieszkaniowym – co proponują deweloperzy w 2024 roku?
Budownictwo mieszkaniowe w Polsce cały czas ewoluuje. Obecnie buduje się mniej, za to większe znaczenie ma dostosowanie nieruchomości do potrzeb ich przyszłych mieszkańców. Jakie główne trendy można zauważyć w 2024 roku? W jaką stronę zmierza rynek deweloperski? Sprawdzamy to m.in. na podstawie raportu „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” przygotowanego przez ECHO Investment.
Trend 1: osiedle, czyli miasto w mieście
Jednym z najbardziej zauważalnych trendów na poziomie planowania osiedli mieszkaniowych jest zyskująca na popularności idea „15-minutowego miasta”. Chodzi w niej o skupienie w odległości kilkunastu minut spacerem funkcji niezbędnych do komfortowego życia. Osiedle staje się więc „miastem w mieście”, w którym można pracować, odpoczywać, zrobić zakupy, uprawiać sport i załatwić podstawowe codzienne sprawy. Polakom zależy przede wszystkim na bliskości:
- sklepów spożywczych,
- terenów zielonych,
- obiektów sportu i rekreacji,
- placówek edukacyjnych,
- placówek służby zdrowia.
Wiele osób chce także Paczkomatu oraz przystanków komunikacji miejskiej tuż przy swoim miejscu zamieszkania. Wszystko to składa się na wygodne życie, które jednocześnie jest zgodne z ekologicznymi trendami. Więcej niezbędnych usług w pobliżu to bowiem mniej podróży samochodowych, a więc czystsze powietrze i przyjemniejsze środowisko do życia.
Badanie przeprowadzone na zlecenie ECHO Investment[1] pokazuje, że tylko 1/3 Polaków jest zadowolona ze swojego miejsca zamieszkania. Potencjał jest zatem ogromny. Wśród badanych najwięcej osób chciałoby mieć w odległości 15 minut spacerem kino, teatr lub inny obiekt kultury czy rozrywki (28%). Wiele osób narzeka także na brak w pobliżu miejsc parkingowych (19%), obiektów sportowo-rekreacyjnych (17%), kawiarni i restauracji (17%) oraz punktów handlowych takich jak supermarket (16%). W związku z tym jednym z ważniejszych trendów wśród deweloperów jest traktowanie inwestycji jako części większej całości, która ma zapewniać optymalne warunki do życia i codzienny komfort bez konieczności realizowania dalekich podróży.
Trend 2: osiedle zrównoważone
Wymagania nabywców sprawiają także, że nowe osiedla coraz częściej są zrównoważone. Aż 46% badanych deklaruje chęć dopłaty za możliwość zamieszkania właśnie na takim osiedlu. Najczęściej wskazywanym pożądanym rozwiązaniem jest ograniczenie ruchu samochodów na osiedlu. Polacy chętnie wybierają mieszkania w miejscach oferujących:
- parki zabaw lub wybiegi dla psów,
- ogródki społeczne,
- inteligentne systemy,
- rozwiązania ekologiczne (np. ładowarki do pojazdów elektrycznych, osiedlowy system wynajmu aut, rowerów lub hulajnóg itp.).
Dlatego obserwuje się coraz więcej projektów osiedli stawiających na ekologię, komfort, samowystarczalność i zmniejszenie zużycia energii.
Trend 3: coraz więcej mieszkań wykańczanych „pod klucz”
Zgodnie z raportem „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” aż 39% badanych chętnie kupiłoby mieszkanie od dewelopera wykończone „pod klucz”. Pakiety wykończeniowe powoli przestają się kojarzyć z niedostępnym luksusem. Wysokie i cały czas rosnące ceny materiałów oraz brak czasu i wiedzy potrzebnej do samodzielnego wykończenia mieszkania coraz częściej skłaniają nabywców do zwrócenia się ku tej opcji.
Ponadto coraz więcej Polaków zwraca baczną uwagę na to, jak mieszka. W codziennym zgiełku i chaosie dom powinien być spokojną, harmonijną przestrzenią. Urządzenie go z pomocą projektanta i fachowców od wykończenia zapewnia natomiast nie tylko funkcjonalność i estetykę wnętrz, ale także pewność co do ich trwałości. Wykończenie „pod klucz” jest także bardzo atrakcyjne dla inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Pozwala bowiem szybko oddać lokal do użytku, a ponadto jest on wówczas objęty dodatkową rękojmią wykonawcy.
Na popularność wykończenia „pod klucz” mają też wpływ względy ekonomiczne. Klienci kupujący swoje pierwsze M z pomocą kredytu hipotecznego mogą przeprowadzić się do niego od razu po odbiorze, co eliminuje konieczność płacenia jednocześnie opłat za wynajem i raty kredytowej. Atutem jest też możliwość kupienia lokalu z wykończeniem w jednej transakcji kredytowej.
Trend 4: smart home
Aż 38% badanych jest w stanie dopłacić za inteligentne rozwiązania w mieszkaniu lub na osiedlu. Technologie smart home to bowiem większa wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności. Dzięki nim wieloma funkcjami można sterować z poziomu smartfona – także na odległość. Odpowiednie rozwiązania pozwalają wyeliminować wiele problemów („czy zamknąłem drzwi?”, „czy wyłączyłam żelazko?”), a często nawet uratować mienie (powiadomienia w przypadku pożaru, zalania, ulatniania się gazu itp.). Inteligentne światła, rolety czy ogrzewanie pozwalają uzyskiwać spore oszczędności w domowym budżecie, szczególnie przy wysokich kosztach mediów. Natomiast inteligentny monitoring i alarmy sprawiają, że mieszkańcy osiedli „smart” śpią spokojniej.
Dość trudna sytuacja finansowa na rynku nieruchomości sprawia, że deweloperzy muszą bardziej niż kiedykolwiek wsłuchiwać się w potrzeby nabywców. Najważniejsze trendy mieszkaniowe pokazują, że coraz więcej nowych inwestycji jest zgodnych z oczekiwaniami Polaków. Między innymi to właśnie dlatego wzrasta liczba osób zainteresowanych zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.
Na te i inne potrzeby mieszkaniowe Polaków odpowiada deweloper Archicom, tworząc inwestycje, które obejmują miejsca pracy, odpoczynku, aktywności, tym samym oferując kompletną przestrzeń życiową w duchu idei miast 15-minutowych.
[1]https://echohubdevwordpress.blob.core.windows.net/uploads/2022/10/Jak_mieszkaja_Polacy_Raport_2022_ECHO_Investment.pdf
- Więcej o:
Magia rąbka stojącego
Cegła klinkierowa w budownictwie - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Najnowsze trendy w budownictwie mieszkaniowym – co proponują deweloperzy w 2024 roku?
Z jakich materiałów powstają domy prefabrykowane?
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji
HIT dekoracji wnętrz – panele ryflowane
Czar elewacji z blachy
Czy wełna skalna nadaje się na elewację? Wszystko, co musisz wiedzieć