Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji
Kiedy przeminęła moda na wielkie, bogato zdobione domy o wymyślnych kształtach i kolorach, inwestorzy potrzebowali czegoś mniej ekstrawaganckiego. Przyszła pora na minimalizm w budownictwie, czyli proste, kwadratowe bryły z dachem dwuspadowym, w stonowanych kolorach. Taki styl niesie za sobą także korzyści ekonomiczne – na przykład pozwala na łatwiejsze operowanie temperaturą w takim domu, czyli chłodzenie lub ogrzewanie. Mniej płacimy za to oraz za same, swoją drogą sprawne, wybudowanie nieskomplikowanego budynku. Jednak, jak to się dzieje z każdą nowością, pojawiły się też wątpliwości. Jaki materiał najlepiej zabezpieczy odsłonięte ściany zewnętrzne? Jak połączyć dobrą jakość z trwałą ochroną? I oczywiście, jak skomponować to wszystko tak, aby nasz dom nie był pospolity i taki jak wszystkie inne?
W tym artykule odpowiemy na te pytania przedstawiając zalety wykorzystania stali jako materiału elewacyjnego. Opiszemy jej warianty (zależne od połysku i stopnia pofałdowania blachy) oraz możliwości kompozycyjne w połączeniu stali z innymi surowcami jak tynk, drewno, kamień łupany czy klinkier. Pokażemy jak łatwo osiągnąć gustowny wygląd elewacji, bez nadmiernego nadwyrężania naszego portfela i cierpliwości.
Kompozycja z blachami perforowanymi
Blacha ażurowa, umożliwia sporo wyjątkowych aranżacji elewacji. Na rynku budowlanym znajdziemy bogaty wybór blach z różnie rozstawionymi i zaprojektowanymi otworami. Często inne będą też materiały – blachy perforowane mogą być wykonane z aluminium, stali ocynkowanej i nierdzewnej. Jednak nawet gdy struktura, tekstura i wielkości otworów będą różne – trwałość i jakość elewacji wykonanej z takich surowców jest rewelacyjna. Jeżeli jeszcze dodatkowo wzmocnimy materiał powłoką ochronno-dekoracyjną, będziemy mogli zdecydować o kolorze i połysku powierzchni oraz otrzymać gwarancję jakości – tylko w przypadku korzystania z usług uznanych i renomowanych producentów, jak na przykład Blachy Pruszyński. Możliwości mamy wiele, więc nietrudno będzie nam stworzyć idealny i ponadczasowy design elewacji.
„Pełna” stalowa elewacja
Jeśli wizja ażurowej elewacji nie przypada nam do gustu, możemy wykorzystać zwykłą blachę trapezową, czyli taką o trapezowym przekroju. Blachy te, o odpowiednim profilu, wytwarza się specjalnie do wykończenia ścian zewnętrznych. Jej kształt pozwala na skonstruowanie wyjątkowej kompozycji na elewacji, zależnej tak naprawdę wyłącznie od naszej wyobraźni. Blachy mogą być płaskie, ale ciekawym rozwiązaniem są również falowane profile, które świetnie sprawdzą się jako uspokojenie nowoczesnej, kubistycznej estetyki lub podkreślenie indywidualności inwestora. W kwestii materiału, tak samo jak w przypadku perforowanych blach, mamy sporo opcji. W ofercie jednej tylko firmy Blachy Pruszyński dostępne są blachy powlekane, powlekane aluminium, cynkowe i alucynkowe.
Kolejną wartą rozważenia stalową wariacją elewacji są panele na rąbek stojący. Najczęściej używa się ich jako pokrycie dachowe, ale nie jest to ich jedyne zastosowanie – jednym z pomysłów na ich aranżację jest przedłużenie motywu dachu na ściany zewnętrzne. Jeśli jednak takie industrialne kompozycje nie są dla nas, nie trzeba od razu odrzucać paneli. Ładny efekt estetyczny tworzy też elewacja tylko miejscami przykryta blachą na rąbek stojący. Ponadto ten materiał zapewnia większą swobodę w planowaniu ostatecznego wyglądu domu, ponieważ panele na rąbek stojący można układać w dowolnej orientacji.
Inną, nowoczesną opcją są stalowe kasetony elewacyjne, stworzone przez firmę Blachy Pruszyński w duchu dominującego na rynku budowlanym minimalizmu. Kasetony są lekkie i wielokolorowe, co bardzo ułatwia stworzenie upragnionych kompozycji na ścianach zewnętrznych – niezależnie czy zależy nam na jednolitej, jednokolorowej elewacji, czy kolorowych urozmaiceniach widocznych tylko w kilku punktach.
Połączenie różnych materiałów
Niezależnie czy planujemy zmieszać na elewacji dwa różne materiały, warto zawczasu zaplanować jakie one będą – przede wszystkim ze względu na koszty. W doborze odpowiedniego połączenia pomoże nam architekt lub wizualizator, warto skorzystać z takiej porady.
Klasyczną kombinacją będzie oczywiście ocieplenie stalowej elewacji drewnem. Dom ma wtedy elegancki, ale równocześnie przytulny i przyjemny wygląd. Blacha świetnie też skomponuje się z białym lub szarym tynkiem. A jeśli podobają nam się koncepcje nowoczesnych domów – stodół, idealnym uzupełnieniem stali będzie czerwony klinkier, dzięki któremu osiągniemy styl loftu albo rustykalny. Gdy natomiast szukamy czegoś wyjątkowego, co szybko się nie znudzi, warto przyjrzeć się bliżej strukturalnym betonowym bloczkom bądź materiałom z grupy kamieni łupanych, jak piaskowiec lub wapień.
Choć początkowo blacha jako materiał elewacyjny wydaje się niepozorna, widać, że można ją wykorzystać w wielu różnorodnych, oryginalnych projektach – czy to w towarzystwie innych materiałów, czy pozostawiając dla niej ściany zewnętrzne na wyłączność.
- Więcej o:
Magia rąbka stojącego
Cegła klinkierowa w budownictwie - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Najnowsze trendy w budownictwie mieszkaniowym – co proponują deweloperzy w 2024 roku?
Z jakich materiałów powstają domy prefabrykowane?
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji
HIT dekoracji wnętrz – panele ryflowane
Czar elewacji z blachy
Czy wełna skalna nadaje się na elewację? Wszystko, co musisz wiedzieć