Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolor, przed którym stoisz - nowa wystawa na placu Europejskim w Warszawie

Redakcja Pressland/WG/mp

Jak światło i kolor wpływają na nasze codzienne życie? Jak wiedzę o wpływie poszczególnych barw na człowieka wykorzystują architekci, projektanci i twórcy reklam? Odpowiedzi znajdziemy na wystawie "Kolor, przed którym stoisz" w plenerowej galerii sztuki Art Walk na placu Europejskim w Warszawie.

Kolor "green and yellow" - wizualizacja okna, il. Blanka Jędra, Marek Kucharski
Kolor "green and yellow" - wizualizacja okna, il. Blanka Jędra, Marek Kucharski
Mat. prasowe

Wystawa „Kolor, przed którym stoisz” autorstwa Blanki Jędry i Marka Kucharskiego jest wizualną i słowną opowieścią o tym, w jaki sposób światło i kolor wpływają na nas w codziennym życiu, jaki jest wymiar społeczny, kulturowy, fizjologiczny czy marketingowy wykorzystania barw w przestrzeni. Każde z tych ujęć przedstawia bowiem kolor na swój własny sposób, w odmiennej tonacji znaczeniowej i przy użyciu innych pojęć. Gdzie znajduje się zatem granica między rzeczywistością a złudzeniem?

 

Awangardowe witryny przy Warsaw Spire

Dla fizyków kolor jest zjawiskiem mierzalnym, a dla fizjologów jedynie wrażeniem mózgowym. Pomimo tych naukowych rozbieżności jedno jest pewne – miał on ogromne znaczenie w ewolucji istot żywych. Człowiek rozróżnia niezwykle szeroki zakres odcieni zieleni, ponieważ nasi przodkowie żywili się w lasach i na innych terenach zdominowanych przez tę barwę. Kolor był i jest nadal niezmiernie ważny w kulturze każdej ludzkiej cywilizacji. Silnie odznaczył się w języku, symbolach, a także w ikonosferze życia codziennego

mówi kuratorka wystawy Grażyna Bastek.
Kolor "szpinak na ścianach' - wizualizacja okna
Kolor "szpinak na ścianach' - wizualizacja okna
Mat. prasowe

Wiedza o wpływie poszczególnych barw na człowieka jest wykorzystywana przez architektów, projektantów, twórców reklam i specjalistów od budowania wizerunku. Z jednej strony może służyć do korzystnego kształtowania otoczenia (stąd uspokajająca, kojąca zieleń w szpitalach i przychodniach), z drugiej – być elementem nastawionych na zysk działań marketingowych.

Założeniem koncepcji wystawy jest przedstawienie wybranych, nieoczywistych historii dotyczących różnych kolorów lub ich zastosowania. Jaki kolor łączy badania NASA i terapię wykorzystującą lecznicze właściwości światła? Czy istnieje więcej niż jedna prawdziwa czerń i jak jej wykorzystanie skonfliktowało świat sztuki? Czy flaga Polski jest naprawdę biało-czerwona?

Kolor "szpinak na ścianach", il. Blanka Jędra, Marek Kucharski
Kolor "szpinak na ścianach", il. Blanka Jędra, Marek Kucharski
Mat. prasowe

Te i podobne tematy poruszają w swoich pracach autorzy wystawy „Kolor, przed którym stoisz”. W lipcu tego roku projekt został wyłoniony w otwartym konkursie Art Walk Open Call 2019 głosami wszystkich członków jury. Kapituła doceniła jego oryginalność, szerokie ujęcie tematu, przemyślaną koncepcję wpisującą się w architekturę Art Walk oraz atrakcyjność wizualną.

Wystawę na placu Europejskim będzie można oglądać od 6 grudnia 2019 do końca lutego 2020. Uroczyste otwarcie połączone z autorskim oprowadzaniem odbędzie 6 grudnia 2019 o godzinie 17.30.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kolor, przed którym stoisz - nowa wystawa na placu Europejskim w Warszawie