Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Łódź: Rzeka Lamus znów wypłynie na powierzchnię. Przez 100 lat była zamknięta pod ziemią

WG
Rzeka Lamus ma zostać wydobyta na powierzchnię - Fot. WG

Po ponad 100 latach podziemna łódzka rzeka Lamus zostanie wydobyta na powierzchnię. Odnowiony zostanie również park im. J. Kilińskiego. Inwestycję w całości sfinansuje Unia Europejska, przeznaczając na ten cel ponad 15 milionów złotych.

Gdyby nie liczne rzeki płynące przez miasto, nie powstałaby przemysłowa Łódź. Dostęp do wody był konieczny do prowadzenia produkcji włókienniczej. Ile było łódzkich rzek? Tu zdania są podzielone - jedni twierdzą że 18, inni wspominają o 20. Dziś rzeki te nadal płyną w podziemnych kanałach. Do kilku można "zajrzeć" przez specjalne ażurowe włazy, zamontowane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Rzeka Lamus znów na powierzchni

Jedna z rzek - Lamus, po ponad 100 latach zostanie wydobyta na powierzchnię. Unia Europejska przyznała na ten cel 3,5 miliona euro (czyli ponad 15 milionów złotych). Projekt dofinansowania złożył łódzki europoseł Marek Belka.

Rzeka Lamus zostanie wydobyta na powierzchnię. Odnowiony zostanie też park im. J. Kilińskiego - Wizualizacje. mat. lodz.pl

Lamus to najszybsza z łódzkich  rzek. Ma bardzo duży spadek, płynie wartko, jak górski potok. Dzięki temu  można było z niej uzyskać dużo energii. Na niej właśnie w XVI wieku powstał młyn, od stojącego obok składu,  zwany Lamusem. Teren ten przejął w w 1842 roku Traugott Grohmann. On to wybudował i uruchomił przy ul. Tylnej przędzalnię mechaniczną bawełny, napędzaną właśnie energią wody. Gdy w fabryce zainstalowano maszynę parową, rzekę Lamus ukryto  w podziemnym kanale.

czytamy na blogu proszewycieczki.wordpress.pl

Rzeka Lamus i Park Kilińskiego

Ze środków pozyskanych z budżetu Unii Europejskiej odnowiony zostanie park Kilińskiego. To właśnie tu "odkryte" zostanie blisko 200 metrów rzeki Lamus. Woda ma płynąć w naturalnym korycie (nie będzie betonowych płyt). Mieszkańcy będą mieli dostęp do rzeki - powstaną liczne tarasy i zejścia do wody. W parku im. J. Kilińskiego pojawi się mała architektura, a alejki zyskają przepuszczalną nawierzchnie.

Projekt realizowany będzie przez Zarząd Inwestycji Miejskich w trybie "zaprojektuj i wybuduj" we współpracy z Wydziałem Kształtowania Środowiska. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji. Prace mają zostać zakończone do końca 2025 roku.

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

W Poznaniu powstaje apartamentowiec Aura projektu Roberta Koniecznego. Elewację pokryje 140 tysięcy roślin
Maszt w Konstatynowie przez 17 lat był najwyższym obiektem na świecie. Runął w 1991 roku
Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…

Polecane

Konkurs Współczesna Kamienica Łódzka rozstrzygnięty. Poznaliśmy wyniki trzeciej edycji
Fuzja w Łodzi: trwa budowa mieszkań loftowych. Na ścianach odkryto secesyjne polichromie [WIEŚCI Z BUDOWY]
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Miasta Łodzi. Znamy zwycięzców 1 edycji konkursu

Skomentuj:

Łódź: Rzeka Lamus znów wypłynie na powierzchnię. Przez 100 lat była zamknięta pod ziemią

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej