Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

MOLecoLAB - Uniwersytet Medyczny w Łodzi będzie miał nowy pasywny budynek laboratoryjno-naukowy

Mat. prasowe/red. WG

MOLecoLab czyli Łódzkie Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych będzie pasywnym budynkiem laboratoryjno-naukowym, o minimalnym wpływie na środowisko. Za projekt odpowiada łódzkie biuro Architekton Sp. z o.o.

MOLecoLAB - elewacja
MOLecoLAB - elewacja
Wizualizacja z archiwum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

MOLecoLAB - nowa inwestycja Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

MOLecoLAB, Łódzkie Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych ma powstać w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM w Łodzi. Będzie to kompleks najwyższej klasy laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych, który zajmie ok. 4,5 tys. metrów kwadratowych. W projekt zaangażowani są specjaliści z zakresu genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i parazytologii, farmakologii, mechatroniki oraz bioinformatyki.

MOLecoLAB - pasywny i przyjazny środowisku budynek

Dwukondygnacyjny MOLecoLAB, zaprojektowany przez łódzkie biuro Architekton, ma być budynkiem pasywnym o minimalnym wpływie na środowisko i niskich kosztach użytkowania. Po zrealizowaniu obiektu o kubaturze ok. 18,5 tys. m³ wskaźnik jego zapotrzebowania na energię wyniesie maksymalnie 15 kWh/(m²a) rocznie zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia.

Budynek będzie spełniać także inne wyśrubowane parametry m. in. w zakresie szczelności na przenikanie powietrza, zapotrzebowania na energię pierwotną, przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych i okien, oraz temperatury powietrza przy wewnętrznej powierzchni szyby.

Na elewacji i dachu znajdzie się fotowoltaika o mocy 118 kWp, która częściowo zabezpieczy zapotrzebowanie budynku na energię. W obiekcie zrealizowana będzie instalację trigeneracji, która zapewni produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu przy użyciu energii chemicznej z gazu ziemnego. Pod budynkiem generalny wykonawca zamontuje gruntowy wymiennik ciepła. Efekt pasywności zostanie uzyskany także dzięki zastosowaniu szeregu innych rozwiązań takich jak odpowiedni kształt budynku, zwartość i prostota brył, orientacja głównych przeszkleń na południe, wysoka izolacyjność cieplna wszystkich przegród i stolarki zewnętrznej, eliminacja mostków cieplnych, wysoka szczelność budynku, wysokosprawny układ wentylacji z odzyskiem ciepła oraz energooszczędne oświetlenie typu LED.

Aby spełnić wszystkie założenia projektowe, istotny jest dobór materiałów, izolacje oraz dbałość o detale połączeń wpływające na wysoką jakość wykonywanych prac. Po zakończeniu realizacji budynek zostanie poddany próbie szczelności metodą Blower Door Test a dokumentacja powykonawcza będzie wykonana w systemie BIM.

Generalnym wykonawcą budynku MOLecoLAB została budowlana spółka Skanska. Prace zakończyć się mają w styczniu 2022 roku. Wartość tej inwestycji to ok. 42 mln zł

    Więcej o:

Skomentuj:

MOLecoLAB - Uniwersytet Medyczny w Łodzi będzie miał nowy pasywny budynek laboratoryjno-naukowy