Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Most wiszący Sky Bridge 721

C.

Sky Bridge 721 to najdłuższy wiszący most wiszący na świecie. Sky Bridge 721 łączy dwa pasma górskie – Slamnik i Chlum, przecinając dolinę potoku Mlynsky.

Most wiszący Sky Bridge 721
Most wiszący Sky Bridge 721
Dziajda/Shutterstock

Konstrukcja mostu Sky Bridge 721

Konstrukcja jest częścią interaktywnej ścieżki edukacyjnej „Most Czasu”, której łączna długość wynosi 2 km. Kolejka linowa prowadzi do wejścia na Sky Bridge 721, a po przekroczeniu mostu trasa prowadzi dalej utwardzoną leśną ścieżką wyposażoną w znaki opowiadające historię Republiki Czeskiej. Odwiedzający mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji mobilnej, aby poznać historię budowy mostu i republiki czeskiej.

Most wiszący Sky Bridge 721
Most wiszący Sky Bridge 721
Vladimka production/Shutterstock

Ośrodek narciarski

Ośrodek Dolní Morava znajduje się w odległości 2,5 godziny jazdy od Pragi na terenie wsi o tej samej nazwie, leżącej w paśmie górskim Kralicky Snezhnik na granicy z Polską. Ośrodek Dolní Morava to popularny czeski ośrodek narciarski. Oprócz stoków narciarskich, wysokogórskich apartamentów i restauracji, historycznych tras i najdłuższego mostu wiszącego na świecie, ośrodek turystyczny Dolní Morava przyciąga gości rozmaitymi atrakcjami, wśród których jest druga najdłuższa alpejska zjeżdżalnia w Europie i zawrotny taras widokowy pod romantyczną nazwą "spacer w chmurach".

sky bridge 721
"Spacer w chmurach"
Vladimka production/Shutterstock

Taras widokowy Skywalk

Najdłuższy most wiszący ma długość 721 metrów, a najwyższy punkt konstrukcji znajduje się w odległości 95 metrów od dna doliny na bezwzględnej wysokości od 1110 do 1116 metrów nad poziomem morza. Most wiszący ma szerokość 1,2 metra. Według oficjalnych danych największy na świecie wiszący most budowano 2 lata i kosztowała ośrodek Dolní Morava 200 milionów koron (~8,4 miliona dolarów). Most jest podtrzymywany przez 6 lin głównych i 60 pomocniczych: pozwalają one powstrzymać kołysanie się mostu przy wietrznej pogodzie. Według przedstawicieli ośrodka Sky Bridge 721 jest otwarty dla osób w każdym wieku i dowolnego wzrostu, które mimo zawrotnej wysokości odważą się cieszyć niepowtarzalnymi widokami pasma górskiego. Niestety, ze względu na cechy konstrukcyjne, na moście nie można używać wózków inwalidzkich.

Most wiszący Sky Bridge 721
Most wiszący Sky Bridge 721
Lukasz Tyczkowski/Shutterstock

Ceny biletów

Pakiet Sky Extra, czyli przejazd kolejką w górę głęboką górską doliną, a także zwiedzanie mostu i zjazd kolejką do dolnej stacji kolejki kosztuje dla osoby dorosłej 1105 koron czeskich, czyli ok. 206 zł. Bilet rodzinny 2+1 kosztuje 2980 koron, tj. 557 zł. Dostępny jest też pakiet sky – przejazd kolejką oraz spacer ścieżką mostu. Taki bilet wstępu bridge 721 kosztuje dla osoby dorosłej 880 koron, czyli 164 zł. Pakiet sky rodzinny kosztuje 2370 koron, tj. 443 zł. Jeśli zarejestrujesz się wcześniej w sklepie internetowym ośrodka, pakiet sky walk jest tańszy.

Ciekawostki turystyczne

Sky Bridge 721 to najdłuższy wiszący most dla pieszych na świecie. Poprzednim rekordzistą był wietnamski długi most, którego nazwa tłumaczy się jako „biały smok”. Ma długość 632 metrów. Na most może wejść jednocześnie maksymalnie 500 turystów. Śmiałkowie, którzy przełamią strach, zostaną nagrodzeni widokami na okoliczne Jesioniki. Przed udaniem się na wyprawę warto sprawdzić warunki wietrzne. Sky Bridge 721 jest zamykany, jeśli prędkość wiatru przekroczy 37 m/s. Ośrodek Dolni Morava, do którego należy most, położony jest w północno-wschodniej części Republiki Czeskiej, na wschód od Pragi. Podróż samochodem z Pragi do Dolnej Morawy zajmie około dwóch godzin i 30 minut. Możesz wsiąść do pociągu - to około 4 godzin. Koszt to 20-30 euro w jedną stronę.

W pierwszym miesiącu od otwarcia Sky Bridge 721 odwiedziło 45 000 osób. Tym samym liczba zwiedzających przerosła oczekiwania inwestora. Dzięki szeroko zakrojonej reklamie, m.in. państwowej agencji CzechTourism, atrakcja przyciąga turystów z całego świata. Sky Bridge ma również synergistyczny wpływ na inne atrakcje turystyczne w okolicy, powiedział. Wzrasta zainteresowanie wieżą widokową, którą w przeszłości odwiedzało 300 tysięcy osób rocznie. Oprócz czeskich i polskich turystów najczęściej spotykani są tu turyści z Holandii, Niemiec, Anglii, jest też wielu Japończyków. Na wysokości 95 metrów przecina dolinę potoku Młyńskiego od pasma górskiego Slamnik do Grzbietu Chlumskiego. Z długością 721 metrów przewyższa najdłuższy wiszący most dla pieszych, który znajduje się w Portugalii w pobliżu miasta Aroca, na północ od Lizbony.

Most wiszący Sky Bridge 721
Most wiszący Sky Bridge 721
Vladimka production/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Most wiszący Sky Bridge 721