Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nagroda Mies van der Rohe 2022. Poznaliśmy pięciu finalistów!

mat. partnera
Town House w Londynie, zaprojektowany przez Grafton Architects - mat. prasowe

16 lutego w warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono pięciu finalistów, pretendujących do prestiżowej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award 2022.

Wśród wyróżnionych projektów znalazły się:

Dodatkowo wyróżniono 2 projekty:

Inicjatorem wydarzenia jest OW SARP, Fundacja Miesa van der Rohe, Komisja Europejska, Miasto Stołeczne Warszawa oraz ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe została zainicjowana w 1987 r. w wyniku porozumienia pomiędzy Parlamentem Europejskim i radą miasta Barcelona, a od 2001 r. jest współorganizowana przez Fundació Mies van der Rohe i Komisję Europejską. Tegoroczne nominacje do ścisłego finału konkursu ogłosił Witold Naturski, Szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, wraz z Ivanem Blasi, koordynatorem Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej EU Mies Award, Marleną Happach – Architektem Miasta Warszawa, Dyrektorem Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Martą Sękulską-Wrońską – Prezesem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele mediów oraz wybrane pracownie architektoniczne.

Na tegorocznej liście nominowanych znalazły się europejskie realizacje, ukończone od października 2018 r. do kwietnia 2021 r. – w tym nowe osiedla oraz bloki, obiekty publiczne, komercyjne i centra aktywności lokalnej. W marcu międzynarodowe Jury odwiedzi wszystkich pięć obiektów w celu wyłonienia Laureata Nagrody. Zwycięzca zostanie ogłoszony pod koniec kwietnia 2022 roku, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 maja 2022 r. w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. Podczas uroczystości odbędzie się cykl wykładów, debat, a także otwarcie wystawy z udziałem członków Jury, Laureatów, Finalistów oraz zaproszonych gości.

Wystawa nominacji z Polski w ZODIAKu

W ciągu ostatnich dwóch lat w naszym kraju powstało bardzo dużo udanych obiektów architektury – z pewnością w gronie nominowanych do Mies van der Rohe Award nie mamy się czego wstydzić. Wśród 40 najlepszych prac znalazły się dwa projekty z Polski:

Do 20 lutego 2022 roku można przyjść do Pawilonu ZODIAK i obejrzeć wystawę pokazującą 25 realizacji z Polski, nominowanych w konkursie. Odwiedzającym przybliży ona idee, którymi kierowali się twórcy, w zestawieniu z opiniami polskich ekspertów nominujących do nagrody. 

Możemy na niej przeanalizować nie tylko proces twórczy i idee przeświecające autorom obiektów z ich perspektywy. Przedstawiamy też przyczyny wyboru i kryteria oceny ekspertów nominujących poszczególne prace. Ulokowanie ich w kontekście wcześniejszych polskich realizacji obecnych w Nagrodzie pozwala prześledzić zmiany zachodzące w myśleniu, czym jest Dobra Architektura Współczesna.

mówi Magdalena Maciąg, kuratorka wystawy, pełnomocniczka zarządu OW SARP do spraw programowych ZODIAKu.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Partnerzy: Cosentino, Geberit, Vasco, OfficePlus, Farby Kabe.

Więcej na: sarp.warszawa.pl

Berliński budynek Frizz23 architektów Britty Jürgens i Matthew Griffina - mat. prasowe
85 Habitatages Socials a Cornellà, autorstwa pracowni peris+toral.arquitecte - mat. prasowe
Z33 House for Contemporary Art, Design and Architecture, studia prowadzonego przez Franceskę Torzo - mat. prasowe
The Railway Farm w Paryżu, autorstwa Grand Huit i Melanie Drevet Paysagiste - mat. prasowe
Enrico Fermi School Turin BDR bureau - mat. prasowe
La Borda - Cooperative Housing Barcelona Lacol - mat. prasowe
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Magdalena Federowicz-Boule w jury World Architecture Festival 2024
Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time
Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku

Skomentuj:

Nagroda Mies van der Rohe 2022. Poznaliśmy pięciu finalistów!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej