Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy Rynek w Poznaniu: Medusa dopisuje swój rozdział

mat. prasowe

Teren między ulicami Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka i Wierzbięcicami zmienia funkcje. W miejsce dawnego dworca autobusowego i zajezdni powstaje Nowy Rynek – kompleks pięciu budynków o przeznaczeniu biurowym i mieszkaniowym wraz z usługami, zlokalizowany na obszarze niemal 4 ha. Nową wartością dla Poznania jest też zielony, otwarty dziedziniec, zaplanowany jako ważny trakt komunikacyjny w centrum miasta.

Nowy Rynek, Budynek D
Nowy Rynek, Budynek D
Medusa Group

To pierwsza tak poważna inwestycja w stolicy Wielkopolski, w której swoje doświadczenia połączyło kilka pracowni architektonicznych: Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, Ultra Architects i Medusa Group. Bytomskie studio odpowiada za projekt Budynku D. Zadaniem architektów z Medusy było powiązanie kompleksu z dzielnicą mieszkaniową Wilda, tak aby bryła biurowca nie zdominowała sąsiedniej zabudowy.

Zaprojektowanie wypiętrzających się struktur i tarasowych podcieni miało na celu rozbicie masywnej bryły i nadanie jej nieco wizualnej lekkości oraz subtelności. W przyziemiu przeszklone witryny odrywają gmach od ziemi. Odciążeniu budynku posłużyło także zróżnicowanie charakteru i kolorystyki elewacji pokrytych pionowym układem kątowników, które pełnią funkcję zacieniaczy. Ten olbrzymi radiator odprowadza ciepło na zewnątrz budynku, a dwupowłokowa fasada oryginalnie mieni się odcieniami zieleni, przechodząc ku górze w barwę rdzawego różu.

Światłocienie pionowych elementów mnożą się i zmieniają wraz z porą dnia, dodając elewacji głębi. Rozsunięcie brył utworzyło podcienia, a nadwieszenia odsłoniły "podbrzusze" budynku. Ważny dla percepcji obiektu element stanowi zaoblony dziedziniec. Jest on integralną częścią kompleksu, rozwija go i wzbogaca. Ogólnodostępny pasaż tworzy łącznik osiedla Wilda z dworcem. Zlokalizowane centralnie patio – podobnie jak wszystkie budynki kompleksu - pozbawione będzie jakichkolwiek barier architektonicznych. Jest zaczynem nowego miejskiego rynku, otwierając się na spotkania, rekreację i rozrywkę charakterystyczne dla śródmiejskiego charakteru miejsca.

Powstaje też symboliczny most z przeszłością, który przyjmie formę instalacji w otwartej strefie budynku. Sześćdziesiąt tabliczek z nazwami miejscowości, do których odjeżdżały autobusy, to ukłon dla historii miejsca, gdzie przez ponad 60 lat działał dworzec PKS. Nie chcąc wymazać kontekstu, architekci nawiązali do niego również w abstrakcyjnej grafice, inspirowanej historycznymi fotografiami dworca.

Nowy Rynek, Budynek D

 • lokalizacja: Poznań, Nowy Rynek, ul. Wierzbięcice/ks. Jakuba Wujka
 • architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
 • współpraca autorska: Maria Jaksik, Dawid Beil, Aleksandra Nowak, Joanna Jakimiuk, Magdalena Cichosz, Mateusz Florczak, Maciej Orlicz, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Krzysztof Weber, Michał Gawron, Tymoteusz Sapa, Aleksandra Mazur, Michał Sokołowski
 • konstrukcja: Bud-Ekspert
 • instalacja: Termo Studio, Janura
 • projekt fasady: Studio Profil, Esox
 • inwestor: Skanska
 • powierzchnia: 33 435 m kw.
 • projekt: 2018
 • realizacja: w budowie
 • certyfikacja: ubiega się o certyfikaty LEED, WELL.
Nowy Rynek, Budynek D
Nowy Rynek, Budynek D
Medusa Group
Nowy Rynek, Budynek D
Nowy Rynek, Budynek D
Medusa Group
Nowy Rynek, Budynek D
Nowy Rynek, Budynek D
Medusa Group
Nowy Rynek, Budynek D
Nowy Rynek, Budynek D
Medusa Group
  Więcej o:

Skomentuj:

Nowy Rynek w Poznaniu: Medusa dopisuje swój rozdział