Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Atrakcyjna przestrzeń nabrzeża Olzy w Cieszynie od RS+ Robert Skitek

Redakcja Pressland/WG/mat. architektów

Po obu stronach Olzy powstała wyjątkowa przestrzeń - Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Jej symbolem stały się nowoczesne Koła Czasu, zaprojektowane przez pracownię RS+ Robert Skitek.

Koła Czasu - Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Proj. RS+ Robert Skitek
Koła Czasu - Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Proj. RS+ Robert Skitek
Fot. Tomasz Zakrzewski

Cieszyn od 1920 roku podzielony na dwie części: polską i czeską. Granicą między państwami jest rzeka Olza. Od czasu wejścia obu krajów do strefy Schengen w 2007 roku zniknęło wiele barier. Oba miasta współpracują na wielu płaszczyznach.

Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín jest jednym z symboli tej współpracy. Ta pierwsza transgraniczna ekspozycja muzealna ulokowana została na obu brzegach Olzy. Stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz zaprojektowanie nośników dla ekspozycji opowiadającej o dziejach podzielonego miasta powierzono architektom z pracowni RS+ Robert Skitek.

Przeprojektowano zadrzewiony i dość zaniedbany trakt pieszo-rowerowy nad stromym brzegiem Olzy. Pomiędzy drzewami pojawiły się siedziska-platformy, które w założeniu mają przyciągnąć tu młodych ludzi. Najważniejszym zadaniem, przed którym stanęli architekci, było stworzenie charakterystycznego elementu – symbolu Muzeum, który miałby powiązać tereny należące do dwóch różnych państw.

Postanowiliśmy stworzyć pewien rodzaj zawołania dla spacerujących po drugiej stronie granicznej rzeki: „hej, tu jesteśmy, warto tu przyjść, serdecznie do nas zapraszamy”. Tym zawołaniem stały stały się Koła Czasu, które podświetlone doskonale przyciągają uwagę spacerujących oraz przekazują informacje o ważnych wydarzeniach w historii miasta. Dodatkowo są też miejscem do spędzania czasu nad wodą – zadaszone, z wygodnymi drewnianymi siedziskami pozwalają na odpoczynek nad rzeką.

mówią architekci z RS+ Robert Skitek.

Mimo sąsiedztwa zamkowego wzgórza, wszystkie zaprojektowane elementy są na wskroś współczesne. Podkreślają wyjątkowy charakter Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín, które szeroko korzysta z nowoczesnych technologii i dzisiejszą współpracę obu części Cieszyna na rzecz ponownego zjednoczenia miasta.

 

----

Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín.

Pracownia:RS+ Robert Skitek
Inwestor: Urząd Miasta Cieszyn
Lokalizacja: Cieszyn
Projekt: 2018
Realizacja: 2019

Autor: arch. Robert Skitek,
Współpraca: arch. Jakub Zygmunt, arch. Jarosław Zieliński, arch. Joanna Kujda
Konstrukcja: Lechprojekt, Marta Weszke, Leszek Weszke, Piotr Weszke
Zieleń: landscape design studio, Tomasz Kurtek

Zdjęcia:Tomasz Zakrzewski

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Atrakcyjna przestrzeń nabrzeża Olzy w Cieszynie od RS+ Robert Skitek