Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osiedle Smolna Sopot - prywatność i cisza w tętniącym życiem kurorcie

Mat. prasowe

Osiedle Smolna Sopot, jak nazwa wskazuje, jest położone w Sopocie, ale w jego zacisznej części, bo na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ideą przyświecającą inwestorowi – firmie deweloperskiej Invest Komfort – było stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy będą mogli zachować prywatność w tętniącym życiem turystycznym kurorcie, przy jednoczesnym oddaniu szacunku naturze.

Smolna Sopot
Smolna Sopot
Fot. Tom Kurek

Osiedle Smolna znajduje się w cichej części Sopotu. Niedaleko stąd do malowniczych miejsc Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, takich jak: Przełęcz Lipowa, Wężowa Ścieżka czy Wzgórze Eryka. Subtelne, niskie, maksymalnie 5-kondygnacyjne budynki projektu KD Kozikowski Design, są „zatopione” w gęstym, zielonym otoczeniu. Jest ich łącznie 6. Zaprojektowano w nich 97 mieszkań o powierzchni od 43 do 121 m kw., z dostępem do balkonu, tarasu lub ogródka. Do dyspozycji mieszkańców są także parking podziemny oraz komórki lokatorskie. Mieszkańcy mogą cieszyć się bliskością natury, ciszą, spokojem oraz ciekawym skandynawsko-japońskim designem osiedla, szlachetnym minimalizmem i obcować z organicznymi materiałami wykończeniowymi.

Dominują tu ekologiczne materiały elewacyjne, naturalna kolorystyka, monochromatyczne faktury i klarowne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne. Na szczególną uwagę zasługuje elewacja budynków, wykończona drewnem palonym metodą Shou Sugi Ban, od pokoleń praktykowana w Japonii, lecz rzadko spotykana w europejskim kontekście kulturowym. Unikalny, szlachetny wygląd drewna to nie wszystko co daje zastosowanie tej legendarnej techniki. Zwęglona warstwa stanowi doskonałe zabezpieczenie drewna przed wilgocią i promieniami słonecznymi, wydłużając tym samym jego trwałość nawet do kilkudziesięciu lat.

Kolorystyczną przeciwwagę dla palonego drewna w projekcie stanowią ściany pokryte tynkiem mineralnym Baumit Classico Special i białą, farbą elewacyjną premium o podwyższonej odporności na zabrudzenia – Baumit StarColor, wchodzącymi w skład kompletnego systemu ocieplenia Baumit ProSystem. Biel nadaje budynkom lekkość i akcentuje ich nowoczesność, natomiast mocny kontrast zastosowany w projekcie pozwolił architektom nadać całemu osiedlu efektowny, elegancki wygląd i osiągnąć harmonię z otaczającym krajobrazem.

Jak podkreśla inwestor, Smolna Sopot to inwestycja zbudowana w oparciu o dogłębną analizę potrzeb klientów, a także zrozumienie specyfiki miejsca i nawiązanie swoistego dialogu z otoczeniem, co wcale nie było łatwym zadaniem.

- Dużym wyzwaniem było harmonijne zespolenie osiedla z sąsiadującym z nim parkiem krajobrazowym, stworzenie swoistej relacji pomiędzy miejscem życia a otulającą go dziką przyrodą – bez ingerowania w nią podczas budowy. Smolna wręcz tonie w roślinności wyjętej dosłownie i niedosłownie z lasu. Aby podkreślić synchronizację z naturą, domy wyposażono w zielone, płaskie dachy, a na elewacjach zastosowano ekologiczne materiały wykończeniowe w postaci drewna, dobierając kolorystykę tak, aby podkreślała naturalne walory krajobrazowe – wyjaśnia Maja Mordasiewicz, zastępca kierownika projektu w firmie Invest Komfort. – Mówiąc o wyzwaniach przy tym projekcie, nie można też nie wspomnieć o wysokościowym zróżnicowaniu terenu, na którym powstała inwestycja – różnice poziomów w tym miejscu wynoszą ok. 15 metrów– dodaje.

 

Smolna Sopot
Smolna Sopot
Fot. Tom Kurek
Smolna Sopot
Smolna Sopot
Fot. Tom Kurek

Smolna to osiedle wielowymiarowe. Łączy ono filozofię współistnienia domu i przyrody, a przy tym tworzy przestrzenie bezpieczne, naturalne i tym samym ponadczasowe. Jego niezwykła architektura została zauważona i doceniona przez jurorów w ogólnopolskim konkursie Fasada Roku 2023, który nagradza budynki, które swoją architekturą i sposobem wykończenia elewacji korzystnie wpływają na otaczający nas krajobraz. Sopocka inwestycja otrzymała nagrodę główną w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”. Osiedle zakwalifikowało się także do międzynarodowej odsłony rywalizacji Baumit Life Challenge 2024.

    Więcej o:

Skomentuj:

Osiedle Smolna Sopot - prywatność i cisza w tętniącym życiem kurorcie