Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Panele fotowoltaiczne na wodzie w Łapinie. To pierwsza taka inwestycja w Polsce

Redakcja Pressland/WG

Spółka Energa OZE umieści na stałe panele fotowoltaiczne na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino. Przeprowadzony w ubiegłym roku pilotaż potwierdził, że zastosowanie tej technologii w polskich warunkach pozwala zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej.

Pilotażowa instalacja  paneli fotowoltaicznych na wodzie
Pilotażowa instalacja paneli fotowoltaicznych na wodzie
Fot. mat. Energa

Po zakończonym sukcesem, trwającym cały rok pilotażu, spółka Energa OZE jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na stałe umieścić panele fotowoltaiczne na wodzie. Pilotażowy projekt realizowany był w 2018 roku na zbiorniku wodnym przy elektrowni wodnej w Łapinie. Miał on na celu zbadanie wpływu zmieniających się warunków pogodowych na produktywność paneli.

Pływające panele mają być rozwiązaniem eliminującym typowe dla fotowoltaiki problemy tj. np. wzrost temperatury ogniw. Umieszczenie instalacji na wodzie pozwala na lepsze chłodzenie modułów PV, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich sprawności. Ponadto, nad zbiornikami wodnymi unosi się o wiele mniej kurzu i pyłów. Dzięki temu, moduły w mniejszym stopniu ulegają zabrudzeniu.

Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna na wodzie
Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna na wodzie
Fot. mat. Energa

Planowana inwestycja pływającej instalacji fotowoltaicznej powstanie na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino - tam gdzie odbywał się pilotaż. Moc zainstalowana planowanej inwestycji będzie wynosić ok. 0,5 MW. W najbliższym czasie planowane jest zaimplementowanie wypracowanej technologii na kolejnych zbiornikach wodnych. W szczególności atrakcyjnym jest wykorzystanie potencjału zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenach pokopalnianych

powiedział Piotr Meler, prezes Energa OZE.

W ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce" spółka Energa OZE złożyła wniosek o wsparcie na wdrożenie inwestycji.

Skomentuj:

Panele fotowoltaiczne na wodzie w Łapinie. To pierwsza taka inwestycja w Polsce