Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Place zabaw totutam. Kreatywna przestrzeń dla najmłodszych

Redakcja Pressland/WG/mp

Totutam to polska marka specjalizująca się w tworzeniu oryginalnych stref i placów zabaw dla dzieci. Przyjrzeliśmy się trzem realizacjom, które powstały w 2019 roku w Warszawie.

Plac zabaw "Dzieło malarza" - Galeria Młociny, Warszawa. Proj. totutam
Plac zabaw "Dzieło malarza" - Galeria Młociny, Warszawa. Proj. totutam
Fot. mat. totutam

Coraz więcej miejsc decyduje się na tworzenie stref zabaw dla dzieci. Przestrzenie dedykowane najmłodszym pojawiają się m.in. w centach handlowych, muzeach i restauracjach. Często są to przemyślane koncepcje, pasujące tematycznie do charakteru danego miejsca.

Dziś przedstawiamy Wam realizacje polskiej marki totutotam, specjalizującej się w tworzeniu indywidualnych stref zabaw dla dzieci. Oryginalne formy powstają w Studio Izabela Bołoz – pracowni polskiej projektantki realizującej projekty na całym świecie, związanej z Uniwersytetem Technicznym i Design Academy Eindhoven.

Plac zabaw "Dzieło malarza" - Galeria Młociny, Warszawa

Izabela Bołoz została poproszona o stworzenie miejsca dla dzieci i dorosłych na tarasie warszawskiej Galerii Młociny, które swoim charakterem wyróżni się na tle innych przestrzeni i zainteresuje niespotykaną dotąd formą. Punktem wyjścia w myśleniu o projekcie była chęć opowiedzenia historii, która uruchomi wyobraźnię i będzie oddziaływać na różne zmysły, skłoni do kreatywnej zabawy i intuicyjnej zabawy ze sztuką. Tak powstał niezwykły plac zabaw: “Dzieło malarza”. Pojęcie strefy do relaksu i zabawy zostało wywrócone tu do góry nogami, dosłownie i w przenośni.

Centralnym punktem strefy stało się gigantyczne, przerysowane w proporcji żółte wiadro, z którego wylewa się farba. Wypływająca z wiadra niebieska plama farby jest równocześnie zjeżdżalnią dla dzieci. Rączka wiadra pełni funkcję rurki do podciągania się i kręcenia, zaś jego denko to ścianka do wspinaczki.

Częścią instalacji jest również pędzel, jakby porzucony przez malarza - olbrzyma, który nie dokończył swojego dzieła. Pędzel jest miejscem do siedzenia i relaksu dla dorosłych, dzieci inspiruje do różnorodnej zabawy- skakania, turlania się, chowania. Niebieskie kleksy z namalowanymi cyferkami to niekonwencjonalna interpretacja typowej, podwórkowej gry w klasy.

W rezultacie plac zabaw stał się fantazyjnym połączeniem dzieła sztuki, rzeźby, interaktywnej instalacji, placu zabaw dla dzieci i strefy odpoczynku na świeżym powietrzu.

Domki dla małych matematyków - Smart Kids Planet, Stadion Narodowy, Warszawa

Kolejna zrealizowana strefa jest częścią ciekawej koncepcji edukacyjnych miejsc do zabawy, stworzonych w duchu trendu edutainment czyli edukacji przez rozrywkę. Ogromne centrum mądrej zabawy na Stadionie Narodowym Smart Kids Planet to 6 stref tematycznych podzielonych na kategorie wiekowe oraz 5 sal warsztatowo-urodzinowych.

Zaprojektowana przez totutam przestrzeń Domków dla małych matematyków jest częścią strefy Tuptaj przeznaczonej dla najmłodszych odwiedzających. Główną atrakcją placu zabaw jest wykonana z przyjaznej, naturalnej sklejki budowla imitująca ustawione szeregowo domki. Wewnątrz konstrukcji znajduje się mini tor przeszkód, a w nim miękki pagórek, wiszące walce oraz ruchoma, kolorowa klapa, którą dzieci wychodzą z domku lub sprawdzają, czy rodzice znajdują się w pobliżu.

Plac zabaw w Chorzowie

Wyżłobione na elewacji cyferki od 1-9 oraz kropki, których ilość odpowiada przedstawionej graficznie cyfrze mają zachęcić dzieci do nauki liczenia. W jednym z domków znajduje się suchy basen z kolorowymi piłeczkami, w innym zjeżdżalnia i kryjówka, wyposażona w kolorowe okienka, idealne do zabawy w „a ku-ku!” i wprowadzające do środka ciepłe światło. Na miękkiej łące przed domkami dzieci próbują nauki chodzenia i raczkowania. Umieszczone luźno piankowe pufy i literki MINI umożliwiają maluchom skakanie i budowanie różnorodnych konstrukcji.

Jedna z tapicerowanych zabawek ma wyszytą postać Smartka - bohatera i symbolu strefy Smart Kids Planet.

Ogród warzywny - Galeria Północna, Warszawa

Tematem przewodnim strefy zabaw w Galerii Północnej w Warszawie jest „Ogród warzywny”. Jako, że strefa została zainspirowana naturą - lasem, sadem, działką - wszystkie jej elementy nawiązują do czynności wykonywanych w ogrodzie.

Dzieci uczą się rozpoznawania liści - dopasowują listki do wgłębień, przesuwają kwiatki na druciku, pomidorki na krzaczku, dopasowują narzędzia ogrodnicze oraz warzywa do obrysu. Zabawki miękkie - kolorowe bujaki, liście, kwiaty pozwalają na budowanie różnorodnych konstrukcji, przechodzenie, huśtanie i chowanie w otworach.

Dla strudzonych szaloną zabawą w głębi placu znalazło się ustronne miejsce z siedziskiem i półką na książki w tematyce ogrodu. Plac otoczony został z jednej strony szczebelkowym płotkiem, imitującym ogrodzenie ogródka, z drugiej ścianką, na której umieszczone zostały zabawki sensoryczne.

Nie brakuje też miejsc dla rodziców: strefa wyposażona została w blat do spożywania podgrzewanych w mikrofalówce posiłków, zaś wkomponowana w strefę szafka na buciki z miękkim siedziskiem pozwala dorosłym na relaks i obserwację szalejących dzieci. I co ciekawe - dzieci świetnie bawią się w strefie mimo, że nie ma w niej żadnej elektroniki!

    Więcej o:

Skomentuj:

Place zabaw totutam. Kreatywna przestrzeń dla najmłodszych