Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mali Odkrywcy - publiczne przedszkole w Chróścicach pod Opolem

Redakcja Pressland/WG

W niewielkich, zamieszkałych przez ok. 3 tys. osób Chróścicach pod Opolem, znajduje się publiczne przedszkole "Mali Odkrywcy". Wnętrza zaprojektowali architekci z pracowni PORT. To kolejny przykład dobrej architektury dla małych ludzi.

Przedszkole Mali Odkrywcy w Chróścicach. Proj. PORT - Józef Franczok, Marcin Kolanus
Przedszkole Mali Odkrywcy w Chróścicach. Proj. PORT - Józef Franczok, Marcin Kolanus
Fot. Stanisław Zajączkowski

Przedszkola to miejsca, w którym estetyka kształtowana jest od najmłodszych lat. Nie od dziś wiadomo, że otoczenie jest bardzo ważne - może sprzyjać koncentracji i harmonijnemu rozwojowi. Dobrze zaprojektowana przestrzeń może wspomagać rozwój osobowości.

Przedszkole Mali Odkrywcy w Chróścicach powstawało w latach 2013-2014. Zadaniem projektowym, była przebudowa dawnej szkoły z lat 70. XX wieku, na potrzeby przedszkola. Sam układ budynku się nie zmienił. Dawne sale lekcyjne zamieniono na sale zabaw dla przedszkolaków. Pozostawiono nawet taki sam układ wejścia i korytarzy. Natomiast całkowicie zmienił się wystrój wnętrz - powstała estetyczna, przyjazna maluchom przestrzeń.

Respektujemy następujące po sobie fazy zainteresowań, związane z rozwojem dziecka. Funkcje i materiały porządkujemy tematycznie w sposób logiczny i łatwo dostępny. Różnicujemy przestrzenie na otwarte i półotwarte - zapewniające większe poczucie bezpieczeństwa. Czasami szalona zabawa, a czasem sen w bajkowym kokonie. Tablice do przypinania rysunków i tablice do artystycznych działań na wysokości oczu. Logiczne i w zasięgu rączek przegródki i szafki. Zarazem tworzymy magiczny świat gdzie ściana staje się łąką pełną żywych stworzeń, przejście tajemniczym tunelem, uliczka wioską, sufity zakwitną lub zmienią się w geometryczną grę. Nauczyciel pomaga tylko dziecku odkrywać świat i rzeczywistość.

- mówią o swoim projekcie architekci - Józef Franczok i Marcin Kolanus.

Przedszkole Mali Odkrywcy. Proj. PORT
Przedszkole Mali Odkrywcy. Proj. PORT
Fot. Stanisław Zajączkowski

To, na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, jest konsekwentnie stosowana kolorystyka. Ściany korytarzy, sufit i epoksydowa posadzka są białe. Mocniejsze kolory pojawiają się w pomieszczeniach dedykowanych. W przedszkolu są trzy oddziały. Najmłodsza grupa ma do dyspozycji salę pomarańczową, w barwach ziemi. Dzieci uczą się tu odkrywania świata zmysłem dotyku, poznają co to ciężar i równowaga. Zielona sala przeznaczona jest dla starszej grupy - tutaj przedszkolaki poznają przyrodę. Mają widok na karmniki oraz ptasi i motyli ogród. Dedykowana najstarszej grupie purpurowa sala pozwala dzieciom poznać świat kultury, ludzi i własnej kreacji. W toaletach pojawiają się ostre, nasycone kolory. Jadalnia,  jest czarno-biała.

W małej miejscowości pod Opolem dzieci odkrywają świat. Zdobywają wiedzę o naturze, przyrodzie, ekologii. O kulturze i architekturze.

---- Przedszkole Publiczne Mali Odkrywcy

Projektanci:PORT – Józef Franczok, Marcin Kolanus
Inwestor: Gmina Dobrzeń Wielki
Powierzchni działki: 4277,0 m2
Powierzchnia budynku: 657,6 m2
Lokalizacja: Chróścice, ulica Szkolna 11
Rok: 2014
Autor zdjęć:Stanisław Zajączkowski

Przedszkole Mali Odkrywcy. Proj. PORT
Przedszkole Mali Odkrywcy. Proj. PORT
Fot. Stanisław Zajączkowski


    Więcej o:

Skomentuj:

Mali Odkrywcy - publiczne przedszkole w Chróścicach pod Opolem