Plac zabaw z odzysku
W Warszawie powstał ekologiczny plac zabaw - stworzona wyłącznie przy użyciu materiałów z odzysku przestrzeń gier i zabaw dla najmłodszych.






Któż nie wspomina dziecięcych zabaw- wspinania się na drzewa, wchodzenia na dachy komórek i garaży, budowania "baz"? Kiedyś aby dobrze się bawić nie potrzebna była konsola czy komputer. Wystarczyła sterta desek lub opon, parę patyków, kilka nikomu niepotrzebnych kartonów... i dużo wyobraźni.
Z całą pewnością tego typu wspomnienia nie były obce twórcom placu zabaw na warszawskim Targówku. W ramach projektu "reFUN" koordynowanego przez Annę Ławrynowicz i Marcina Brzóskę projektanci z Polski, Holandii i Niemiec stworzyli wyjątkową przestrzeń publiczną przy pomocy przedmiotów niechcianych i wyrzuconych na śmietnik. Powstał jedyny w swoim rodzaju plac zabaw, gdzie odnajdziemy siedziska i kule z opon samochodowych, "zamek" z drewnianych europalet, korytarze ze starych ram okiennych czy wielką kulę z plastikowych butelek. Tworzą one przestrzeń rekreacyjną dla najmłodszych, a jednocześnie stanowią szczególny przykład artystycznej instalacji recyclingowej.
Brak tradycyjnych domków, zamków, drabinek czy zjeżdżalni Anna Ławrynowicz tłumaczy następująco: "Właśnie o to chodzi żeby nie było jednoznacznych skojarzeń, tak jak na klasycznych placach zabaw. Tu dzieci mogą uruchomić wyobraźnię". Miejmy nadzieję, że alternatywna przestrzeń pobudzi kreatywność wszystkich, nie tylko najmłodszych.
- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI