Plac zabaw z odzysku
W Warszawie powstał ekologiczny plac zabaw - stworzona wyłącznie przy użyciu materiałów z odzysku przestrzeń gier i zabaw dla najmłodszych.
Któż nie wspomina dziecięcych zabaw- wspinania się na drzewa, wchodzenia na dachy komórek i garaży, budowania "baz"? Kiedyś aby dobrze się bawić nie potrzebna była konsola czy komputer. Wystarczyła sterta desek lub opon, parę patyków, kilka nikomu niepotrzebnych kartonów... i dużo wyobraźni.
Z całą pewnością tego typu wspomnienia nie były obce twórcom placu zabaw na warszawskim Targówku. W ramach projektu "reFUN" koordynowanego przez Annę Ławrynowicz i Marcina Brzóskę projektanci z Polski, Holandii i Niemiec stworzyli wyjątkową przestrzeń publiczną przy pomocy przedmiotów niechcianych i wyrzuconych na śmietnik. Powstał jedyny w swoim rodzaju plac zabaw, gdzie odnajdziemy siedziska i kule z opon samochodowych, "zamek" z drewnianych europalet, korytarze ze starych ram okiennych czy wielką kulę z plastikowych butelek. Tworzą one przestrzeń rekreacyjną dla najmłodszych, a jednocześnie stanowią szczególny przykład artystycznej instalacji recyclingowej.
Brak tradycyjnych domków, zamków, drabinek czy zjeżdżalni Anna Ławrynowicz tłumaczy następująco: "Właśnie o to chodzi żeby nie było jednoznacznych skojarzeń, tak jak na klasycznych placach zabaw. Tu dzieci mogą uruchomić wyobraźnię". Miejmy nadzieję, że alternatywna przestrzeń pobudzi kreatywność wszystkich, nie tylko najmłodszych.
- Więcej o:
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny
Heinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu
Design Anatomy z nowym projektem biura na szczycie Olivii Star w Gdańsku
Kraków: MONUMENT - nowoczesny 11-piętrowy apartamentowiec w miejscu domu handlowego Gigant
Jaskółcza na Dolnym Mieście w Gdańsku - historia i nowoczesność