Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Pomnik w Lesie Szpęgawskim pamięci ofiar zbiorowych egzekucji. Betonowy las skłania do refleksji

mat. architektów/red. WG
Pomnik w Lesie Szpęgawskim. Proj. Katarzyna Ephraim - Fot. Magdalene Ubysz - Fotografia Architektury i Wnętrz

Pomnik autorstwa Katarzyny Ephraim, upamiętniający ofiary zbrodni w Lesie Szpęgawskim to wyjątkowa, przemyślana, pełna symboliki realizacja. Wykonane z betonu architektonicznego elementy – drzewa oraz ścięte pnie tworzą formę lasu.

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim

Las Szpęgawski, położony między Starogardem Gdańskim a Tczewem , to teren na którym podczas II wojny światowej doszło do serii zbiorowych egzekucji.  Od września 1939 r. do stycznia 1940 r. niemieccy okupanci zamordowali tu  od 5 do 7 tys. osób.  Przed nadejściem Armii Czerwonej próbowano zatrzeć ślady zbrodni - odkopywano masowe groby, zwłoki palono na stosach, sadzono  nowe drzewa.

Tuż po zakończeniu wojny zorganizowano w Starogardzie Komisję Ekshumacyjną. Odkryto 32 masowe groby różnej wielkości.  Dotychczasowe badania pozwoliły określić tożsamość niespełna 2,5 tys. ofiar.

Pomnik w Lesie Szpęgawskim

W 2019 roku, w w 80. rocznicę pierwszych mordów w Lesie Szpęgawskim, odsłonięto  wieloelementowy monument poświęcony pamięci osób zamordowanych na tym terenie. Koncepcję pomnika na terenie Cmentarza Wojennego w Lesie Szpęgawskim  przygotowała Katarzyna Ephraim - architektka mieszkająca na co dzień w Niderlandach. To przemyślana, skłaniająca do refleksji realizacja.

Betonowy las

Nieregularnie rozmieszczone betonowe elementy – drzewa oraz pnie tworzą formę lasu. Z jednej strony las jest miejscem tętniącym życiem, gdzie schronienie znajduje wiele istot, ale panuje też w nim spokój. Z drugiej strony – to naturalny labirynt, kojarzący się z sytuacją bez wyjścia – śmiercią. Wchodząc w przestrzeń monumentu, nie ma się wglądu w to, co znajduje się poza zwartą formą drzew, dopiero po minięciu jej odkrywa się ścięte pnie. Przejście przez cały obszar pomnika ma skłaniać do refleksji nad historią Lasu Szpęgawskiego i losem osób w nim zamordowanych.

Symbolika

Monument składa się ze 150 elementów: 117 drzew i 33 pni, które nachodzą na siebie i sprawiają wrażenie, że kiedyś stanowiły jedną całość – symbolizuje to polskie społeczeństwo, uformowane na nowo w wyniku tragicznych wydarzeń wojennych. Na słojach 32 pni wygrawerowano w czarnym granicie nazwiska ok. 2,5 tys. zidentyfikowanych ofiar mordów na terenie Lasu Szpęgawskiego. Jeden pień zadedykowano ofiarom nieznanym.

Drzewa i pnie

„Drzewa” to betonowe słupy, które zwężają się ku górze, o średnicy od 30 do 50 cm przy podstawie i wysokości 6 m, natomiast „pnie” – 60-centymetrowe ścięte stożki o średnicach 55 i 60 cm.

Aby uzyskać efekt nieregularności lasu i jednocześnie zachować kontrolę nad rozmieszczeniem elementów – co zapewni dogodne poruszanie się po monumencie osobom z niepełnosprawnościami – użyto skryptu jako metody projektowej.

„Drzewa” i „pnie” są wykonane z betonu architektonicznego w kolorze jasnoszarym. Naturalna porowata faktura tego materiału stanowi część założenia projektowego przez nawiązanie do prawdziwej kory drzew. Wewnętrzna nawierzchnia monumentu została wykonana z nieregularnych płyt granitowych, również w kolorze jasnoszarym. W szerokich schodach, prowadzących do pomnika, zastosowano podstopnie wykonane ze stali corten.

Wzdłuż ścieżek wiodących do grobów rozmieszczono tablice informacyjne z opisami zdarzeń związanych z Lasem Szpęgawskim Przed monumentem pozostawiono otwartą przestrzeń, która umożliwia organizację uroczystości upamiętniających historię tego miejsca.

Udostępnij

Przeczytaj także

Obok dawnego hotelu Marriott powstanie nowy wieżowiec
Jest pomysł na Gmach Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii…

Polecane

Mieszkańcy zdecydowali. Pomnik jednorożca w Łodzi zostaje na swoim miejscu
Tak będzie wyglądał pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 autorstwa Nizio Design International. "To symbol odwrócenia…
Zamiast przaśnych pomników z brązu konceptualne miejsca pamięci. Najciekawsze formy upamiętnień ze świata

Skomentuj:

Pomnik w Lesie Szpęgawskim pamięci ofiar zbiorowych egzekucji. Betonowy las skłania do refleksji

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej