Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wypełnij ankietę - pomożesz zaprojektować toaletę koło górskiego szlaku!

mat. prasowe

Właśnie trwa 23. edycja konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”, którego uczestnicy mają za zadanie opracowanie koncepcji obiektu pełniącego funkcję toalety publicznej. Realizację przewidziano w okolicy górskiego szlaku w Dolinie Chochołowskiej. Projektowanie zawsze jednak zaczyna się od dobrego rozpoznania miejsca, dlatego organizator konkursu, firma Geberit, uruchomił specjalną ankietę, która ma pomóc w zebraniu potrzebnych informacji. Jest ona skierowana nie tylko do osób, które kochają góry, ale przede wszystkim do wszystkich często podróżujących po szlakach - ich doświadczenie będzie bezcenne dla studentów i młodych architektów startujących w konkursie.

Pomóż zaprojektować toaletę koło górskiego szlaku – weź udział w ankiecie
Pomóż zaprojektować toaletę koło górskiego szlaku – weź udział w ankiecie
Fot. Dariusz Giś

Dobry projekt architektoniczny nie obędzie się bez gruntownej analizy przestrzeni, w której ma zostać zrealizowany. Dotyczy to nie tylko obiektów mieszkalnych, ale również użyteczności publicznej. Koncepcja powinna zaspokajać wszelkie potrzeby użytkowników, a także wpisywać się w kontekst otoczenia, którego częścią się stanie. Do ważnych aspektów, jakie należy uwzględnić w analizie miejsca, należą między innymi: specyfika życia na danych terenach, jego uwarunkowania oraz kultura.

Tegoroczna odsłona konkursu KOŁO „Projekt Łazienki” zakłada stworzenie koncepcji publicznej toalety, która ma się znaleźć w rejonie Polany Huciska na Terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Należy on do największych parków narodowych w naszym kraju, a ścisłą ochroną jest objęte niemal 149,9 km kw. jego powierzchni. Ponad 27 km. kw. w obrębie Parku nosi status obszaru ochrony krajobrazowej, m.in. Dolina Chochołowska, której częścią jest Polana Huciska będąca tematem opracowania projektu. W związku z koniecznością ochrony krajobrazu warunki zabudowy w danym miejscu opierają się na ścisłych wytycznych, co z kolei znacząco wpływa na wachlarz rozwiązań możliwych do wykorzystania w propozycjach konkursowych.

Regulamin konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”zawiera wszelkie niezbędne informacje techniczne na temat dostępnych opcji. Nie są to jednak jedyne przesłanki, które mają przyświecać pracy studentów i architektów biorących udział w tym wyzwaniu. Zawsze na początku i na końcu każdego projektu ważny jest człowiek - i jego potrzeby. W końcu architektura jest nie tylko tworzona przez ludzi, ale również dla nich przeznaczona. Pamiętając o tym, firm Geberit postanowiła zgromadzić informacje na temat miejsca i ich potrzeb od osób, które mogą być bezpośrednio zainteresowane wynikiem konkursu, czyli realizacją wybranego projektu - chodzi o turystów podróżujących po górach.

Przygotowana ankieta ma charakter uniwersalny i edukacyjny oraz dotyczy wszystkich dostępnych szlaków na terenie Polski. Informacje pozyskane dzięki niej pozwolą usystematyzować wiedzę o potrzebach i oczekiwaniach zwolenników górskich wycieczek, a także przybliżą niedogodności, z jakimi przychodzi się mierzyć turystom na szlakach. Wśród pytań znajdują się między innymi te dotyczące dostępności pojemników na śmieci, warunków sanitarnych w wybranych miejscach, udogodnień - lub ich braku - dla osób z niepełnosprawnościami. Wyniki ankiety pomogą architektom pracującym nad koncepcją publicznej toalety stworzyć obiekty, które będą w pełni zaspokajały potrzeby przyszłych użytkowników.

Wszystkich, którzy choć raz mieli okazję przemierzać górski szlak, zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety dostępnej w linku: konkurskolo.webankieta.pl

Ankieta jest aktywna do 26. sierpnia 2021.

Pomóż zaprojektować toaletę koło górskiego szlaku – weź udział w ankiecie
Pomóż zaprojektować toaletę koło górskiego szlaku – weź udział w ankiecie
Fot. Dariusz Giś

Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit budzi ogromne zainteresowanie wśród początkujących architektów i studentów architektury, których zadaniem jest stworzenie projektu toalety publicznej. Partnerem tegorocznej edycji został Tatrzański Park Narodowy, który na miejsce projektu wybrał Dolinę Chochołowską.

Konkurs zwraca uwagę na deficyt toalet publicznych w Polsce oraz na często pozostawiające wiele do życzenia warunki panujące w ogólnodostępnych ubikacjach. Przez ponad dwadzieścia lat, dzięki organizatorowi, partnerom, a także autorom najciekawszych zgłoszeń powstały nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne toalety w wielu miejscach w Polsce.

Laureatów 23. edycji wyłoni znakomite jury, w którego gronie zasiadają eksperci z branży projektowej. Pula nagród wynosi ponad 50 tys. złotych.

Termin przesyłania zgłoszeń konkursowych upływa 11.10.2021 r.

Wszelkie informacje, wytyczne projektowe, harmonogram oraz regulamin są dostępne na stronie konkurskolo.pl

Partnerzy: Tatrzański Park Narodowy, SARP, Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Patroni medialni: Elle Decoration, Label Magazine, Architektura i Biznes, Architektura Murator, Dobre Wnętrze, Czas na Wnętrze, Bryła, Onet, Radio Kampus, F5, WhiteMAD, Sukces, Sztuka Architektury, Sztuka Wnętrza, Urządzamy.pl.

Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit
Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit
mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Wypełnij ankietę - pomożesz zaprojektować toaletę koło górskiego szlaku!