Wypełnij ankietę - pomożesz zaprojektować toaletę koło górskiego szlaku!
Właśnie trwa 23. edycja konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”, którego uczestnicy mają za zadanie opracowanie koncepcji obiektu pełniącego funkcję toalety publicznej. Realizację przewidziano w okolicy górskiego szlaku w Dolinie Chochołowskiej. Projektowanie zawsze jednak zaczyna się od dobrego rozpoznania miejsca, dlatego organizator konkursu, firma Geberit, uruchomił specjalną ankietę, która ma pomóc w zebraniu potrzebnych informacji. Jest ona skierowana nie tylko do osób, które kochają góry, ale przede wszystkim do wszystkich często podróżujących po szlakach - ich doświadczenie będzie bezcenne dla studentów i młodych architektów startujących w konkursie.
Dobry projekt architektoniczny nie obędzie się bez gruntownej analizy przestrzeni, w której ma zostać zrealizowany. Dotyczy to nie tylko obiektów mieszkalnych, ale również użyteczności publicznej. Koncepcja powinna zaspokajać wszelkie potrzeby użytkowników, a także wpisywać się w kontekst otoczenia, którego częścią się stanie. Do ważnych aspektów, jakie należy uwzględnić w analizie miejsca, należą między innymi: specyfika życia na danych terenach, jego uwarunkowania oraz kultura.
Tegoroczna odsłona konkursu KOŁO „Projekt Łazienki” zakłada stworzenie koncepcji publicznej toalety, która ma się znaleźć w rejonie Polany Huciska na Terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Należy on do największych parków narodowych w naszym kraju, a ścisłą ochroną jest objęte niemal 149,9 km kw. jego powierzchni. Ponad 27 km. kw. w obrębie Parku nosi status obszaru ochrony krajobrazowej, m.in. Dolina Chochołowska, której częścią jest Polana Huciska będąca tematem opracowania projektu. W związku z koniecznością ochrony krajobrazu warunki zabudowy w danym miejscu opierają się na ścisłych wytycznych, co z kolei znacząco wpływa na wachlarz rozwiązań możliwych do wykorzystania w propozycjach konkursowych.
Regulamin konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”zawiera wszelkie niezbędne informacje techniczne na temat dostępnych opcji. Nie są to jednak jedyne przesłanki, które mają przyświecać pracy studentów i architektów biorących udział w tym wyzwaniu. Zawsze na początku i na końcu każdego projektu ważny jest człowiek - i jego potrzeby. W końcu architektura jest nie tylko tworzona przez ludzi, ale również dla nich przeznaczona. Pamiętając o tym, firm Geberit postanowiła zgromadzić informacje na temat miejsca i ich potrzeb od osób, które mogą być bezpośrednio zainteresowane wynikiem konkursu, czyli realizacją wybranego projektu - chodzi o turystów podróżujących po górach.
Przygotowana ankieta ma charakter uniwersalny i edukacyjny oraz dotyczy wszystkich dostępnych szlaków na terenie Polski. Informacje pozyskane dzięki niej pozwolą usystematyzować wiedzę o potrzebach i oczekiwaniach zwolenników górskich wycieczek, a także przybliżą niedogodności, z jakimi przychodzi się mierzyć turystom na szlakach. Wśród pytań znajdują się między innymi te dotyczące dostępności pojemników na śmieci, warunków sanitarnych w wybranych miejscach, udogodnień - lub ich braku - dla osób z niepełnosprawnościami. Wyniki ankiety pomogą architektom pracującym nad koncepcją publicznej toalety stworzyć obiekty, które będą w pełni zaspokajały potrzeby przyszłych użytkowników.
Wszystkich, którzy choć raz mieli okazję przemierzać górski szlak, zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety dostępnej w linku: konkurskolo.webankieta.pl
Ankieta jest aktywna do 26. sierpnia 2021.
Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit budzi ogromne zainteresowanie wśród początkujących architektów i studentów architektury, których zadaniem jest stworzenie projektu toalety publicznej. Partnerem tegorocznej edycji został Tatrzański Park Narodowy, który na miejsce projektu wybrał Dolinę Chochołowską.
Konkurs zwraca uwagę na deficyt toalet publicznych w Polsce oraz na często pozostawiające wiele do życzenia warunki panujące w ogólnodostępnych ubikacjach. Przez ponad dwadzieścia lat, dzięki organizatorowi, partnerom, a także autorom najciekawszych zgłoszeń powstały nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne toalety w wielu miejscach w Polsce.
Laureatów 23. edycji wyłoni znakomite jury, w którego gronie zasiadają eksperci z branży projektowej. Pula nagród wynosi ponad 50 tys. złotych.
Termin przesyłania zgłoszeń konkursowych upływa 11.10.2021 r.
Wszelkie informacje, wytyczne projektowe, harmonogram oraz regulamin są dostępne na stronie konkurskolo.pl
Partnerzy: Tatrzański Park Narodowy, SARP, Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Patroni medialni: Elle Decoration, Label Magazine, Architektura i Biznes, Architektura Murator, Dobre Wnętrze, Czas na Wnętrze, Bryła, Onet, Radio Kampus, F5, WhiteMAD, Sukces, Sztuka Architektury, Sztuka Wnętrza, Urządzamy.pl.
- Więcej o:
Shinchintaisha. Procesy nietrwałości – nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Poznaj historię Nakagin Capsule Tower
Zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera w konkursie LEGO IDEAS
Konkurs „Roca One Day Design Challenge” 2024 – kreatywne projekty młodych designerów nagrodzone!
Bestseller "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!
ARCHITECTS@SAUNA. Architektoniczna sauna to pomysł Gosi i Tomka Rygalików. Chcesz dołączyć?
TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.
WARSZAWA Z NIEBA. Premiera albumu i wystawa zdjęć lotniczych Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz na 32. piętrze Warsaw Trade Tower
Malwina Konopacka otwiera showroom w Warszawie