Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Posejdon – obiekt w systemach ALUPROF architektoniczną wizytówką Szczecina

sponsorowany

W Szczecinie powstał pierwszy w Polsce budynek biurowo-usługowy o niemal zerowym zużyciu energii. W toku budowy Posejdona, w którym wykorzystano nowoczesne systemy aluminiowe firmy ALUPROF SA, zastosowano bezprecedensowe ekologiczne rozwiązania, pozwalające mu samodzielnie wytwarzać energię potrzebną do ogrzewania i chłodzenia oraz zredukować emisję CO2 do atmosfery o 76%.

Posejdon
Posejdon
Aluprof

Szczeciński Posejdon, który powstał w 1928 roku, przez dziesiątki lat pełnił funkcję domu towarowego. Był znanym i lubianym miejscem na mapie miasta – przestrzenią inspiracji, punktem styku sfer życia codziennego, kultury i rozrywki. Nie uchroniło go to jednak przed skutkami konsumpcyjnej ekspansji, rosnącej roli galerii handlowych i braku pomysłu na atrakcyjne zagospodarowanie przestrzeni. Przez 7 lat budynek stał zamknięty aż do 2016 roku. Z inicjatywy nowego inwestora, firmy Porto, ruszyła budowa obiektu, mająca na celu rewitalizację jego historycznej części i dobudowę nowoczesnego segmentu. Posejdon, zaprojektowany przez Federacyjne Biuro Architektoniczne ze Szczecina, zostanie oddany do użytku w ostatnim kwartale 2019 roku.

W budynku mieszczą się dwa hotele sieci Marriott oferujące łącznie 248 pokoi hotelowych, centrum konferencyjne mogące pomieścić 1 000 osób, sala fitness oraz powierzchnia handlowo-usługowa i biurowa licząca kolejno 3 000 i 20 000 mkw. Do dyspozycji mieszkańców i użytkowników obiektu oddano wewnętrzne patio oraz znajdujący się na ostatnim piętrze jedenastokondygnacyjnego budynku SkyBar wraz z tarasem widokowym o łącznej powierzchni 500 mkw. Pod całym kompleksem umiejscowiono dwupoziomową, podziemną halę garażową na 301 miejsc postojowych.

Zeroenergetyczny, czyli przełomowy

Posejdon, to największy realizowany obecnie w kraju obiekt o niskim zużyciu energii tzw. NZEB - Nearly-Zero Emission Building. Był projektowany według najnowszych, europejskich norm i standardów. Budynek jest proekologiczny, co potwierdza uzyskanie znakomitej oceny Excellent w ramach międzynarodowego certyfikatu BREEAM International New Construction 2016. Co więcej, obiekt ma szansę otrzymać ocenę Outstanding podczas ponownego audytu wykonanego już po oddaniu go do użytku. To duże wyróżnienie dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację inwestycji, zwłaszcza że znaczna jej część ma prawie 90 lat. Budowa obiektu wytycza nowe standardy w zakresie rewitalizacji kultowych obiektów. Przykład Posejdona pokazuje, że można to robić z poszanowaniem historycznego kontekstu i z troską o środowisko naturalne.

W budynku zastosowano pasywny układ pozyskiwania energii geotermalnej. Oznacza to, że pod płytą fundamentową znajduje się 48 pionowych wymienników umiejscowionych w 300-metrowych odwiertach gruntowych, połączonych z 900 inwerterowymi, czyli energooszczędnymi pompami ciepła. To pierwszy taki w Polsce, bezprecedensowy przykład zastosowania tego rodzaju systemu w obiekcie o charakterze biurowo-usługowym. Dzięki niemu Posejdon zdolny będzie do samodzielnego wytwarzania energii potrzebnej do jego ogrzewania i chłodzenia. Z kolei moc umożliwiającą sprawne działanie całego systemu dostarczą panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku. Na tym jednak nie koniec. Inwestor poszedł o krok dalej w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, stosując instalację efektywnego gospodarowania wodą deszczową.

Posejdon
Posejdon
Aluprof

Nienaganna estetyka i funkcjonalność

Powyższe rozwiązania w połączeniu z zaprojektowaną i wykonaną według najwyższych standardów zewnętrzną powłoką budynku, umożliwią redukcję emisji CO2 do atmosfery o 76% w porównaniu z takim samym obiektem powstałym w tradycyjnej technologii. Jednym z kluczowych elementów zabudowy zewnętrznej jest system fasadowy MB-SR50N HI+.

Tworzenie efektownych i jednocześnie energooszczędnych szklanych fasad obiektów możliwe jest właśnie dzięki systemom aluminiowym. System fasady słupowo-ryglowej MB-SR50N HI+ jest jednym z najlepszych tego przykładów, często stosowanych w nowoczesnej architekturze. Przeznaczony jest on do konstruowania nie tylko lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego czy wypełniającego, ale także dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Pozwala budować fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. W celu osiągnięcia optymalnych właściwości pozwalających ograniczyć straty energii i przenikanie hałasu w systemie MB-SR50N HI+ zastosowano izolator z materiału PE, który daje bardzo dobrą izolację termiczną, a jego kształt ułatwia montaż fasady zapewniając właściwe prowadzenie wkrętów w trakcie szklenia. Dzięki swoim parametrom technicznym system ten uzyskał Certyfikat Instytutu Domów Pasywnych PHI Darmstadt w najwyższej klasie A+

mówi Zbigniew Poraj, dyrektor ds. sprzedaży obiektowej firmy ALUPROF SA.

System fasadowy MB-SR50N HI+ pozwala na montaż różnego rodzaju wypełnień, w tym dwukomorowych szyb zespolonych  o dużych gabarytach i ciężarze.

Wśród szklanych tafli na elewacji wyróżniają się okna  otwierane na zewnątrz systemu MB-SR50N OW. Większość z nich funkcjonuje jako konstrukcje odchylane, a część to okna wysuwane równolegle. Dla uzyskania jak najlepszych właściwości w zakresie izolacji termicznej i akustycznej w systemie tym zastosowano szerokie przekładki termiczne oraz odpowiednio zaprojektowane uszczelki. Konstrukcja ta posiada efektywny system wentylacji i odwodnienia, który gwarantuje długotrwałą i bezawaryjną eksploatację okna.

Historycznej fasadzie budynku zabytkowego Posejdona przywrócono oryginalny, przedwojenny wygląd. Dynamicznie skomponowano pełne elementy tej części kompleksu z przeszkloną elewacją powyżej. Forma i wykończenie całości zostały wybrane tak, by harmonizować z otaczającą zabudową.

W obiekcie tym zastosowano także system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-86SI, który jest odpowiedzią na potrzeby zrównoważonego budownictwa. Dzięki osiąganym parametrom zastosowany w zewnętrznych elementach architektonicznej zabudowy pomaga uzyskać wysoką efektywność energetyczną budynku. Na uwagę zasługuje także wykorzystanie systemu MB-78EI firmy ALUPROF, który jest jednym z najpopularniejszych na polskim rynku systemów przegród i drzwi przeciwpożarowych.

Umożliwia on wykonywanie przeszkleń o dużych gabarytach, a także montaż wielu różnych rodzajów okuć, zamków, samozamykaczy i innych akcesoriów. Jego profile mają 3 komory, z których środkowa pełni jednocześnie funkcję izolacji termicznej. Konstrukcja daje możliwość zastosowania dwóch rodzajów wkładów ogniochronnych i  pozwala uzyskać klasy odporności pożarowej od EI15 aż do EI90. System MB-78EI charakteryzuje się szerokim zakresem zastosowania – może służyć zarówno do zabudowy zewnętrznej, jak i do wnętrz,  jest on także podstawą ciekawej konstrukcji automatycznych drzwi przesuwnych MB-78EI DPA w klasach EI15 oraz EI30

dodaje Zbigniew Poraj.

Dzięki innowacyjnym systemom aluminiowym możliwe jest uzyskanie nienagannej estetyki obiektu, będącego zarazem synonimem bezpieczeństwa i funkcjonalności. To konstrukcja profili w połączeniu z lśniącymi taflami szkła ubranymi w nowoczesną, przemyślaną formę tworzą wyjątkowy efekt architektoniczny.

Synergia biznesu i ekologii

Tym, co wyróżnia Posejdona na tle podobnych obiektów biurowo-usługowych, jest umiejętne połączenie szeroko pojętych celów biznesowych z ekologią. Na głównym patio, które stanie się śródmiejskim placem dedykowanym mieszkańcom, gościom i turystom stanął 15-metrowy, pionowy ogród. Jest no największa w Polsce, powstała w jednej płaszczyźnie żywa ściana o powierzchni 150 mkw. W wodoszczelnej, trudnozapalnej i zapewniającej zieleni właściwe warunki wegetacji konstrukcji posadzono aż 6500 roślin. Zarówno inwestor, jak i władze Szczecina mają nadzieję, że zielona ściana stanie się jedną z głównych atrakcji Posejdona, jak i samego miasta. Wizerunek proekologicznego i przyjaznego użytkownikom obiektu dopełnia garaż wyposażony w stacje ładowania elektrycznych samochodów oraz 100 miejsc przeznaczonych do parkowania rowerów. Inwestor przywrócił Posejdonowi funkcję socjalizującą i kulturotwórczą – stworzył kompleksową przestrzeń dla świadomych, pełnych energii ludzi, decydujących o przyszłości otoczenia, w którym żyją.

Budownictwo wpisane w strategię ekologiczną miast

Budowa obiektów tej klasy wpisuje się w strategię na rzecz środowiska naturalnego, realizowaną przez miasto i region. Posejdon został doceniony pod względem zastosowanych proekologicznych rozwiązań, czego wyrazem była dotacja w wysokości 20 mln złotych przyznana przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Otrzymane dofinansowanie wsparło powstanie termoizolacji budynku redukującej emisję dwutlenku węgla. Inwestycja cieszyła się również uznaniem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który kredytował wcześniej podobne przedsięwzięcia m.in. w Niemczech i Skandynawii. Zainteresowanie tego rodzaju podmiotów stawia szczeciński Posejdon na równi z wzorcowymi inwestycjami zza granicy. Co więcej, obiekt z wyprzedzeniem spełnia bardziej restrykcyjne, przyszłe normy w zakresie zużycia energii obowiązujące wszystkie budynki w Polsce, które uzyskają pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 r.

Sukces Posejdona przeciera szlaki inwestorom w całej Polsce i pomaga obalać mit nieefektywnych energetycznie biurowców. Podnosi także świadomość na temat emisji dwutlenku węgla na wszystkich etapach cyklu życia budynku oraz podkreśla rolę, jaką obiekty ekologiczne pełnią na rzecz zrównoważonego rozwoju.

    Więcej o:

Skomentuj:

Posejdon – obiekt w systemach ALUPROF architektoniczną wizytówką Szczecina