Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Praga lat 70. Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi od 14 lipca 2021

mat. prasowe
Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka - mat. prasowe

W latach 1973-76 Albert Krystyniak wykonał ponad 260 zdjęć ilustrujących praskie ulice. Na ówczesny obraz tej warszawskiej dzielnicy składają się podwórka i detale architektoniczne, ale również codzienne życie jej mieszkańców. Spośród dostępnych fotografii wybrano 80, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi w dniach 14.07–24.10.2021. Zapraszamy na wędrówkę po miejscach, których powolna przemiana została uchwycona na zdjęciach - oraz do zapoznania z unikalnymi mikrohistoriami prawobrzeżnej Warszawy.

Albert Krystyniak i jego twórczość

Albert Krystyniak przyszedł na świat w 1939 roku w Warszawie. Po zakończeniu wojny wraz z rodziną przeprowadził się z Rakowca na drugą stronę Wisły. To właśnie na Pradze spędził dzieciństwo i młodość, a później, już w latach 70., wielokrotnie tam wracał, aby fotografować lokalną społeczność i architekturę. Cykl zdjęć Pragi jego autorstwa został zaprezentowany w Warszawskim Ośrodku Kultury w roku 1979. Krystyniak z czasem zaczął poszukiwać nowych środków wyrazu - zainteresował się ceramiką, która, w połączeniu z fotografią, pozwoliła mu na tworzenie dzieł z pogranicza różnych technik (m.in. cykle Portrety, Memento). Należał do Stowarzyszenia Artystów Ceramików Keramos, ponadto prowadził wiele warsztatów ceramicznych, m.in. w Łucznicy. Prawnicze wykształcenie nie przeszkodziło mu z rozwinięciu innych talentów - to nie tylko fotograf, ale również artysta plastyk, ceramik oraz pedagog. Tworzył i wystawiał wspólnie z żoną, również artystką ceramiczką, Polą Kurcewicz-Krystyniak. Ich prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami.

Bazar Różyckiego, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy, AN 103225 - mat. prasowe

Wystawa fotografii Alberta Krystyniaka

Albert Krystyniak wykonał w latach 1973-76 ponad 260 zdjęć Pragi aparatem Pentacon Six. Uwiecznił domy, podwórka i ulice. W dalekich oraz średnich planach daje się zauważyć codzienne życie - zabawy dzieci, rutynowe zajęcia, sąsiedzkie rozmowy. Autor "podglądał" swoją dawną dzielnicę z wielką sympatią - do dziś ma do niej sentyment. Fotografował miejsca i lokalną społeczność jako ktoś tutejszy, a nie obcy z zewnątrz - i to widać na zdjęciach. Są one niezwykłym dokumentem minionej epoki - poza życiem codziennym zdjęcia ukazują też problemy związane z niskim standardem mieszkań czy zniszczeniami budynków. Warto zobaczyć te prace i odkryć, co nas samych porusza w nich najbardziej - każda osoba może znaleźć w nich coś innego. Wystawę zamykają zdjęcia ukazujące nowo budowane bloki, czasem kontrastowo zestawione z widokami starych praskich budynków. Opowieść o przemianach dzielnicy uzupełniają archiwalia, w tym materiały prasowe o budowie osiedli oraz plany przebudowy centrum dzielnicy. Cykl po niemal 5 dekadach jest nie tylko świadectwem minionego czasu, ale też nabiera nowego kontekstu – Praga również współcześnie przechodzi różnego rodzaju przemiany.

Ulica Brzeska, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy, AN 103335 - mat. prasowe

Cała kolekcja stanowi dziś wartościowy dokument – zarówno obrazu miasta z połowy lat 70., jak i polskiej fotografii tego czasu. Krystyniak kierował obiektyw aparatu na rzadko fotografowane miejsca. Jego uwagę przykuwały stare niszczejące kamienice, architektoniczne kontrasty, trudne warunki mieszkalne, codzienność lokalnej społeczności. To niezwykła okazja, aby zobaczyć tak realistyczny i wielowątkowy portret tej części Warszawy.

mówi Adam Lisiecki, kurator wystawy.

W zbiorach Muzeum Warszawy znajduje się wiele osobistych przedmiotów przekazanych przez mieszkańców stolicy. Niektóre z nich stają się impulsem do powstania wystawy, czego przykładem jest zbiór zdjęć i negatywów Alberta Krystyniaka, który z inicjatywy autora znalazł się w Muzeum kilka lat temu. Te osobiste historie pozwalają nam odkrywać nowe, często nieznane perspektywy patrzenia na Warszawę i jej dzielnice, dokumentują ważne przemiany miasta lub też pozwalają zrozumieć jego dzisiejsze uwarunkowania.

mówi dr Karolina Ziębińska-Lewandowska, Dyrektorka Muzeum Warszawy.
Nowa i stara zabudowa w centrum Pragi, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy, AN 103381 - mat. prasowe

Kurator: Adam Lisiecki

Współpraca kuratorska: Karolina Wigura

Konsultacje dot. fotografii: Karolina Puchała-Rojek

Konsultacje merytoryczne: Katarzyna Kuzko-Zwierz, Piotr Stryczyński, dr Jarosław Trybuś

Projekt ekspozycji: Aneta Faner

Projekt graficzny: Anna Światłowska

Wystawa „Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka” potrwa od 14 lipca do 24 października w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52.

Muzeum jest czynne w środę, piątek i niedzielę w godzinach od 11:00 do 18:00, a w czwartek i sobotę od 11:00 do 20:00. Bilety: 5/3 zł, w czwartki wstęp bezpłatny.

Wystawie towarzyszy album: Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka, dostępny w oddziałach Muzeum oraz w księgarni internetowej: sklep.muzeumwarszawy.pl

W czasie trwania wystawy odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących: oprowadzania, wykłady, debaty i spotkania oraz pokazy filmów i spacery fotograficzne. Szczegóły na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi: muzeumpragi.pl/wydarzenia

Skrzyżowanie ulic Stalowej i Środkowej, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy, AN 103343 - mat. prasowe
Jedno z praskich podwórek, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy, AN 103305 - mat. prasowe
Podwórze kamienicy przy ulicy Środkowej 12, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy, AN 103308 - mat. prasowe
Jedno z praskich podwórek, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy, AN 103358 - mat. prasowe
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Magdalena Federowicz-Boule w jury World Architecture Festival 2024
Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time
Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku

Skomentuj:

Praga lat 70. Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi od 14 lipca 2021

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej