Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt Hotelu Krakowska Kamienica od BXB Studio zwycięzcą konkursu The PLAN Awards

Mat. prasowe

Projekt Hotelu Krakowska Kamienica pod Zamkiem Królewskim na Wawelu, autorstwa założonej przez Bogusława Barnasia pracowni BXB Studio, został wybrany zwycięzcą międzynarodowego konkursu The PLAN Award w kategorii "hotel".

Projekt hotelu Krakowska Kamienica od BXB studio
Projekt hotelu Krakowska Kamienica od BXB studio
Wiz. mat. BXB studio

Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs architektoniczny The PLAN Awards. THE PLAN to jedno z dwóch najważniejszych włoskich czasopism architektonicznych. To również instytucja i olbrzymie międzynarodowe wydawnictwo internetowe. The PLAN każdego roku nagradza jeden projekt w danej kategorii.

Spośród 1400 zgłoszeń, jury wybrało kilkaset wspomnianych finalistów a następnie wąskie grono 38 zwycięzców w którym znalazła się jedna polska pracownia - BXB studio Bogusław Barnaś z projektem Krakowskiej Kamienicy - zwycięzca w kategorii Hotel.

W składzie jury zasiedli wybitni architekci, krytycy i profesorowie architektury jak Michael Webb - krytyk architektury oraz autor 25 książek o architekturze; Yehuda Safran - światowej sławy krytyk architektury, Profesor na Pratt Institute; Valerio Paolo Mosco - krytyk architektury, autor książek o architekturze; Raymund Ryan - kurator Heinz Architectural Center; Zhang Xiaochun - Profesor Tongji University, redaktor naczelny Heritage Architecture.

Projekt hotelu Krakowska Kamienica od BXB studio
Projekt hotelu Krakowska Kamienica od BXB studio
Wiz. mat. BXB studio

Nigdy wcześniej nie tworzyliśmy takiej architektury! Projekt ten nazywam Architekturą Percepcyjną, która zmienia stylistykę w zależności od perspektywy. Nadbudowa kamienicy widziana z Mostu Dębnickiego będzie miała gotycki charakter, z pozycji Bulwarów Wiślanych przypomina renesansowe arkady, natomiast z poziomu ul. Powiśle nadbudowa przechodzi w miękkie formy – reminiscencje barokowej ornamentyki. Uzyskaliśmy w ten sposób nową, dynamiczną formę definiowaną przez percepcję ludzkiego oka na różne sposoby

mówi Bogusław Barnaś, BXB studio

Wśród pozostałych laureatów tegorocznych nagród The PLAN znalazła się m.in. brytyjska pracownia Foster + Partners (kategoria Health) w której Bogusław Barnaś zaczynał swoją karierę zawodową. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się w Mediolanie, 9 listopada w siedzibie Auditorium Monte Rosa 91 projektu Renzo Piano.

To nie pierwsze wyróżnienie dla projektu pod Wawelem! Krakowska Kamienica była zwycięzcą międzynarodowego konkursu ACD AWARDS 2022  jako jedyny projekt z całego świata w kategorii Hotelarstwo  (Concept). W lutym 2023 roku Krakowska Kamienica znalazła się na liście 20 najlepszych projektów świata wg London International Creative Competition a w lipcu 2023 podczas oficjalnej gali we włoskim mieście Como została przyznana nagroda A' Design Award.

Gratulujemy!

Projekt hotelu Krakowska Kamienica od BXB studio
Projekt hotelu Krakowska Kamienica od BXB studio
Wiz. mat. BXB studio

Oto, co o projekcie pisze Filip Maciejowski - krytyk sztuki i architektury, Oslo:

Kamienica Krakowska pod Wawelem - nowa perła miejskiej architektury współczesnej.

Znane krakowskie biuro architektoniczne BXB Studio otrzymało zlecenie zaprojektowania rewitalizacji nadwątlonej mocno, stojącej przy ul. Powiśle 10 kamienicy. Kamienicy, która, jeśli dojdzie do realizacji założenia, stanie się poprzez swoją brawurową i nietuzinkową estetykę bez wątpienia wyjątkowym w skali miasta, a sądzę, że także i kraju, budynkiem.

Koncepcyjnym punktem wyjścia jest tutaj przede wszystkim specyficzna jego lokalizacja. Teren bulwarów nadwiślańskich z widokiem na Wzgórze Wawelskie to bowiem doskonałe miejsce z punktu widzenia głównego zamysłu autora projektu przebudowy - Bogusława Barnasia. Chodzi o odzwierciedlenie w jednym projekcie różnorodnego bogactwa i stylistyki architektury nie tylko Zamku Królewskiego, ale i całego Starego Miasta.

Budynek cechuje bardzo spójny estetyczny eklektyzm. Fasada kamienicy składa się z trzech kompletnie odmiennych stylowo, ale zharmonizowanych ze sobą horyzontalnych części. W pełni przeszklony i przez to otwarty na bulwar parter służyć ma jako hotelowa recepcja i restauracja. W pasie centralnym, mieszkalnym, użyto czerwonej cegły - w sensie ścisłym nawiązującej do tak charakterystycznego dla małopolskiego i krakowskiego gotyku budulca. Natomiast barokowo historyzujące okna to reminiscencja stylu, który dominuje wśród kamienic w obrębie centrum miasta.

Projekt hotelu Krakowska Kamienica od BXB studio
Projekt hotelu Krakowska Kamienica od BXB studio
Wiz. mat. BXB studio

Cechą szczególną projektu BXB studio, który w pełni ukazuje inspiracje najbardziej charakterystycznymi elementami architektury Krakowa, ale i ujawnia ich symbiozę stylową, jest zwieńczenie kamienicy. Projekt zakłada budowę wysokich na 5 metrów z okładem apartamentów. Na ich dachu znajdować się będzie otwarty taras widokowy. Profile okien i nieco cofnięty, wykreślone krzywizną połączenia stropu ze szczytem nadbudowy dachu to element ze wszech miar unikalny. W tej wyrafinowanej optycznie koncepcji wyraża się najgłówniejszy zamysł autora - stylowa wielość w jedności. Dzięki jednolitej, ale i bardzo heterogenicznej konstrukcji mamy do czynienia z płynnym i dynamicznym przejściem miedzy jednym, a innym elementem i epoką. Osiągnięty został efekt niejako panoptycznego wglądu w historyczną tkankę miasta. Z dalszej odległości okna i dekoracyjny, widoczny z ulicy, kasetonowy strop przywołują na myśl gotyckość. Bliższa perspektywa odkrywa zaś renesansowe krużganki Zamku, bryłę Kaplicy Zygmuntowskiej, a optyczne przejścia i dynamizm kojarzyć się może z barkową ekspresją.

W kamienicy krakowskiej pod Wawelem profuzja różnorodnych estetycznych kontekstów jest celem świadomym. BXB Studio stworzyło projekt, który poprzez nowoczesny język architektury odnosi się z rewerencją do przeszłości rozwoju miasta. Trudno oprzeć się także wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś dotąd niespotykanym.

Osobiście uważam, że nowoczesna konstrukcja wykorzystująca w dużym stopniu najnowsze technologie użycia drewna nawet podkreśla w pewnym stopniu związek budynku ze wspomnianą Kaplicą Zygmuntowską, która przecież w momencie powstawania miała iście nowatorski i bardzo futurystyczny w estetycznym krajobrazie miasta charakter.

Koncepcja Bogusława Barnasia jest obiektem, który, ze względu na swój nowatorski rys, ale również ze względu na użyte technologie, perspektywę i głęboką świadomość kontynuacji rozwoju substancji miasta, może śmiało pójść śladem słynnej kaplicy grobowej i stać się nową perłą architektoniczną miasta. Ponadto zwekslować myślenie o rewitalizacji starych kamienic na zupełnie inne tory.

Projekt hotelu Krakowska Kamienica od BXB studio
Projekt hotelu Krakowska Kamienica od BXB studio
Wiz. mat. BXB Studio
    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt Hotelu Krakowska Kamienica od BXB Studio zwycięzcą konkursu The PLAN Awards