Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Rewitalizacja parku Al-Umma w Bagdadzie. Polak zdobył trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie

Redakcja Pressland/WG
Koncepcja rewitalizacji parku Al-Umma w Bagdadzie. Proj. Marcin Kitala - Wiz. Marcin Kitala

Jaki pomysł na zaniedbany park Al-Umma w Bagdadzie ma Marcin Kitala? Chce stworzyć demokratyczną przestrzeń pełną pokoi-ogrodów. Można tu wszystkiego dotykać, wchodzić do stawów i obserwować, jak rośliny wpływają na swoje otoczenie oraz na nas samych.

Marcin Kitala z Częstochowy, zdobył trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie Dewan Award for Architecture 2019. Konkurs jest częścią szerszej inicjatywy, która od kilku lat stara się pobudzić dyskusję na temat odbudowy Iraku po zniszczeniach wojennych.

Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu wzięli na warsztat park Al-Umma, położony w samym sercu Bagdadu. Obecnie ten otoczony przez ruchliwe arterie komunikacyjne park jest zniszczony i zaniedbany. Miejsce nie zachęca do relaksu i spędzania tam wolnego czasu. Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie "na nowo" parku Al-Umma - przekształcenie go w przyjazną dla mieszkańców i turystów przestrzeń. Marcin Kitala zaproponował stworzenie "100 Domów Natury - podzielenie parku na ponad sto różnych pokoi-ogrodów.

 

Read more!

Tak projekt opisuje jego twórca:

Chciałem, aby moja propozycja rewitalizacji parku Al-Umma w Bagdadzie była przede wszystkim opowieścią o interakcjach ludzi, roślin i mikroklimatów.

Projekt składa się z ponad stu różnych pokoi-ogrodów, każdy z własnymi rodzajami i kombinacją roślin, kolorami, teksturami, zapachami, glebą, poziomem nasłonecznienia i aranżacją wodną. Każda z kombinacji tych elementów stwarza unikalny mikroklimat lub atmosferę w danym ogrodzie.

Całościowo zieleń w parku jest zorganizowana w poziomych płaszczyznach, z roślinami najbardziej odpornymi na słońce chroniącymi te delikatniejsze, aż do mchu i ziół przy ziemi, które potrzebują cienia i wilgoci. Są jednak miejsca z całkowitą ekspozycją słoneczną, tworzące ogrody piaskowe i enklawy sukulentów. Woda jest obecna w każdym stanie skupienia, od lodu w yakhchalach (tradycyjnych perskich kopułach lodowych), przez jeziora, stawy, bagna, kończąc na ogrodach solnych i mgłowych. Różne typy traw, palm, drzew owocowych i kwiatów stymulują zmysły kolorami i zapachami, wzbogacając przeżycia.

Park nie jest przewidziany jako miejsce do pasywnego kontaktu z naturą czy biernego spacerowania, ale jako eksperymentarium, gdzie możemy dotykać różnych typów kory, wejść do każdego stawu i zaobserwować to, jak rośliny wpływają na swoje otoczenie oraz na nas samych.

Mały i gęsty podziały ogrodów nawiązuje do struktury samego Bagdadu, która jest nieregularna i spontaniczna, ale w postaci nowoczesnej siatki. Projekt unika wyznaczania ostrej granicy pomiędzy miastem i parkiem. Teren nie ma głównego wejścia, żaden ogród nie jest ważniejszy od innego. Nowy Dom Kultury Al Umma znajduje się pomiędzy ogrodami, płynie przez nie, negocjując pomiędzy rzeczą stworzoną przez człowieka a taką urodzoną przez Naturę.

Motywem przewodnim projektu była chęć stworzenia przestrzeni demokratycznej. Zapewnienie, że każdy odwiedzający park Al-Umma, będzie mógł wyrazić siebie poprzez kontakt i interakcję z naturą. Mam nadzieję, że projekt będzie inspiracją przy odbudowie Bagdadu jako nowoczesnego i przyjaznego miejsca do życia.

----

Marcinowi Kitale gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Polsko-meksykański duet wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt Muzeum Arabskiej Sztuki Współczesnej…
Luwr w Abu Zabi: zaglądamy do wnętrza [FOTOREPORTAŻ]
Muzeum Kurdystanu. Niezwykły projekt Daniela Libeskinda

Skomentuj:

Rewitalizacja parku Al-Umma w Bagdadzie. Polak zdobył trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej