Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozmowy o wodzie i architekturze - spotkanie w ramach 24. edycji konkursu KOŁO

Mat. partnera/Fot. Iwona Dziuk

Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, stał się pretekstem do spotkania i dyskusji, która zatoczyła szersze kręgi niż tylko zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi. Organizator wydarzenia, firma Geberit, zaprosiła do wymiany poglądów znamienitych prelegentów, a gośćmi spotkania byli przedstawiciele środowisk architektonicznych oraz mediów branżowych. Wydarzenie odbyło się w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w ramach 24. edycji konkursu Projekt Łazienki. Stąd też wiodący wątek, zarówno części oficjalnej, jak i dyskusji kuluarowych, przeplatał się z tematem konkursowym - projektem pałacowej toalety, która - zgodnie z zamysłem organizatorów konkursu - miałaby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Oranżerii.

Rozmowy o wodzie i architekturze - spotkanie w ramach 24. edycji konkursu KOŁO
Rozmowy o wodzie i architekturze - spotkanie w ramach 24. edycji konkursu KOŁO
Fot. Iwona Dziuk/mat. prasowe/kolaż redakcja

Szeroko pojęty temat wody, ściśle powiązany z przedmiotem konkursu, przyciągnął 22 marca do Wilanowa wyjątkowe grono uczestników wydarzenia. Pretekstem do spotkania i rozmowy był Światowy Dzień Wody - żywiołu, który w kontekście łazienek odgrywa kluczową rolę. W obliczu kryzysu klimatycznego i humanitarnego, Dzień Wody okazał się również właściwym momentem na poszerzenie i pogłębienie refleksji.

Stawiamy wodę w centrum naszych zainteresowań. Jako Geberit jesteśmy zawodnikiem zdecydowanie długodystansowym - raczej maratończykiem niż sprinterem. Możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że programy, w które się angażujemy, mające na celu wspieranie ochrony zasobów wodnych, są programami długofalowymi. Równocześnie jesteśmy w nie zaangażowani wszyscy - zarówno pracownicy, jak i klienci w łańcuchu dystrybucji. To właśnie staramy się krzewić i kultywować, a konkurs KOŁO jest jedną z najważniejszych naszych inicjatyw, w których pojawia się element wody - i jednocześnie jedną z najdłużej trwających w historii firmy Geberit.

zaznacza Krzysztof Brzeziński, Dyrektor marketingu Geberit.

O wodzie i architekturze

W gronie zaproszonych ekspertów znaleźli się:

  • dr Paweł Jaskanis - Dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie,
  • dr Maciej Żołnierczuk - specjalista ds. ochrony krajobrazu Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie,
  • Krzysztof Brzeziński - dyrektor marketingu firmy Geberit,
  • arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys - członkini zarządu i partner w APA Wojciechowski Architekci, wiceprezeska SARP do spraw środowiska i ochrony klimatu,
  • arch. Marta Sękulska-Wrońska - partner w pracowni WXCA, prezeska Oddziału Warszawskiego SARP i sędzina SARP.

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Jaroszyńska, prowadząca program ,,Nieoczywiste miejsca” w HGTV Polska oraz cykl ,,Odpicowane mieszkanie” w Dzień dobry TVN.

Jako pierwszy z ekspertów wypowiedział się dr Maciej Żołnierczuk, który przedstawił strategiczne zagadnienia hydrologiczne Wilanowa. Następnie rozpoczął się panel dyskusyjny z udziałem wszystkich zaproszonych ekspertów. Wiele zagadnień dotyczyło również oczekiwań wobec nadchodzących prac konkursowych w tegorocznej edycji konkursu.

Jako juror i inwestor nie chciałbym ograniczać kreacji uczestników, więc powiem tylko tyle: stwórzmy coś niesłychanie oryginalnego i nowoczesnego. Nie tylko w formie, ale także w funkcjach, przesłaniu, może także w oddziaływaniu edukacyjnym, działaniu na wyobraźnię. Każda kreacja jest symboliczna, ponieważ ma za zadanie nieść jakieś przesłanie, ideę - niezależnie od tego, czy powstanie w kształcie minimalistycznym, czy też bardzo rozgadanym, jeśli mowa o skojarzeniach, formach architektonicznych i materiałach, a także o grze światłem, relacji z przyrodą, a nawet ze zwierzętami. Kreacja nie zna granic.

podsumował Paweł Jaskanis, Dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie.

Nie zabrakło także pytań ze strony publiczności, na które prelegenci z chęcią udzielili odpowiedzi. Wśród zaproszonych gości znaleźli się studenci architektury oraz przedstawiciele mediów związanych z architekturą i designem, architekci, jurorzy 24. edycji konkursu KOŁO, a także Ambasadorzy marki Geberit.

Smaki XVII wieku

Po zakończeniu części oficjalnej na prelegentów i słuchaczy czekał wykwintny poczęstunek w postaci potraw i smaków z okresu XVII wieku, przygotowany w miejscu Villa Intrata, która jest ośrodkiem edukacji kulinarnej należącym do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Źródłem historycznym, na którym szef kuchni Norbert Sokołowski zbudował menu, jest pierwsza polska książka kulinarna wydana drukiem ,,Compendium ferculorum", autorstwa Stanisława Czernieckiego z 1682 roku. 

W pałacowym otoczeniu

Wokół wody oscylowała również dalsza, plenerowa cześć spotkania. Dodatkową atrakcją oczekującą na gości był bowiem spacer, który odbył się w malowniczym otoczeniu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Oprowadzający gości dr Maciej Żołnierczuk zaprezentował grupie zainteresowanych lokalizację przyszłego pawilonu. Podczas edukacyjnej przechadzki przywołał wszystkie zagadnienia, jak również wskazał miejsca, o których mówił w swoim wystąpieniu otwierającym konferencję. Uczestnicy spaceru mieli możliwość zajrzenia do znajdującego się pod pałacowym tarasem grotarium z czasów króla Jana III, a także przyjrzenia się kaskadzie Potoku Służewieckiego oraz zabytkowym zabudowaniom gospodarczym na jego przeciwległym brzegu.

Patronat medialny: Elle Decoration, Label Magazine, Rzeczpospolita, Magazyn Sukces, Radio KAMPUS, Architektura & Biznes, WhiteMAD, Dobre Wnętrze, Architektura Murator, Czas na Wnętrze, Weranda, RZUT, Sztuka Architektury, Sztuka Wnętrza, Bryła.pl, MAGAZIF, Urzadzamy.pl, Design/Biznes, Architecture Snob.

Partner spotkania: BoConcept.

Rozmowy o wodzie i architekturze - spotkanie w ramach 24. edycji konkursu KOŁO
Rozmowy o wodzie i architekturze - spotkanie w ramach 24. edycji konkursu KOŁO
Fot. Iwona Dziuk
    Więcej o:

Skomentuj:

Rozmowy o wodzie i architekturze - spotkanie w ramach 24. edycji konkursu KOŁO