Rubra - osiedle domów z klinkieru w Straszynie obok Gdańska
O projekcie opowiada jego autor, mgr inż. arch. Paweł Lis.
Inspiracje projektowe
Podstawową inspiracją projektową był znajdujący się w bliskim sąsiedztwie oraz widoczny z miejsca planowanej inwestycji budynek kościoła pw. św. Jacka Odrowąża. W jego dynamicznej i współczesnej formie podkreślonej trójkątną formą zadaszenia można odnaleźć ślady budownictwa tradycyjnego dla Żuław i Pomorza. Takie myślenie o architekturze jest mi bardzo bliskie. W zaprojektowanym Osiedlu domów na Jasia i Malgosi także dominuje współczesna i dynamiczna forma, która w pośredni sposób odnosi się do budowlanej przeszłości regionu.
Nadwieszone bryły pięter nawiązują do charakterystycznych już od XVII wieku dla Żuław domów podcieniowych, a skosy ścian i zadaszeń nawiązują do charakterystycznych dla regionalnego budownictwa szkieletowego ukośnych zastrzałów.
Kolejną inspirację stanowiła malownicza działka, pochylona w kierunku południowym i zakończona zadrzewioną skarpą.
W związku z tym budynki zostały zaprojektowane w układzie kaskadowym, co umożliwiło prawidłowe wpisanie ich w pochyły teren. Dzięki temu każdy dom ma lepszy widok oraz taras i ogród z otwarciem na południe. Każdy lokal ma dużą ilość przeszkleń, w tym okna na parterach o wysokości 3 m. To wszystko zapewnia mieszkańcom osiedla odpowiednią ilość światła słonecznego i komfortowe warunki zamieszkania.
Dlaczego klinkier na elewacji?
Ręcznie formowana cegła czy płytka klinkierowa to niezwykle wdzięczny materiał dla architekta i dla inwestora. Ma dobre pochodzenie, prawidłowe proporcje i świetnie prezentuje się na elewacji.
W przypadku budownictwa mieszkaniowego ręcznie formowana cegła ma konkretny kontekst kulturowy, w naszym wypadku wynikający z miejscowej tradycji. Ten rodzaj materiału budowlanego przywodzi na myśl wolno stojące piece chlebowe, jakie budowano na Pomorzu od XVIII wieku.
Płytki z ręcznie formowanej cegły klinkierowej, które pokrywają elewacje zaprojektowanych budynków, są nawiązaniem do lokalnej architektury powstałej przed 1945 r. Można tu wymieniać pozostałości zabudowań stacji kolejowych: Straszyn-Prędzieszyn, Bielkowo oraz Pruszcz Gdański; domy mieszkalne, kamienice czy budynek młyna – wzniesione w Pruszczu Gdańskim na przełomie XIX i XX wieku. Najważniejszą inspirację w tym zakresie stanowią istniejące do dziś hydroelektrownie wznoszone na rzece Raduni od początku XX wieku.
Architektura osiedla przy ul. Jasia i Malgosi to współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu. Proste bryły ustawione na sobie, skośne ściany nadwieszeń i czerwień wypalonego klinkieru nadaje im spójnego, ponadczasowego charakteru. Domy zostały kaskadowo osadzone w pochylonym terenie. To wszystko powoduje, ze architektura osiedla dobrze wpisuje się w nietypową działkę i cały kontekst historycznej zabudowy Żuław. To jedna z naszych ulubionych realizacji.
Rubra - prezentacja wnętrz domów
- Więcej o:
Nowa siedziba Makro Cash and Carry Polska w Warszawie. Wnętrza to projekt Concept Space
Znany deweloper każdego roku stworzy ogólnodostępne tereny zielone w czterech miastach. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 6 mln zł
Biuro Copernic z... kontenerem morskim i ogromną rzeźbą Kopernika
Autorski system informacji wizualnej muzeum - Fabryka Czekolady E. Wedel. Inspiracją było pudełko czekoladek
Polacy wyprodukowali krzesła na areny paryskiej olimpiady. Ich projektanci tłumaczą dlaczego od lat sprawdzają się na stadionach całego świata
Boom na inwestycje mixed-use w Polsce. Co wpływa na ich rosnące znaczenie dla aglomeracji?
To koniec słynnej księgarni "Warszawianka" przy Placu Bankowym w Warszawie. Będzie tu Empik
Jak wyglądały prace nad zielonym dachem Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie?