SKYFALL - projekt pracowni REFORM Architekt
Nowoczesna technologia łączy się tu ze sztuką, architekturą i naturą. SKYFALL to opowieść, a jej autor zaprasza nas do jej samodzielnej interpretacji.
Projektowanie domu jest jak opowieść, którą później każdy chce samodzielnie zinterpretować. Tak jest z najnowszym projektem pracowni REFORM Architekt — SKYFALL.
- Moją rolą jest interpretowanie marzeń i przekształcanie ich w konkretny projekt. Dla swoich inwestorów tworzę miejsca, które spełnią ich wszystkie oczekiwania, a nawet przekroczą najśmielsze wyobrażenia. W przypadku tego projektu spełniłem również swoje marzenie, ponieważ nie chciałem wkomponowywać budynku w otoczenie, ale wkomponować otoczenie i sztukę w architekturę - mówi Marcin Tomaszewski.
W projekcie domu SKYFALL kluczowe było „zaaplikowanie” kolorów. Co to oznacza w praktyce? Wraz z porą roku, a nawet dnia, zmienia się kolor domu.
- Ten obiekt miał być monokolorowy, więc latem mamy zielone liście, które odbijają się w fasadzie, a jesienią – dom mieni się w odcieniach złotach. Tu nie ma przypadku - mówi Marcin Tomaszewski.
Dzięki zastosowaniu okładzin lustrzanych (alucobond) budynek sprawia wrażenie lekkiego, a dwie bryły na górze – niemal lewitujących.
- Kiedy spojrzymy na budynek od frontu, te lustrzane kwadraty na elewacji układają się jak wodospad. Są na różnych płaszczyznach, tworzą przestrzeń. Dzięki temu mamy różne odbicia, a elewacja nie jest monotonna - mówi architekt.
Tomaszewski potraktował fasadę dwóch „zawieszonych” brył jako swoje malarskie płótno. Jest to jego własna interpretacja obrazów Moneta. Pokrył elewacje białą blachą, na której laserowo został wycięty wzór odzwierciedlający chmury z obrazów mistrza. Z bliska zarys nie jest do końca zrozumiały, ale kiedy się oddalimy — widzimy go dokładnie.
- Od ulicy do budynku jest ponad 20 metrów, więc obraz z tej odległości już jest bardzo dobrze widoczny. Już powoduje, że ktoś się zatrzyma i spojrzy - mówi architekt. - Zależało mi na tym, żeby stworzyć dom, który jest dynamiczny. Zmienia się w zależności od pory roku. A jednocześnie zwraca na siebie uwagę – stąd pomysł na chmury, które widzimy na górnej fasadzie. To wszystko jest kompletne. Inspirowane naturą, którą mamy na wyciągnięcie ręki. Nie musimy jeździć, szukać. Wystarczy się zatrzymać i dać sobie przestrzeń na to, żeby zobaczyć co nas otacza - dodaje.
Dom ma powierzchnię 310 metrów kwadratowych.
Realizację zaplanowano na 2024 rok.
- Więcej o:
20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?