Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W centrum Otwocka powstanie Dom Uniwersalny. Będzie to "nowy" świdermajer

Mat. architektów/red. WG

W ścisłym centrum Otwocka, tuż obok dworca kolejowego powstanie nowy budynek wielorodzinny autorstwa pracowni MFRMGR Architekci. To Dom Uniwersalny, inspirowany stylem świdermajer.

Dom Uniwersalny (A10) w Otwocku. Proj. MFRMGR Architekci
Dom Uniwersalny (A10) w Otwocku. Proj. MFRMGR Architekci
Wiz. mat. MFRMGR Architekci

Dom Uniwersalny (A10) stanie w miejscu działającego w czasach PRL-u kultowego Baru Uniwersalnego, od którego przejął nazwę. Dzięki ikonicznej formie oraz eksponowanej lokalizacji, budynek przy ul. Andriollego 10 ma szansę stać się jedną z wizytówek miasta.

Dom Uniwersalny w Otwocku: stara i nowa bryła

Bryła budynku podzielona została na dwie części o zróżnicowanym charakterze elewacji oraz wysokości. Składają się na nią istniejący, dwukondygnacyjny budynek drewniany oraz zupełnie nowa bryła o większych gabarytach. Nowoczesna forma sprzęga się z elewacją starego odnowionego budynku drewnianego.

Dom Uniwersalny (A10) w Otwocku. Proj. MFRMGR Architekci
Dom Uniwersalny (A10) w Otwocku. Proj. MFRMGR Architekci
Wiz. mat. MFRMGR Architekci

Dom Uniwersalny w Otwocku: usługi i mieszkania

Obiekt połączy funkcję mieszkalną i usługową. Parter jest przeznaczony na usługi: w przeszklonej części zaplanowano miejsce na usługi kulturalne np. księgarnię/kawiarnię, a w drewnianej znajdą się np. księgowość, piekarnia rzemieślnicza lub lodziarnia. Na piętrach będą 23 funkcjonalne mieszkania o zróżnicowanej powierzchni z werandami. Apartamenty na ostatnim piętrze będą dodatkowo posiadać antresolę. Udogodnieniem ma być winda i podziemny garaż. Od strony podwórka pojawi się zielony dziedziniec dostępny będzie tylko dla mieszkańców.

Dom Uniwersalny w Otwocku: „nowy” świdermajer

Dla architektury Otwocka znakiem rozpoznawczym jest tzw. świdermajer, charakteryzujący się bogatymi ornamentami wycinanymi w drewnie. Autorzy Domu Uniwersalnego (A10) delikatnie zainspirowali się tym stylem, ale znacznie go uprościli. Werandy z dekoracyjnymi, ażurowymi balustradami zastąpili loggiami, częściowo przesłoniętymi malowanymi na biało pionowymi elementami. Poza nimi budynek jest pozbawiony widocznego detalu, jest ascetyczny w formie i kolorze. Materiały wykończeniowe fasady to malowane na biało lub jasnoszaro drewno, tynk i lakierowana proszkowo na biało stal.

- Tym projektem w tak eksponowanym w mieście miejscu, chcemy dać sygnał, że i centrum Otwocka się rozwija i zmienia - tłumaczą autorzy projektu.

---

Dom Uniwersalny (A10) w Otwocku

Autorzy: MFRMGR Architekci

Zespół: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak

Status projektu: pozwolenie na budowę

Powierzchnia: 1557 mkw

Rok: 2022

Lokalizacja: ul. Andriolliego 10, Otwock koło Warszawy

Investor: Landmark sp zoo

    Więcej o:

Skomentuj:

W centrum Otwocka powstanie Dom Uniwersalny. Będzie to "nowy" świdermajer