Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawa: Ruszył remont zrujnowanej kamienicy przy Wrzesińskiej 2 przy Porcie Praskim. Będą tu mieszkania na wynajem

Mat. prasowe/red. WG

Ruszyły prace remontowe pochodzącej sprzed 1914 roku kamienicy przy ul. Wrzesińskiej 2 przy Porcie Praskim w Warszawie, zakupionej dwa lata temu przez Zeitgeist Asset Management. Do połowy 2022 roku ma tu powstać 127 mieszkań na wynajem,

Wrzesińska 2. Z lewej: kamienica obecnie; Z prawej: wizualizacje obiektu
Wrzesińska 2. Z lewej: kamienica obecnie; Z prawej: wizualizacje obiektu
Fot. kolaż bryla.pl. Z lewej: Google Maps/ z prawej: mat. inwestora

Wrzesińska 2

Wrzesińska 2 to dziś zrujnowany pustostan, pozostałość po XIX-w. pałacu, wzniesionym przez Augusta Zielińskiego w 1863 r. Około 1911 budynek pałacu nadbudowano na zlecenie Szmula Reichenberga, przekształcając go zarazem do roli kamienicy czynszowej. W tamtych czasach ulica Wrzesińska położona była w sąsiedztwie praskiej rzeźni i „Placu końskiego”, skupiając lokalnych rzemieślników. Po II wojnie światowej w budynku pod nr 2 mieściła się pierwsza udokumentowana siedziba szkoły żydowskiej Centralnego Komitetu Żydów w Polsce.

Dziś ta okolica przyciąga lokatorów, których pasjonuje historia i tożsamość miasta. Interesuje ich klimat Starej Pragi, z cegłą, licznymi zaułkami, kawiarniami i placówkami kulturalnymi. Atutem jest bliskość zielonych terenów prawego brzegu Wisły, a także łatwy transfer do centrum stolicy – za pomocą metra, tramwaju czy na piechotę.

"Pracując nad projektem, szukaliśmy wspólnego języka dla starej i nowej architektury. Okolice Portu Praskiego są dziś rozległym placem budowy, gdzie niełatwo odnaleźć tożsamość Starej Pragi”  – mówi Luiza Grunwald, dyrektor zarządzająca Zeitgeist Asset Management w Polsce

Mając to na uwadze, do współpracy zaproszono pracownię architektoniczno-konserwatorską PROART Anny Rostkowskiej, znaną z renowacji wielu historycznych budynków, jak Pałac Prezydencki czy luksusowe kamienice mieszczańskie Foksal 13 i 15 w Warszawie.

 

Wrzesińska 2 - wizualizacje
Wrzesińska 2 - wizualizacja
Mat. inwestora
Wrzesińska 2 - wizualizacja
Wrzesińska 2 - wizualizacja
Mat. inwestora

Stara kamienica i nowy budynek

W projekcie architekci starali się uwypuklić to, co pozostało z pierwotnego charakteru kamienicy. „Odnaleźliśmy fragmenty kutych balustrad dawnych balkonów, w kolorze zgniłej zieleni. Kolor na tyle nas zainspirował, że stał się motywem przewodnim dekorów zarówno w starej, jak i nowej części zabudowań”  - mówią architekci z PROART. Elewacje są utrzymane w szarej tonacji, z przewagą jasnej, subtelnej kolorystyki.

Docelowo na nieruchomość składać się będą dwa budynki: stara kamienica zachowana w pierwotnym kształcie (wraz z oficyną i podwórzem) oraz przylegający do niej nowy, 8-piętrowy apartamentowiec. W budynku historycznym ma zostać odtworzona masywna stalowa brama (docelowo oliwkowa) oraz drewniana konstrukcja podtrzymująca dach. Historyczna więźba dachowa zostanie wyeksponowana we wnętrzach na ostatniej kondygnacji. Sam prześwit bramowy, wyposażony w tradycyjną ceramiczną posadzkę, zachowa oryginalny kształt. „Mamy u nas w pracowni osobę, która zajmuje się wyłącznie oknami i drzwiami. Na podstawie fragmentów dawnej stolarki okiennej, rozpoznała ich rodzaj, dzięki czemu możemy odbudować okna w oryginalnej formie.” – mówi Anna Rostkowska

Architekci dążyli do wizualnej spójności starego i nowego budynku. Zaproponowali przeniesienie kolorów z kamienicy na nowy budynek, co stworzyło ciekawy efekt wizualny. Dodatkowo, fasada nowego budynku w partii cokołowej została wykończona cegłą, tak aby korespondowała z pobliskimi zabudowaniami. W efekcie, dzięki prostej formie i delikatnej kolorystyce, nieruchomość sprawia wrażenie lekkiej i nowoczesnej, a stylowe wykończenia nadają jej klimatu tak charakterystycznego dla Starej Pragi.

Wrzesińska 2 - wizualizacja
Wrzesińska 2 - wizualizacja
Mat. inwestora
Wrzesińska 2 - wizualizacja
Wrzesińska 2 - wizualizacja
Mat. inwestora

127 mieszkań na wynajem

Łącznie w obu budynkach ma powstać 127 mieszkań na wynajem długoterminowy, a na parterze kilka lokali usługowych. Usytuowane będą na działce o powierzchni 1,5 tys. mkw, graniczącej z jednej strony z ulicą Wrzesińską, a z drugiej z Kępną. Mieszkania oferowane będą w formie najmu instytucjonalnego - bezpośrednio od właściciela, a więc w sposób bezpieczny i stabilny dla najemcy.

Zaletą wnętrz w starym budynku będzie ich wysokość, nawet do 4,5 m. Z lokalami małymi będą tu sąsiadować duże, 3 i 4-pokojowe, z których każdy będzie patrzeć na dwie strony świata. Inwestor buduje parking podziemny dla aut, z dodatkowymi miejscami na rowery. Patio zagospodarowane będzie zielenią i ławkami, z ogródkami przynależącymi do mieszkań parterowych. W budynku będzie dużo komórek lokatorskich, by zaoferować więcej wygody w części mieszkalnej. Prace deweloperskie prowadzone są przez FineTech Construction.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawa: Ruszył remont zrujnowanej kamienicy przy Wrzesińskiej 2 przy Porcie Praskim. Będą tu mieszkania na wynajem