Hoża 42. Nowa skóra kamienicy, w której mieszkał Stefan Jabłkowski
Remont kamienicy przy ul. Hożej 42 w Warszawie dobiegł końca. Renowacja zrealizowana przez pracownię Made Concept nadała 125-letniemu budynkowi nowe oblicze.












Od ogrodów
Hoża 42 to jedno z niewielu miejsc w Warszawie, które przetrwało II WŚ i czasy PRL-u. Nazwa ulicy, przy której Apolinary Thieme wybudował w latach 1894-1895 kamienicę, pochodzi od hożych, czyli pięknych ogrodów znajdujących się w okolicy. Na początku XX wieku mieszkał w niej Stefan Jabłkowski, który w 1912 roku założył spółkę akcyjną, dla znanej wszystkim Warszawiakom inwestycji - Dom Towarowy Braci Jabłkowskich. W 2018 roku, dzięki Made Concept, kamienica zyskała drugie życie.
Hoża 42 to połączenie ponad wieku historii z rozwojem technologicznym i współczesnym, najlepszym designem. To przestrzeń dla osób, które cenią przedwojenną architekturę, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z nowoczesnych rozwiązań i możliwości, które daje duże miasto. To także miejsce dla indywidualistów, dla których ważny jest detal. Każde z mieszkań, niezależnie od metrażu, jest oryginalnie zaprojektowane. Lokale mają być „szyte na miarę” potrzeb lokatorów, ale przy jednoczesnym zachowaniu stylu z 1893 roku. W przypadku tej inwestycji postawiliśmy na indywidualność i przywrócenie blasku przeszłości, chcąc sprawić, aby mieszkańcy kamienicy czuli, że przebywają w wyjątkowym miejscu
- mówi Michał Borowski, architekt i prezes Made Concept.
Klasyka na nowo
Wnętrza XIX-wiecznej kamienicy przy Hożej to wykończone w wysokim standardzie lokale, które wypełnia najnowsza technologia i wzornictwo. W budynku znajduje się 16 różnorodnych mieszkań, o metrażu od 60 do 320 mkw. Mówiąc o nowoczesnych rozwiązaniach, zastosowanych w przypadku Hożej 42, trzeba wspomnieć między innymi o windach, których pierwotnie kamienica nie posiadała, a teraz stały się częścią budynku.
Mieszkania są klimatyzowane, a w kamienicy znajduje się stacja do ładowania samochodów elektrycznych. Części wspólne będą zasilane energią z paneli fotowoltaicznych. Oczywiście lokatorzy mają także do swojej dyspozycji podziemny garaż, siłownię, basen i ogród, które dopełniają całości projektu. Kamienicę nadbudowano o dodatkowe piętro i poddasze, a wschodnią elewację zaprojektowano od nowa. Odtworzono także oryginalny rozkład mieszkań, który po wojnie został zmieniony.
Liczą się detale
Każde z mieszkań zawiera jakiś ciekawy detal. W wielu wnętrzach znajdziemy cegłę, ozdobne gzymsy, stolarkę, klasyczny tynk, a także oryginalne piece kaflowe czy kominki. To, co pozostało z dawnego wystroju zostało zachowane, odrestaurowane i uzupełnione najnowszymi rozwiązaniami. Sztukaterię odtworzono według oryginalnego projektu.
Drzwi wewnątrz kamienicy odnowiono zgodnie z XIX-wieczną techniką. Odrestaurowana została również oryginalna kuta brama z 1894 roku, prowadząca do recepcji budynku. Podłogi w niemal każdym z mieszkań nawiązują do oryginalnych drewnianych XIX-wiecznych parkietów. Okna odtworzono z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, takie jak ozdobne okucia i zamki.
Światowe sławy
Historyczne detale architektoniczne sprawiają, iż wnętrza kamienicy zyskują wyjątkową urodę i niepowtarzalność. Taki dorobek wymagał specjalnej oprawy - i dopełnienia na najwyższym poziomie. W przypadku reprezentacyjnych części wspólnych - klatek schodowych oraz portierni - podłogi zdobią wykładziny dywanowe duńskiej marki Ege, będące owocem współpracy z francuskim projektantem mody - Christianem Lacroix. Orientalne motywy doskonale wpisały się w atmosferę luksusu i wykończenia w wysokim standardzie.
Apartamenty w historycznym budynku mają przede wszystkim zapewnić mieszkańcom intymność. Inwestorom zależało na tym, aby mieszkania trafiły do osób, które faktycznie chcą zamieszkać w tym miejscu, a nie kupujących lokal pod przyszły wynajem.
- Więcej o:
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie