Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek

mat. prasowe

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy taki w Polsce dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci, podopiecznych fundacji „po Drugie”. Jego projekt przygotowała pro publico bono pracownia projektowa WXCA.

Dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek
Dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek
Projekt: WXCA

Dom dla młodych matek inny niż wszystkie

Historie podopiecznych fundacji „po Drugie” zapisane są smutnymi, a nierzadko również tragicznymi wydarzeniami. Resocjalizacja w Polsce nie przewiduje możliwości pobytu młodych kobiet wraz z niemowlakami ani w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, ani w zakładach poprawczych. Zdarza się, że matki są rozdzielane ze swoimi dziećmi i nie mogą się nimi opiekować. W domu, który powstanie na Ursynowie, będą mogły zajmować się swoimi dziećmi. Znajdą tam godne warunki życia i tak bardzo potrzebne wsparcie.

Chcieliśmy stworzyć taką architekturę, która będzie zachęcać młode matki i ich dzieci do wchodzenia w interakcje z innymi mieszkańcami, ale także do wzięcia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń i dbania o nią.

mówi Jan Kucza-Kuczyński z WXCA, współautor projektu.

Architektura wyznacza nam tutaj nie tylko ramy do życia, ale również przejmuje funkcje społeczne. Piękna przestrzeń będzie też miała wymiar resocjalizacyjny.

dodaje Agnieszka Sikora, prezeska fundacji „po Drugie”.

Nowoczesna przestrzeń do życia

W dwukondygnacyjnym, jednorodzinnym domu swoje miejsce znajdzie 6 młodych matek z dziećmi, a także ich opiekunowie. Każda nastolatka będzie miała swój prywatny pokój ze wspólną łazienką. Dużą część obiektu stanowią przestrzenie wspólne, kluczowe dla budowania więzi w grupie. Sąsiednia zabudowa nie reprezentuje jednolitej typologii form domów i jest zróżnicowana pod względem proporcji budynków i typów geometrii dachów.

Chcieliśmy znaleźć jakiś wspólny mianownik, żeby ten dom wpisał się w różnorodne otoczenie.

mówi Weronika Wilkowska z WXCA, współautorka projektu.

Dlatego postanowiliśmy swobodnie połączyć dwa typy brył, ale w nieco odmiennej interpretacji pojęcia dachu spadzistego, nie zapominając przy tym o dostosowaniu ich do
planowanej wewnątrz funkcji.

dodaje Jan Kucza-Kuczyński.

Budynek składa się więc z zadaszonego łagodnym spadkiem skrzydła wschodniego, mieszczącego wszystkie funkcje wspólne domu (pomieszczenia techniczne, gospodarcze i magazynowe, kuchnię oraz pokój dzienny), zaś główne funkcje użytkowe (pokoje mieszkalne) mieszczą się w drugiej bryle krytej większym dachem spadzistym. Obie te bryły nie tworzą jednak łącznie tradycyjnego dachu dwuspadowego, tylko ułożone są w przeciwspadku.

Bryłę domu ukształtowano tak, by w najwyższym stopniu wykorzystywała dobową wędrówkę słońca oraz walory krajobrazowe położenia, tworząc klimatyczne, doświetlone wnętrza. Dom otoczony jest zielenią rekreacyjną i użytkową. Na zewnątrz znajduje się plac zabaw dla dzieci, a także ogródek społeczny, gdzie mieszkanki będą mogły uprawiać swoje warzywa.

Idea budynku zrównoważonego

Cały dom zaprojektowano zgodnie z ideą budynku zrównoważonego, opartego m.in. o odnawialne źródła energii i oszczędną gospodarkę wodą opadową. I tak OZE mają  zaopatrzyć obiekt w zarówno ciepło do jego ogrzewania, jak i ciepłą wodę użytkową – zastosowane w tym celu zostaną: pompa ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i lokalne nawiewniki powietrza z rekuperacją, a nawet urządzenia do odzysku ciepła ze ścieków bytowych. Wody opadowe będą gromadzone w podziemnym zbiorniku, po czym wykorzystane do podlewania ogrodu i zasilania wc. Do budowy domu, tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną wykorzystane materiały naturalne o niskim śladzie węglowym lub z recycklingu – jak np. gruz lub drewno z rozbiórki. Pomyślano również o radykalnym zmniejszeniu zużycia wody i jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu użytkowników. W tym celu zainstalowane będą wyselekcjonowane baterie czerpalne, pralki i zmywarki o wysokim współczynniku oszczędności wody.

Poruszyła nas historia podopiecznych fundacji „po Drugie”. Każdy zasługuje na bezpieczny dach nad głową, bez względu na zakręty życiowe, jakie musi pokonywać. Chcieliśmy pomagać mądrze i dlatego stworzyliśmy dom pasywny. Mamy nadzieję, że energia tego zrównoważonego domu wprowadzi też równowagę do życia podopiecznych fundacji.

podsumowuje Jan Kucza-Kuczyński.

Fundacja „po Drugie” cały czas szuka partnerów, którzy chcieliby wesprzeć przedsięwzięcie. W projekt już zaangażowały się m.in. Fundacja Unaweza założona przez Martynę Wojciechowską czy Sylwia Chutnik.

Dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek
Dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek
Projekt: WXCA
    Więcej o:

Skomentuj:

Dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek