Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zwycięzcy Baumit Life Challenge 2024 - wybrano najpiękniejsze fasady Europy. Wśród nich polska realizacja!

Mat. prasowe

Ponad 300 europejskich budynków wzięło udział w tegorocznej odsłonie międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge. Po raz pierwszy w historii konkursu, w jednej z kategorii triumfował obiekt z Polski, zdobywając tym samym tytuł Europejskiej Fasady Roku. W grupie budynków po renowacji jurorzy najwyżej ocenili Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie

Zwycięzcy Baumit Life Challenge 2024
Zwycięzcy Baumit Life Challenge 2024
Fot. mat. prasowe Baumit

Baumit Life Challenge to konkurs, w którym raz na dwa lata są nagradzane najlepsze fasady Baumit w Europie. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 315 europejskich budynków, w tym 36 realizacji z Polski (po 6 w każdej w kategorii) – wszystkie z elewacją wykończoną materiałami Baumit. W gronie 36 finalistów znalazło się aż 5 reprezentantów naszego kraju: Osiedle Nadmotławie Gdańsk (budynek wielorodzinny nowy), Dom studencki Wilanowska w Warszawie (budynek niemieszkalny nowy), CUS w Starej Gazowni w Zabrzu (budynek po termomodernizacji), Hospicjum Caritas w Olsztynie (budynek zabytkowy po renowacji) oraz MZWiK w Sulejówku (stunned by texture).

Finałowe realizacje z Polski zobaczycie tu>>

Hala targowa w Peczu (Węgry) – nagroda główna Life Challenge Award 2024
Hala targowa w Peczu (Węgry) – nagroda główna Life Challenge Award 2024
Fot. mat. prasowe Baumit

Zwycięzców ogłoszono podczas uroczystej Gali zorganizowanej w Ljubljanie, w Słowenii – kraju laureata głównej nagrody w 2022 roku. Dzień wcześniej międzynarodowe grono jurorów, z Polakiem w składzie – architektem Rogerem Kostarczykiem (AKO ARCHITEKCI) – poddało ponownej ocenie 36 finalistów (po 6 z każdej kategorii), których wcześniej wytypowano w drodze głosowania online. W ten sposób wyłoniono zdobywców tytułu Europejskiej Fasady Roku w poszczególnych kategoriach obiektowych oraz laureata nagrody głównej Life Challenge Award 2024 dla najlepszej elewacji w Europie.

Najpiękniejsza fasada Baumit w Europie - hala targowa w Peczu na Węgrzech

Decyzją kapituły konkursu, nagrodę główną Life Challenge Award 2024 otrzymała hala targowa w Peczu na Węgrzech, która przerosła wszelkie oczekiwania dzięki innowacyjnemu projektowi i unikalnym funkcjom. Oddaje ona hołd bogatej historii Pecza – śródziemnomorskiego miasta, będącego niegdyś rzymską osadą. Jej projekt po mistrzowsku łączy w sobie elementy stylistyczne z rzymskiej bazyliki i orientalnego bazaru. To harmonijne połączenie wpływów historycznych i kulturowych nie tylko zwiększa atrakcyjność estetyczną, ale także służy jako funkcjonalne, tętniące życiem centrum dla mieszkańców Pecza.

Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie  – Europejska Fasada Roku w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”
Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie – Europejska Fasada Roku w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”
Fot. mat. prasowe Baumit

Polska fasada z tytułem Europejskiej Fasady Roku! Nagroda dla Hospicjum dziecięcego Caritas w Olsztynie

Oprócz ogólnego zwycięzcy, podczas tego wielkiego wydarzenia, nagrodzono także najpiękniejsze fasady w sześciu różnych kategoriach. Dziś już wiemy, że tegoroczna edycja Baumit Life Challenge złotymi zgłoskami zapisze się w historii udziału Polski w tym międzynarodowym konkursie architektonicznym. A to dlatego, że po raz pierwszy od kiedy jest on organizowany, a więc od 2014 roku, wśród zwycięzców znalazł się budynek z naszego kraju. W grupie budynków po renowacji jurorzy najwyżej bowiem ocenili Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie, przyznając mu tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Widząc, jak współcześnie wygląda ten obiekt aż trudno uwierzyć, że do czasu I Wojny Światowej mieściła się w nim wartownia pobliskich wojskowych koszar, w których stacjonował m.in. Wschodniopruski Batalion Strzelców Nr 1. Dzięki współpracy CARITAS Archidiecezji Warmińskiej z Biurem Architektonicznym "Gadomscy" i Przedsiębiorstwem Budowlanym "Skorłutowski" udało się zachować oryginalny charakter architektoniczny obiektów wojskowych.

 

W pozostałych kategoriach triumfowali:

* w kategorii „budynek jednorodzinny nowy": Carnation street 4, Wilno, Litwa
 
* w kategorii „budynek wielorodzinny nowy" : NSA13 "TWPEAKS", Madryt, Hiszpania

* w kategorii „budynek niemieszkalny nowy": Kindergarten among mountains, Bohinjska Bistrica, Słowenia

* w kategorii „budynek po termomodernizacji": Moxy Kaunas Center, Kowno, Litwa

* w kategorii specjalnej „Stunned by Texture", przeznaczonej dla obiektów, na których fasadzie zastosowano kreatywne struktury z użyciem tynku modelowanego Baumit CreativTop: VINO. TAKE, Bad Loipersdorf, Austria

Robert Schmid, dyrektor generalny i przedstawiciel właścicieli Grupy Baumit, wyraził swoją serdeczną wdzięczność i podekscytowanie, mogąc uczestniczyć w prezentacji tak niezwykłych projektów w tak różnorodnych kategoriach. Podkreślił przy tym swoje głębokie uznanie dla pomysłowości i kunsztu, wnoszonego przez architektów i konstruktorów do naszego życia.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Zwycięzcy Baumit Life Challenge 2024 - wybrano najpiękniejsze fasady Europy. Wśród nich polska realizacja!