Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę

ucho

Są budynki, które nigdy nie przestają zachwycać. Fallingwater, czyli dom nad wodospadem, zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta w latach 30-tych XX wieku taki właśnie jest. Jego niezwykła lokalizacja i wyjątkowa, wpasowana w naturę architektura spowodowały, że budynek ten stał się najbardziej rozpoznawalnym prywatnym domem na świecie.

Fallingwater
Frank Lloyd Wright

Ukończony w 1935 roku Fallingwater (ang. dom nad wodospadem) uchodzi za największe dzieło Franka Lloyda Wrigtha. Nie bez powodu.  To dom idealnie wpisany w otaczająca przyrodę, tak jakby w tym miejscu stał "od zawsze".

Górski strumień, którego szmer nawet na moment nie opuszcza zwiedzających, znakomicie rozplanowane pomieszczenia i ściany zbudowane z okolicznych kamieni oraz najbardziej charakterystyczny element - rozłożyste tarasy umieszczone na wspornikach bezpośrednio ponad strumieniem. Wszystko to miało na celu wytworzenie wrażenia harmonii z otoczeniem i kontaktu z surową przyrodą Zachodniej Pensylwanii.

Wielkie głazy leżące w strumieniu w miejscu budowy pozostawiono nietknięte. Jeden z nich delikatnie wystaje z podłogi w salonie. Podobno na wyraźne życzenie rodziny właściciela, która chciała zachować wspomnienia z opalania się nad strumieniem właśnie na tej skale.

Całość budynku jest bardzo przeszklona w celu zapewnienia ciągłego kontaktu z naturą - a przypomnijmy były to lata jeszcze przed II wojną światową. To tylko podkreśla jak bardzo budynek ten wyprzedził swój czas. Nie ma jednak ram okiennych - szkło delikatnie znika w kamieniu - przypominając raz jeszcze o niesamowitej, wręcz legendarnej dbałości Franka Lloyda Wrighta o szczegóły. Większość z tak przeszklonych pomieszczeń jest niska a ich zbudowane z kamienia ściany przenikają się. Potęguje to efekt ''otwierania się'' domu na okoliczny las.

Oprócz obowiązkowego dla każdego fotografa widoku piętrzących się tarasów ponad wodospadem, najsłynniejsze są schody, które dają schodzącemu złudzenie wchodzenia wprost do strumienia płynącego pod domem.

 

''Fallingwater'' stał się sławny jeszcze przed ukończeniem i sława ta rosła z każdą upływającą dekadą. Idea Franka Lloyda Wrighta, która legła u podstaw ''domu nad wodospadem'' trwa do dzisiaj. Człowiek może żyć w zgodzie z naturą.

 

Na koniec należy wspomnieć, że dom, który był domem rodzinnym Kaufmanów w latach 1937 - 1963 został podarowany przez Edgara Kaufmana Jr. na rzecz stanu Pensylwania w celu utworzenia w nim muzeum. Nie trzeba chyba nikogo zachęcać, że warto się wybrać i zwiedzić.

 

Skomentuj:

Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę