Fallingwater - dom nad wodospadem

Frank Lloyd Wright

Są budynki, które nigdy nie przestają zachwycać. Fallingwater, czyli w wolnym tłumaczeniu ''Dom nad wodospadem'' zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta w latach 30-tych XX wieku taki właśnie jest. Jego niezwykła lokalizacja i wciąż nowoczesny styl architektoniczny spowodowały, że budynek ten stał się najbardziej rozpoznawalnym prywatnym domem na świecie.

 

Dom nad wodospadem uchodzi za największe dzieło Wrighta. Nie bez powodu. Wyjątkowości, dbałości o szczegół i niezwykłości projektów tego architekta nie oddadzą zwykłe zdjęcia - to trzeba zobaczyć na żywo. Jednak to wszystko blednie przy niesamowitej lokalizacji, z której słynie ta rezydencja zbudowana wprost nad wodospadem.

 

Frank Lloyd Wright Fallingwater

 

Górski strumień, którego szmer nawet na moment nie opuszcza zwiedzających, znakomicie rozplanowane pomieszczenia i ściany zbudowane z okolicznych kamieni oraz najbardziej charakterystyczny element - rozłożyste tarasy umieszczone na wspornikach bezpośrednio ponad strumieniem. Wszystko to miało na celu wytworzenie wrażenia harmonii z otoczeniem i kontaktu z surową przyrodą Zachodniej Pensylwanii.

 

Frank Lloyd Wright Fallingwater

 

Wielkie głazy leżące w strumieniu w miejscu budowy pozostawiono nietknięte. Jeden z nich delikatnie wystaje z podłogi w salonie. Podobno na wyraźne życzenie rodziny właściciela, która chciała zachować wspomnienia z opalania się nad strumieniem właśnie na tej skale.

 

Frank Lloyd Wright Fallingwater

 

Całość budynku jest bardzo przeszklona w celu zapewnienia ciągłego kontaktu z naturą - a przypomnijmy były to lata jeszcze przed II wojną światową. To tylko podkreśla jak bardzo budynek ten wyprzedził swój czas. Nie ma jednak ram okiennych - szkło delikatnie znika w kamieniu - przypominając raz jeszcze o niesamowitej, wręcz legendarnej dbałości Franka Lloyda Wrighta o szczegóły. Większość z tak przeszklonych pomieszczeń jest niska a ich zbudowane z kamienia ściany przenikają się. Potęguje to efekt ''otwierania się'' domu na okoliczny las.

 

Frank Lloyd Wright Fallingwater

 

Oprócz obowiązkowego dla każdego fotografa widoku piętrzących się tarasów ponad wodospadem, najsłynniejsze są schody, które dają schodzącemu złudzenie wchodzenia wprost do strumienia płynącego pod domem.

 

Frank Lloyd Wright Fallingwater

 

''Fallingwater'' stał się sławny jeszcze przed ukończeniem i sława ta rosła z każdą upływającą dekadą. Idea Franka Lloyda Wrighta, która legła u podstaw ''domu nad wodospadem'' trwa do dzisiaj. Człowiek może żyć w zgodzie z naturą.

 

Frank Lloyd Wright Fallingwater

 

Na koniec należy wspomnieć, że dom, który był domem rodzinnym Kaufmanów w latach 1937 - 1963 został podarowany przez Edgara Kaufmana Jr. na rzecz stanu Pensylwania w celu utworzenia w nim muzeum. Nie trzeba chyba nikogo zachęcać, że warto się wybrać i zwiedzić.

 

Frank Lloyd Wright Fallingwater

 

Beton

 

 

Teraz zobacz wnętrza

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (1)
Fallingwater - dom nad wodospadem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • avatar

    Gość: vdsf

    Oceniono 1 raz 1

    Piękny dom i nawet kiedyś LEGO wydało taki zestaw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły