Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szkoła Architektury Franka Lloyda Wrighta w Taliesin zostanie zamknięta. Istniała prawie 90 lat

Redakcja Pressland/WG

Po prawie 90 latach istnienia, Szkoła Architektury Franka Lloyda Wrighta zostanie zamknięta. Instytucja nie mogła dojść do porozumienia z Fundacją Franka Lloyda Wrighta w sprawie utrzymania otwartego charakteru szkoły.

Taliesin West w Arizonie; proj. Frank Lloyd Wrigt
Taliesin West w Arizonie; proj. Frank Lloyd Wrigt
Fot. Carol M. Highsmith [domena publiczna]

Szkoła Architektury Franka Lloyda Wrighta została założona w 1932 roku z inicjatywy Olgivann Hinzenberg - trzeciej żony słynnego architekta. Taliesin Fellowship był programem stażowym, który pozwalał grupie 50-60 studentów pobierać nauki u Franka Lloyda Wrighta. Instytucja zlokalizowana była w dwóch miejscach - wybudowanym w 1911 roku domu-pracowni Taliesin w Spring Green w stanie Wisconsin i willi z lat 30. XX w. Taliesin West w Arizonie.

Szkoła była integralną częścią wizjonerskiego podejścia Wrighta do architektury. Frank Lloyd Wright zachęcał studentów do zanurzenia się w "architekturze organicznej". Młodzi ludzie przyjeżdżali tu na rok. Nie tylko obserwowali pracę architekta i projektowali, ale wspólnie mieszkali, opiekowali się ogrodem, gotowali i muzykowali. To tutaj rodziły się pomysły na wyjątkowe projekty tj. rezydencja Fallingwater w stanie Pensylwania i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W książce „The Fellowship: The Untold Story of Frank Lloyd Wright and the Taliesin Fellowship" Roger Friedland i Harold Zellman porównują szkołę do sekty.

Po śmierci Wrighta w 1959 roku szkoła nadal funkcjonowała. Studenci nadal projektowali i mieszkali na terenie Taliesin. Co czyniło szkołę tak niezwykłą? Holistyczne podejście do architektury. Uczniowie nie koncentrowali się tylko na projektowaniu budynków. Wspólnie zastanawiali się jak zmienić świat, skupiając się na tworzeniu nowych, przyjaznych rozwiązań dla miast, ludzi, przyrody.

W 2017 roku Szkoła Architektury Franka Lloyda Wrighta zmieniła nazwę na Szkoła Architektury w Taliesin (SOAT). Kilka dni temu zapadła decyzja o jej zamknięciu.

Taliesin w Spring Green w stanie Wisconsin. Proj. Frank Lloyd Wright
Taliesin w Spring Green w stanie Wisconsin. Proj. Frank Lloyd Wright
Fot. By Stilfehler - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70789177

To smutny dzień dla naszej szkoły, naszych uczniów i pracowników oraz społeczności architektury. Jest nam przykro, że nie udało nam się osiągnąć porozumienia z Fundacją Franka Lloyda Wrighta, aby kontynuować prowadzenie szkoły architektonicznej. Nasza innowacyjna szkoła i jej misja były integralną częścią wizji Franka Lloyda Wrighta, aby połączyć architekturę z naszym światem przyrody. Dziedzictwo Wrighta nie tylko budowało. To była szkoła promująca lekcje dla wszystkich przyszłych pokoleń

- powiedział Dan Schweiker, przewodniczący Rady Gubernatorów Szkoły Architektury w Taliesin.
Fallingwater - proj. Frank Lloyd Wright

W tej chwili w szkole uczy się 30 studentów. Oficjalnie Szkoła Architektury w Taliesin zakończy działalność z końcem czerwca 2020 roku. Opracowywana jest właśnie umowa, dzięki której uczniowie SOAT będą mogli dokończyć studia w Herberger Institute for Design and the Arts na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Szkoła Architektury Franka Lloyda Wrighta w Taliesin zostanie zamknięta. Istniała prawie 90 lat