Prora na Rugii - nazistowski moloch wczasowy

W ośmiu gigantycznych blokach - każdy o długości pięciu boisk piłkarskich - miało wypoczywać jednocześnie 20 tys. robotników. Nigdy nie dokończone dzieło hitlerowskiej propagandy właśnie zamieniono w hostel młodzieżowy. Chcielibyście tam wypoczywać?

Osiem betonowych bloków, każdy po 6 pięter i 10 tysięcy dwuosobowych pokoi - tak miał wyglądać nazistowski raj, którego budowę rozpoczęto w 1936 roku na Rugii. Zaprojektowany przez hitlerowskiego architekta, Clemensa Klotza (1886-1969) ośrodek miał sprawić, że wypoczynek nad morzem przestanie być luksusem dla nielicznych. Odtąd każdy niemiecki robotnik miał korzystać ze złocistej plaży oraz pokoju z widokiem na Bałtyk. Hitler w trosce o lud pracujący przewidział wiele rozrywek wpływających korzystnie zarówno na tężyznę fizyczną (dwa baseny), jak i morale - kino, w którym można oglądać filmy propagandowe, teatr czy hala widowiskowa na 20 tys. miejsc.

Przejście z jednego końca kompleksu na drugi zajmie godzinę. Długość Prory wynosi 4,5 km.

9 tys. robotników, którzy przez trzy lata budowali ośrodek, w 1939 ruszyło na wojnę pozostawiając niewykończone, lecz już zadaszone budynki. Jeszcze w czasie wojny mieszkali tu uchodźcy z bombardowanego Hamburga i przesiedleńcy z Prus Wschodnich. Budowę dokończono dopiero po 1945 roku. Najpierw stacjonowały tu wojska radzieckie, później wschodnio-niemieckie, a przez ostatnie 20 lat kompleks w przeważającej części stał pusty.

Ogrom skali Prory przytłacza. Budynki ciągną się ponad 4 kilometry wzdłuż linii brzegowej. Choć kompleks położony jest niemal przy samej plaży, dojście do niej jest utrudnione (należy okrążyć swój blok aby dostać się na plażę). Czy znajdą się chętni na wczasy w nazistowskim blokowisku? Przekonamy się już niedługo. 4 lipca w jednym z budynków otwarto hostel na 400 miejsc. Docelowo Prora ma oferować 3 tys. miejsc noclegowych o różnym standardzie.

Otwarty 4 lipca hostel

kari

Zobacz także:

Mathias Klotz - dom dla 11 kobiet

Polska brzydota - najcięższe grzechy

Nowa Ambasada Niemiec w Warszawie

Więcej o:
Komentarze (12)
Prora na Rugii - nazistowski moloch wczasowy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: osa

  Oceniono 47 razy 47

  ostateczne rozwiazanie kwestii wczasowej

 • Gość: PyK.

  Oceniono 12 razy 12

  @ buraczak:

  Tak zostałoby to odmalowane to w Polsce. Już widzę kolorowe wzorki i szlaczki na elewacji. Przecież taka olbrzymia płaszczyzna nie mogłaby się zmarnować na jednolity kolor.

 • fantastique

  Oceniono 7 razy 7

  No w końcu totalitaryzm wszystkim sie zajmuje, więc czemu nie rozwiązać masowo problemu wakacji....

 • Gość: pyzy

  Oceniono 6 razy 6

  może gdyby to wszystko odnowić, to byłoby jakieś atrakcyjne miejsce nawet do zamieszkania. albo zaprosić tego architekta( nie pamietam imienia nazwiska ) co przerobił pozostałe blokowiska chyba w nimeczech na atrakcyjne mieszkania. to była by super alternatywa ;)

 • Gość: Junkier

  Oceniono 9 razy 5

  Z tego co mi wiadomo Rugią jest wyspą. Wynika z tego, że Prora może być co najwyżej na Rugii a nie w. Gdzie ci dziennikarze uczyli się polskiego?!

 • gsb

  Oceniono 8 razy 4

  Szare i pyste wygląda jak więzienie. Ale gdyby na poziomie 'wczasowicza' postawić całą infarstrukturę wczasową (budki z lodami, ławki, kosze, huśtawki, wesołe szyldy, wypożyczalnie łudek, sklepiki z badziewiem) - to wyglądałoby dobrze

 • buraczak

  Oceniono 6 razy 4

  dziwi mnie że blok nie odmalowano na kanarkowo- różowo- plazmowy...

 • Gość: Celina

  Oceniono 2 razy 2

  To trzeba widziec!!!!!cos pięknego szczegölnie teraz jak jest odnowione!!!Nalezy dyskutowac po obejrzeniu przed i potem!!!

 • Gość: yossi

  Oceniono 2 razy 2

  Świetne miejsce, byłem tam w zeszłą sobotę. 80% już jest odnowione lub odnawiane. Są 2 hotele, całkiem ekskluzywne, hostelu już nie ma lub nie ma reklamy, kafejki itp. Po lewej stronie, calkowicie odnowione i zamieszkane budynki. Robi wrażenie, kolos, Będą też baseny wg projektu. Obok duża dyskoteka, wszędzie lasy. baaardzo cool miejsce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX