Skręcony wieżowiec zamiast pawilonu Emilia?

Firma Griffin Group pokazała wizualizacje, na których zamiast pawilonu Emilia widać prawie 160 metrowy drapacz chmur. W biurowcu miałoby również znaleźć się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które działa w pawilonie. Dyrektorka Muzeum stanowczo zaprzecza takim ustaleniom

- Tę propozycję przekazaliśmy z rana w sekretariacie prezydent Warszawy. Chcemy nią otworzyć dyskusję o jakości architektury w centrum, łączenia funkcji publicznej i prywatnej - mówił Przemysław Krych, prezes Griffin Group.

Miasto otrzymało propozycję, aby na potrzeby Muzeum wynająć dolną część wieżowca, tzw. podium. "Nowa Emilia" miałaby więc łączyć funkcje prywatną i publiczną. Oprócz działalności komercyjnej byłaby ogólnie dostępnym miejscem z muzeum w środku.

Wizualizacja wnętrza nowej siedziby Muzeum Sztuki NowoczesnejWizualizacja wnętrza siedziby Muzeum (materiały inwestora)

Inwestor nie chciał zdradzić kto zaprojektował białą, skręconą wieżę. Poinformował tylko, że jest to dzieło polsko-hiszpańskiego "zespołu młodych architektów". Drapacz chmur miałby powstać w ciągu 3-4 lat, lecz nie wiadomo gdzie przez ten czas miałoby się podziać Muzeum.

więcej: warszawa.gazeta.pl

Tuż po ukazaniu się artykułu o nowym projekcie w Gazecie Stołecznej, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej, Joanna Mytkowska dementuje jakoby projekt wieżowca uzgadniany był z instytucją, cytujemy tę wypowiedź poniżej:

W dniu 19 stycznia 2012 roku spółka Griffin, właściciel wynajmowanego na potrzeby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pawilonu Emilia (ul. Emilii Plater 51), zaprezentowała własną koncepcję architektoniczną i użytkową obiektu, którym - jak deklaruje - chciałaby ów pawilon zastąpić. Koncepcja ta zakłada, że część budynku mogłaby być przeznaczona dla Muzeum na cele wystawowe.

Oświadczamy, że prezentowana koncepcja powstała bez wiedzy Muzeum. Wyrażamy oburzenie z powodu wykorzystania logotypu Muzeum (lub znaku sugerującego daleko posunięte podobieństwo do logotypu Muzeum) w przedstawianych wizualizacjach architektonicznych.

Spółka pragnie zaprezentować wobec mediów i opinii publicznej dobrą wolę i chęć współdziałania z Muzeum, równocześnie podejmując działania, które budzą wątpliwość, co do faktycznych intencji Spółki. Wśród tych działań należy wymienić nie tylko jednostronne wypowiedzenie umowy najmu z dnia 10 października 2012 roku, w przededniu inauguracji pierwszej wystawy Muzeum w Emilii, ale także kolejne nieprzyjazne wobec Muzeum kroki - między innymi pozew sądowy z dnia 21 listopada 2012 roku przeciwko dyrektorowi Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie o rzekome naruszenie dóbr osobistych Spółki. Ponadto, w dniu, w którym Spółka prezentuje opinii publicznej wizualizacje planowanej inwestycji, składa pisemne żądanie opuszczenia pawilonu przez Muzeum. Takie działania mogą wzbudzać uzasadnione podejrzenia, że zamiarem Spółki nie jest dobra i konstruktywna współpraca z Muzeum.

Joanna Mytkowska

Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

 

Najnowsze wiadomości śledź także na naszym FACEBOOKU>>

 

 

Więcej o:
Komentarze (60)
Skręcony wieżowiec zamiast pawilonu Emilia?
Zaloguj się
 • Gość: a

  Oceniono 45 razy 7

  juz warszawa wyglada jak wystawa porcelany na pchlim targu. Jeszcze jednego wygibasa cchecie? Przeciez to jest strasznie slaba architektura. Tak t jest jak ktos mysli ze sprafrazuje BIGa i bedzie git.. przeciez u nas potrzeba czegos zupelnie inego. Poza tym Emilia jest w tej chwili bardzo fajnie wykorzystana. Poddana odpowiedniej opiece i adaptacji bedzie swietnym budynkiem

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 4 razy 4

  jestem przyjezdnym słoikiem i uważam że pawilon Emi powinien zniknąć, wieżowiec na jej miejscu to świetny pomysł, z czasem powinny zniknąć bloki mieszkalne w tym kwartale i pojawić sie nowe wieżowce aby nasza stolica wyglądała jak na europejskie miasto przystało

 • Gość: nadworny urbanista

  Oceniono 8 razy 4

  a mi się bardzo podoba a muzeum niech się wynosi pewnie nikt w nim jeszcze nie był a tak je bronicie !!!

 • Gość: Architekt_UK

  Oceniono 14 razy 4

  A po co walic na sile wieze akurat tam skoro tyle innych lepszych lokalizacji na dogeszczanie centrum wiezowcami ?? Trzeba cos w koncu postawic po drugiej stronie Emilii Plater bo inaczej zawsze Palac bedzie wyeksponowany w stosunku do reszty tloczacej sie poza obszarem kwartalu: Swietokrzyska, Marszalkowska, Jerozolimskie, Emilii Plater. Wg mnie kompozycyjnie to tutaj ewentualnie pasuje cos o wyskosci max 80m (polowa wysokosci sasiednich wiez). Sam projekt wtorny i prawdopodobnie spekulacyjny.

 • Gość: KEKROPS

  Oceniono 14 razy 4

  KURDE TAKIE BEZNADZIEJNE ZDJĘCIA DO WIZUALIZACJI DAĆ!!! LUDZIE WSTYDU NIE MAJA, PROJEKT NA POZIOMIE 3 ROKU ARCHITEKTURY.

 • Gość: q

  Oceniono 44 razy 4

  jestem za, w tak poszatkowanej strukturze centrum przyda się taka bryła, emilia fajna rzecz, ale bez przesady, odwołaliście kareza i muzeum to lepszy rydz niż nic!,

 • Gość: XXXX

  Oceniono 3 razy 3

  Emilia w rejestrze..oj dzieci, gdybyście wy wiedziały, jaka lewizna ze wszystkim poszła. W tym kraju się nic nie zmienia od lat i się nie zmieni

 • Gość: qqqqqq

  Oceniono 21 razy 3

  na szczęście Emalia w rejestrze, teraz takiego zakrętasa to sobie może żonie na głowie zrobić.

 • Gość: Gosc

  Oceniono 5 razy 3

  Chyba raczej chodzacy wiezowiec ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX