Drugie życie starej kotłowni. Olsztyn wie jak dbać o zabytki [ZDJĘCIA]

W Olsztynie wiedzą jak zadbać o zabytki. Zapuszczony budynek Starej Kotłowni zmienił się w Warmińsko-Mazurskie Centrum Wystawiennicze

Kotłownia zbudowana została w latach 80. XIX w. by ogrzewać pobliski szpital psychiatryczny. Obiekt obecnie znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Marzurskiego. Projekt jej adaptacji na Centrum Wystawiennicze powstał w pracowni Dżus GK Architekci. Projektanci za najważniejsze uznali zachowanie zabytkowego charakteru budynku. Co ciekawe obiekt do dziś pełni funkcję techniczną, znajduje się w nim wymiennikownia ciepła, która zasila całą uczelnię. Dlatego by stworzyć jak najwięcej przestrzeni wystawienniczej architekci przenieśli wymiennikownię do nowej, podziemnej kondygnacji.

Adaptacja XIX-wiecznej Kotłowni Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

W pracach projektowych problemem okazały się być wody gruntowe. Specjaliści przyglądający się planom architektów określili tę inwestycję jako "skomplikowaną i ryzykowną". Wyzwaniem było też wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Status ten wymagał przeprowadzenia wielu badań oraz opracowania szczegółowego programu prac konserwatorskich co skutkowało częstym wstrzymaniem prac budowlanych, koniecznością wprowadzenia zmian w projekcie i nawet zdobycia nowego pozwolenia na budowę.

W zrealizowanym centrum wystawienniczym pomimo sprowadzenie części technologicznej pod ziemię pozostawiono we wnętrzach zachowane, charakterystyczne elementy pierwotnego wyposażenia w postaci m.in. kotłów La Mont'a i części stalowego wyposażenia

Główna bryła obiektu została podzielona stropami na sale wystawiennicze i konferencyjne. Ze względu na wielkość i rozpiętość pomieszczeń wnętrze doświetlono szklanym dachem, z którego światło naturalne przez umieszczony centralnie otwór sprowadzone jest również na niższą kondygnację. Wraz ze światłem do wnętrza wprowadzono widok na charakterystyczny element obiektu jakim jest komin byłej kotłowni.

Wyremontowany budynek tak spodobał się władzom Uniwersytetu, że ci rozważają przeniesienie posiedzeń senatu do jego wnętrza.

Więcej o:
Komentarze (10)
Drugie życie starej kotłowni. Olsztyn wie jak dbać o zabytki [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: TePe

  Oceniono 15 razy 11

  Widziałem osobiście i przed i po - stare mury takie jak te są nie do podrobienia. Świetna koncepcja,
  materiały, realizacja. Konsekwentnie i z klasą.

  PS. kiedy ulubiona Bryła zacznie zamieszczać linki do biura architektonicznego, generalnego wykonawcy, dostawców systemów i podwykonawców? Czy to są tajemnice handlowe?

 • Gość: Szymon

  Oceniono 12 razy 10

  Genialne. Taką widziałbym Łódź. Starych fabryk, kotłowni, gazowni, farbiarni, przędzalni u nas dostatek! Byłoby co remontować, tak pięknie remontować. Może kiedyś blask starej, potężnej Łodzi powróci a maszyny odzyskają żywot.

 • Gość: Olsztyniak

  Oceniono 4 razy 4

  Tytuł mocno wprowadza w błąd odbiorcę... kotłownia faktycznie odnowiona jest rewelacyjnie ale Olsztyn jako miasto nie ma z tym nic wspólnego. Jest to własność Uczelni i ona była odpowiedzialna za projekt.
  Miasto Olsztyn niestety dba o swoje zabytki jeszcze mniej niż przeciętne polskie miasto - tu kombinuje się jak zabytek sprzedać w prywatne ręce za 1/8 wartości, jak zmienić plan zagospodarowania okolicy aby inwestor mógł dokonać tam daleko idących zmian i móc przebudować wszystko wg własnego "widzimisię".
  najlepszym przykładem jest dom Mendelsohna, którego już by nie było gdyby nie społecznicy lub Koszary Dregonów - bezcenny kompleks budynków wojskowych, które miasto właśnie wyprzedaje i zezwala na przebudowę kompletnie "od czapy"..

 • Gość: qew

  Oceniono 8 razy 4

  wygląda pięknie

 • Gość: Mac

  Oceniono 8 razy 4

  Kawał świetnej roboty.

 • Gość: cyklina-klimkiewicz

  0

  Świetnie się prezentuje. Kawał dobrej roboty. B.Klimkiewicz.

 • yeshamarii

  0

  Jest zatem jakaś szansa dla EC Szombierki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX