Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami przyjaznymi środowisku
Obchodzący właśnie 50-lecie stadion Signal Iduna Park w Dortmundzie , będzie areną meczu Francja-Polska w trakcie EURO, który zostanie rozegrany 25 czerwca. Występujący na co dzień na tym obiekcie, półfinalista tegorocznej Ligi Mistrzów odpowiedzialnie podchodzi do przyszłości. Sferą ujętą w strategii rozwoju Borrussi są zagadnienia zrównoważonego wpływu na środowisko. Klub podejmuje działania by go minimalizować na przykład poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w zarządzanych przez siebie obiektach, stawiając przy tym m.in. na pompy ciepła.
Signal Iduna Park (wcześniejsza nazwa Westfalenstadion) w Dortmundzie to stadion, na którym rozgrywane są mecze klubu piłkarskiego Borussia Dortmund. Otwarty w 1974 obiekt (świętujący w tym roku 50. urodziny), jest największym stadionem piłkarskim w Niemczech i szóstym co do wielkości w Europie. Stadion był kilkukrotnie powiększany - ostatni raz w 2006 roku na potrzeby mistrzostw świata. Ma teraz 83 tys. miejsc. Signal Iduna Park składa się z czterech zadaszonych trybun. Znakiem rozpoznawczym jest tzw. "Żółta Ściana" na południowym tarasie stadionu. To największa wolnostojąca trybuna w Europie, mogąca pomieścić aż 25 tysięcy widzów.
W Polsce BVB to klub dobrze znany i pozytywnie kojarzony. Obok Roberta Lewandowskiego występowali w nim również Euzebiusz Smolarek, Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski. Reprezentacja Polski na murawie Signal Iduna Park pojawi się 25 czerwca br., by stanąć naprzeciw Francuzów w ostatnim pojedynku grupowym tegorocznych mistrzostw.
Występujący na co dzień na tym obiekcie półfinalista tegorocznej Ligi Mistrzów odpowiedzialnie podchodzi do przyszłości. Sferą ujętą w strategii rozwoju Borrussi są zagadnienia zrównoważonego wpływu na środowisko. Klub podejmuje działania mające na celu jego minimalizowanie m.in. poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w zarządzanych przez siebie obiektach.
- Nasz system fotowoltaiczny zostanie wymieniony i rozbudowany o jeszcze mocniejszy, z magazynem energii. Ciężko pracujemy, aby w perspektywie najbliższych 5-10 lat nasze nieruchomości osiągnęły neutralność klimatyczną. Przekształciliśmy naszą flotę samochodów, którą w ponad 50 proc. stanowią obecnie pojazdy elektryczne, i w coraz większym stopniu polegamy na energooszczędnych pompach ciepła naszego partnera w zakresie zrównoważonego rozwoju, firmy Stiebel Eltron - wyjaśnia Hans-Joachim Wetzke, prezes Borrussi Dortmund.
Technologia pomp ciepła jest skuteczna nawet w obiektach o bardzo dużych gabarytach. Urządzenia doskonale sprawdzą się w budynkach użyteczności publicznej, także w ośrodkach sportowych oraz w domach jednorodzinnych. Pomagając zapewnić w nim ciepło, chłodzenie czy wspomóc wentylację.
– Model funkcjonowania niemieckich klubów piłkarskich jest traktowany jako dobry wzorzec. Dlatego cieszy nas współpraca z Borrussią, ponieważ wierzymy, że jej popularność w Polsce przełoży się na wzrost świadomości, co do stosowania nowoczesnych i prośrodowiskowych systemów grzewczych– mówi Adam Korpalski, menedżer w Stiebel Eltron.
- Więcej o:
Wielofunkcyjny Stadion Biathlonowy na Kubalonce
W Anglii powstanie pierwszy na świecie drewniany stadion piłkarski. To projekt Zaha Hadid Architects
Calatrava opuszczony. Zapomniany stadion od mistrza architektury [ZDJĘCIA]
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito