Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Calatrava opuszczony. Zapomniany stadion od mistrza architektury [ZDJĘCIA]

red

Czy nazwisko znanego architekta gwarantuje sukces? I tak i nie. W zasadzie możemy spodziewać się dobrego projektu, ale to jaki los spotka budynek po wybudowaniu - na to architekt zazwyczaj ma bardzo ograniczony wpływ, jeśli ma go w ogóle. Większość projektów zaprojektowanych w najwybitniejszych pracowniach staje się chlubą i lokalnym powodem do dumy. Czasami jednak jest zupełnie inaczej.

Igrzyska Olimpijskie w Atenach z 2004 roku dla wielu Greków były zapewne powodem do zadowolenia. Ale była to także radosna data dla miłośników architektury. Część obiektów została bowiem zaprojektowana przez jednego z najwybitniejszych architektów świata: Santiago Calatravę.

Po Igrzyskach okazało się jednak, że koszty utrzymania infrastruktury wybudowanej na igrzyska są zbyt duże. Wioska Olimpijska roku została zamknięta i popada w coraz większą ruinę. Jakiś czas temu pokazywaliśmy opuszczone wnętrza basenów pełnych odpadniętych płytek i śmieci (więcej TUTAJ).

Największe obiekty sportowe ciągle pozostają w użytkowaniu, jednak prasa coraz częściej donosi o olbrzymich nakładach, które potrzebne są na ich pilną konserwację. Wszechobecne graffiti, chwasty, ale także uszkodzenia powłoki dachu zdecydowanie odbierają uroku całemu kompleksowi, a całość przypomina nieco postapokaliptyczny obrazek.

Dziś sprawdzamy ile w medialnych doniesieniach jest prawdy i pokazujemy jak wyglądają budynki zaprojektowane przez Santiago Calatravę wchodzące w skład kompleksu olimpisjkiego. Obiekt coraz bardziej wygląda na opuszczony i potrzebujący remontu. Pojawiają się rdzawe przebarwienia, a konstrukcja, która ciągle zachwyca charakterystyczną dla hiszpańskiego architekta symetryczną formą, niestety utraciła dawną czystość. Na pewno nie jest za późno by obiekt znów mógł cieszyć oko i stać się wielką atrakcją dla miłośników zarówno sportu, jak i architektury. Na razie jednak stoi opuszczony i czeka na lepsze czasy. Miejmy nadzieję, że nie będzie musiał czekać zbyt długo i wróci do świetności zanim będzie za późno. Oby wyjątkowa architektura znów stała się powodem do dumy, a w Atenach powtórzył się scenariusz znany z Bilbao.

    Więcej o:

Skomentuj:

Calatrava opuszczony. Zapomniany stadion od mistrza architektury [ZDJĘCIA]