Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W Anglii powstanie pierwszy na świecie drewniany stadion piłkarski. To projekt Zaha Hadid Architects

Redakcja Pressland/WG

Pierwszy na świecie drewniany stadion piłkarski powstanie w Gloucestershire w Anglii dla klubu piłkarskiego Forest Green Rovers. Projekt stworzyła pracownia Zaha Hadid Architekci. Biuro ZHA właśnie zdobyło pozwolenie na budowę.

Drewniany stadion w Gloucestershire. Proj. Zaha Hadid Architects
Drewniany stadion w Gloucestershire. Proj. Zaha Hadid Architects
Wiz. Negativ

Pracownia Zaha Hadid Architects wygrała konkurs na zaprojektowanie stadionu dla klubu piłkarskiego Forest Green Rovers w 2016 roku. Pierwsza koncepcja została jednak zablokowana przez lokalnych działaczy, którzy obawiali się zbyt dużego zniszczenia środowiska i natężenia hałasu w dniach meczów. Po poprawkach architektów projekt został przyjęty.

Stadion w Gloucestershire będzie miał 5 tys. miejsc. Pierwszy rząd krzesełek stanie zaledwie 5 metrów od boiska, a cała widownia jest tak zaprojektowana, że murawę doskonale widać z każdego miejsca. Obiekt powstanie w całości z drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony. Będzie miał wysokość 20 metrów. Płytę stadionu przykryje przezroczysta membrana – dzięki niej
możliwy będzie naturalny wzrost trawy, a jednocześnie zminimalizowane będą cienie, które mogą odwracać uwagę piłkarzy podczas gry. Obiekt będzie w całości zasilany z odnawialnych źródeł energii.

Już teraz klub Forest Green Rovers jest uznany przez FIFA za najbardziej ekologiczny klub piłkarski na świecie. Wszyscy gracze przestrzegają diety wegańskiej, a na stadionie dostępna jest tylko żywność roślinna. Obecny stadion ma boisko z organiczną trawą podlewaną wodą z recyklingu i wykorzystuje panele słoneczne do zasilania reflektorów. Boisko kosi robot, wykorzystujący technologię GPS do automatycznego koszenia trawy, a ścięta trawa trafia do miejscowych rolników. Nowy obiekt idealnie wpisze się w ten proekologiczny styl - po ukończeniu ma być najbardziej ekologicznym stadionem piłkarskim na świecie.

Budowa ma potrwać trzy lata. Stadion jest częścią powstającego parku ekologicznego Eco Park, biznesowego parku technologii, planowanego przy zjeździe nr 13 autostrady M5 w Stroud. Pracownia Zaha Hadid Architects zbudowała już kilka stadionów i obiektów sportowych na całym świecie, w tym jeden w londyńskim Parku Olimpijskim czy stadion na mistrzostwa świata w 2022 r w Katarze.

    Więcej o:

Skomentuj:

W Anglii powstanie pierwszy na świecie drewniany stadion piłkarski. To projekt Zaha Hadid Architects