Zaha Hadid dla Azerbejdżanu. Centrum Kultury Azerskiej w Baku
Centrum Hejdara Alijewa w Baku to jedna z nowych realizacji Zahy Hadid - jednej z najbardziej rozpoznawalnych architektek świata. Charakterystyczne dynamiczne i miękkie formy nowego gmachu wyraźnie odcinają się od monumentalnych w formie budynków ery sowieckiej typowych dla pejzażu tego miasta.
Zaprojektowane przez Zahę Hadid centrum kultury to główny obiekt Azerbejdżanu o tej funkcji. Miał symbolizować wrażliwego ducha azerskiej kultury oraz optymizm narodu, który odważnie patrzy w przyszłość i pragnie odciąć się od szarego dziedzictwa sowieckiego modernizmu.
„Projekt ten jest efektem poszukiwań, badań topografii terenu oraz funkcji, jakie spełnia Centrum Hejdara Alijewa. Po uwzględnieniu wszystkich uwarunkowań, osadziliśmy projekt w kontekście, którym jest rozwijanie kulturowych możliwości regionu” - podkreśla architekt z pracowni Zaha Hadid Architects.
Owalna bryła Centrum Hejdara Alijewa w harmonijny sposób łączy się z wnętrzem budowli, tworząc także ciągłą relację z pobliskim placem. Położony na poziomie ulicy plac jest dostępny ze wszystkich stron i stanowi część tkanki miejskiej Baku.
Prawdziwą perłą Centrum jest jednak wspaniała sala koncertowa mieszcząca tysiąc osób. Przyglądając się wnętrzu sali można odnieść wrażenie, że faluje.
Do jej wykończenia wykorzystano łącznie 230 metrów sześciennych białego dębu amerykańskiego. Głównym powodem, użycia akurat tego gatunku drewna był fakt, że wykazuje ono dobre parametry w warunkach zmiennej temperatury i wilgotności. Bardzo ważna była też jednolita faktura, odpowiedni kolor i doskonałe właściwości akustyczne.
Centrum Hejdara Alijewa zostało nagrodzone przez Londyńskie Muzeum Designu nagrodą Projekt Roku 2014.
- Więcej o:
Muzeum Kurdystanu. Niezwykły projekt Daniela Libeskinda
Takich realizacji możemy zazdrościć! Kampus uniwersytecki w Wiedniu.
Santiago Calatrava zaprojektował Muzeum Jutra dla Rio de Janeiro. Będzie nową ikoną miasta?
Projekt Zahy Hadid w Zakopanem. Budowa ruszyła!
Libeskind w stolicy wieżowców
Mediolan - stolica designu
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito