Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dworzec kolejowy w Tallinie od Zaha Hadid Architects. Będzie to stacja Rail Baltica

WG

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego terminalu pasażerskiego Ülemiste w Tallinie. W 2019 roku konkurs architektoniczny na projekt nowego dworca zwyciężyła pracownia Zaha Hadid Architects. Ülemiste Terminal będzie ostatnią stacją szybkiej kolei Rail Baltica, łączącej stolice nadbałtyckich krajów.

Dworzec w Talinie - Ülemiste Terminal. Proj. Zaha Hadid Architects
Dworzec w Talinnie - Ülemiste Terminal. Proj. Zaha Hadid Architects
Wiz. negativ.com

Rail Baltica, o długości 870 km, prowadzić będzie z Talinna, przez Rygę i Wilno, łącząc się z europejską siecią kolei dużych prędkości w Polsce. Północnym końcem będzie imponujący Ülemiste Terminal w stolicy Estonii. Konkurs architektoniczny wygrało w 2019 roku uznane biuro Zaha Hadid Architects. Kilka dni temu wmurowano kamień węgielny, co oznacza, że inwestycja oficjalnie rusza.

Centralny Port Komunikacyjny - projekt

Architekci, współpracując z estońską firmą Esplan, zaprojektowali ogromny węzeł transportowy, zapewniający integrację linii kolejowych, autobusowych i tramwajowych. Terminal przypominać będzie most "przerzucony" nad torami i ulicami. Budynek będzie dynamiczną i plastyczną bryłą, płynnie wtapiającą się w krajobraz Talinna. Opływowe kształty i miękkie linie to znak rozpoznawczy pracowni Zaha Hadid Architects.

Terminal będzie powstawał etapami, przy użyciu systemów modułowych. Został zaprojektowany zgodnie ze standardami i wytycznymi BREEAM. Ma zostać otwarty w 2028 roku.

---

Wizualizacje: negativ.com i ZOA Studio

    Więcej o:

Skomentuj:

Dworzec kolejowy w Tallinie od Zaha Hadid Architects. Będzie to stacja Rail Baltica