Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zaha Hadid w Wilnie

asiasok

W ubiegłą środę Zaha Hadid wygrała konkurs na zaprojektowanie muzeum i centrum kulturalnego w Wilnie, mającego powstać we współpracy z Fundacją Solomona R. Guggenheima i Muzeum Ermitażu w Petersburgu.

Guggenheim w Wilnie
Zaha Hadid Architects
Zaha Hadid Architects

Jestem zachwycona, że będę pracować w Wilnie. Miasto będzie europejską stolicą kulturalną w 2009 roku, duże zainteresowanie sztuką spowoduje, że Wilno będzie się wciąż rozwijało. To muzeum stanie się miejscem, w którym można eksperymentować z różnymi koncepcjami tworzenia galerii, przestrzennej złożoności i ruchu. - opowiada Hadid.

Zwycięski projekt Ermitażu Guggenheima cechują płynne, opływowe kształty, lekkość bryły, ale też jej monumentalność. Budynek przywodzi na myśl różne skojarzenia, te najczęściej wymieniane to statek kosmiczny czy rekin-młot. Jednak niezależnie od tego, co przypomina, miejmy nadzieję, że wypełni misję Fundacji Salomona R. Guggenheima o propagowaniu rozumienia i uznania dla sztuki, architektury i innych manifestów kultury wizualnej, począwszy od okresu nowoczesnego; oraz o kolekcjonowaniu, ochronie i badaniu sztuki naszych czasów.

W międzynarodowym konkursie udział wzięli również Daniel Libeskind i Massimiliano Fuksas. Porównajcie sobie trzy projekty i sami oceńcie czy jury konkursu podjęło słuszną decyzję.

Skomentuj:

Zaha Hadid w Wilnie