Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zaha Hadid i najwyższy budynek na Malcie

JB

Mercury Tower ma stanąć w Paceville na Malcie. 112-metrowy wieżowiec będzie najwyższym budynkiem na wyspie, wyprzedzając obecnego rekordzistę o 14,5 m.

Mercury Tower w Paceville na Malcie
Mercury Tower w Paceville na Malcie
Materiały projektanta - Zaha Hadid Architects

Apartamenty mieszkalne i hotelowe

Paceville to nieformalna stolica nocnego życia na Malcie, głównie ze względu na mnogość barów, klubów czy kasyn. Także w tym miasteczku znajduje się obecny najwyższy wieżowiec w kraju - Portomaso Business Tower autorstwa pracowni Edward Bencini & Associates. Wysokościowiec otwarty w 2000 roku ma 23 kondygnacje i 97,5 m wysokości.

Projektem Mercury Tower zajmowała się jeszcze sama Zaha Hadid, we współpracy z Patrikiem Schumacherem (po śmierci irackiej architektki stał się kluczową w postacią w biurze ZHA). Budynek to w skrócie 31 kondygnacji, 112 m wysokości i 24,5 tys. m2 powierzchni. Na dziewięciu niższych poziomach zaplanowano mieszkania, natomiast na dziewiętnastu wyższych przewidziano hotel.

Skręcona wieża

Cechą wyróżniającą Mercury Tower jest wyraźnie podzielenie budynku na dwie części, spełniające różne funkcje. Delikatne, choć odważnie podkreślone przekręcenie wyższych kondygnacji w stosunku do niższych ma sprawiać, że część mieszkalna przy ulicy dobrze wpisze się w istniejącą tkankę miejską, natomiast położone wyżej pokoje hotelowe zyskają ciekawszy widok na morze. W trzech kondygnacjach przejściowych znajdą się pomieszczenia techniczne hotelu, recepcja i basen.

W część parteru zostaną wkomponowane odnowione mury starego hotelu Mercury (od którego nazwę przejął nowy wieżowiec), wybudowanego na początku XX wieku. W części zachowanych oryginalnych wnętrz urządzone zostanie lobby. Przed budynkiem wylany zostanie plac z fontannami i schodkami do siedzenia. Zostanie on domknięty czteropiętrowym budynkiem przeznaczonych na handel.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zaha Hadid i najwyższy budynek na Malcie