Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Willa rosyjskiego miliardera od Zahy Hadid. Hit czy Kit?

red

Budynek powstał pod Moskwą i wygląda jak statek kosmiczny. To własność rosyjskiego miliardera, Vladislava Doronina, partnera Naomi Campbell. Projekt wykonała największa współczesna architektka Zaha Hadid.

W podmoskiewskiej Barwice powstała wyjątkowa willa zaprojektowana przez Zahę Hadid
W podmoskiewskiej Barwice powstała wyjątkowa willa zaprojektowana przez Zahę Hadid
Zaha Hadid

W podmoskiewskiej Barwice powstała wyjątkowa willa zaprojektowana przez Zahę Hadid. Na zboczu wzgórza, pośród sosnowego lasu wzniesiono obiekt, który bliższy jest formom latających pojazdów rodem z "Gwiezdnych Wojen" niż typowej podmiejskiej daczy. Organiczne żelbetowe formy tworzą rozłożystą bryłę willi, która składa się z dwóch głównych części- trzykondygnacyjnej partii naziemnej oraz wyrastającej z niej żelbetowej wieży. Układ przestrzenny związany jest z dystrybucją funkcji we wnętrzach. Budynek nie jest bowiem zwykłym domem letniskowym, a prawdziwym wielofunkcyjnym kompleksem rekreacyjnym. W jego obrębie przewidziano bowiem także sauny, łaźnie, kryty basen, salę fitness oraz liczne pomieszczenia o charakterze rekreacyjnym.

Jak twierdzi sama projektantka, formy willi wynikają wprost z topografii terenu. Część horyzontalna wtapia się w zbocze, stanowi niemalże integralną część naturalnego terenu. Wyrasta z niej wysoka na 22 metry, wsparta na trzech słupach wieża, z której roztacza się wspaniały widok na pobliskie tereny zielone. Wertykalna partia budynku, w której zwieńczeniu mieszczą się luksusowe pomieszczenia o niemalże całkowicie przeszklonych ścianach, stanowi odpowiednik smukłych sylwetek sosen.

Skomentuj:

Willa rosyjskiego miliardera od Zahy Hadid. Hit czy Kit?