Borne Sulinowo. Wirtualna wizyta w mieście-widmo [ZDJĘCIA]

Od lat jest celem poszukiwaczy opuszczonych reliktów przeszłości, jednak to z pozoru martwe miasto zaczyna żyć własnym życiem.

Borne Sulinowo (woj. zachodniopomorskie) przez blisko 70 lat nie było uwzględniane w spisach i w atlasach. Pozbawione dojazdu, mało komu znane, oficjalnie nienależące w ogóle do terytorium Polski, było jakby nieobecne. Do dziś miasto ma opinię niedostępnego i owianego tajemnicą i mało kto tu zagląda.

W latach 30. ubiegłego wieku Borne Sulinowo składało się głównie z wybudowanego tu garnizonu wojskowego. W 1945 roku ukrytą wśród lasów osadę przejęła Armia Czerwona i stworzyła tu własny ośrodek z jednostką wojskową, ale i osiedlami dla rodzin żołnierzy, ze szkołami czy sklepami. Do 1992 roku, kiedy to wojska radzieckie opuściły terytorium Polski Borne Sulinowo było wyjęte spod polskiej administracji, nie było zaznaczane na mapach.

Poniżej możecie odbyć wirtualną wycieczkę śladem architektonicznych reliktów minionej epoki.


Wyświetl większą mapę

Przełom nastąpił 5 czerwca 1993. Wtedy miało miejsce uroczyste otwarcie miasta, a trzy miesiące później otrzymało ono prawa miejskie. Pierwsi mieszkańcy zaczęli zaludniać opuszczone gmachy. Pomimo, że obecnie mieszka tu około czterech tysięcy osób, nie żyje się tu łatwo. Wieloletnie odcięcie od świata ma nadal swoje konsekwencje: daleko stąd do innych miast, nie ma miejsc pracy. Głównym atutem miejscowość jest jej malownicze położenie wśród lasów i jezior, które próbuje wykorzystać samorząd.

Borne Sulinowo najbardziej znane jest wśród poszukiwaczy opuszczonych obiektów - w okolicach nadal znaleźć można wiele powojskowych ruin, opuszczone bloki z wielkiej płyty, magazyny. Podobno pod ziemią istnieje potężna sieć tuneli ze szpitalem, koleją podziemną oraz tunelami ewakuacyjnymi... W Kłominie, położonym 12 kilometrów od Bornego Sulinowa, najlepiej widać pozostałości dawnej bazy radzieckiej. Wysokie na kilka pięter bloki pozbawione są okien, stoją zupełnie puste. Kiedyś mogło tu mieszkać nawet 5 tys. osób, dziś to miejsce przypomina scenografię filmu grozy.

Więcej o:
Komentarze (36)
Borne Sulinowo. Wirtualna wizyta w mieście-widmo [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • spolecznick

  Oceniono 102 razy 92

  wiem, że jestem nudny ale:
  miasto-widmo, miasta-widma, miastu-widmie, miasto-widmo, miastem-widmem, mieście-widmie, miasto-widmo!

 • Gość: lamania

  Oceniono 67 razy 63

  Chyba autor nie zrobił dokładnego researchu. Borne to miasteczko, które zaczyna odzyskiwać urok, fakt wiele powojskowych budynków stojących na uboczu jest bazą dla różnego rodzaju eventów ale miasteczko samo w sobie ma z goła odmienny wizerunek.

 • Gość: nika

  Oceniono 54 razy 52

  również sugeruję autorowi lepsze rozeznanie tematu. Borne to nie tylko kilka straszących pustostanów poradzieckich ale przede wszystkim coraz piękniejsza miejscowość coraz liczniej i chętniej odwiedzana przez turystów. Bywam często i widzę w jakim tempie i jak pozytywnie się rozwija. pozdrawiam

 • Gość: Ziutuś

  Oceniono 38 razy 36

  Widać, że piszący ten artykuł nawet sie nie pofatygował do Bornego Sulinowa by osobiście zobaczyć to niezwykle piękne miasteczko. W pogoni za sensacją oraz wierszówką napisały gały co nie widziały. Posciągał zdjęcie i dopisał zaczerpniete z Internetu bzdury. Krajowe dziennikarstwo schodzi na coraz niższy poziom. Chciałoby się by w Polsce było więcej takich zadbanych miast widm jak Borne Sulinowo. Miasteczko jest bardzo schludne i czyste, z roku na rok coraz piękniejsze, może lepiej tzw. dziennikarz pokazałby dla kontrastu wszystkie wyremontowane budynki?

 • Gość: tutu

  Oceniono 36 razy 36

  Borne Sulinowo: 1995 r. - 1549 mieszkańców, 2013 r. - 4905 mieszkańców. W ciągu niecałych 20 lat liczba mieszkańców zwiększyła się ponad 3-krotnie. Miasto dynamicznie się rozwija.

 • gamaja

  Oceniono 26 razy 26

  Mnie się podobało:) Dużo zieleni. Ładne położenie wśród lasów i jezior.

 • Gość: Grazyna

  Oceniono 22 razy 20

  Dawno nie czytalam takich bzdur! Tak stronniczo mozna opisac wszystkie miasta, takze stolice. Wypociny opatrzone starymi, najbardziej negatywnymi zdjeciami, a osoba ktora to napisala chyba nigdy nie byla w tym pieknym miasteczku. Radze zajrzec do galerii zdjec na bornesulinowo.pl i ocenic samemu

 • Gość: aga

  Oceniono 21 razy 17

  Autor chyba nawet na mapę nie spojrzał - daleko do innych miast? a to nowość! bo Szczecinek jest AŻ o niecałe 30min drogi autem... rzeczywiście daleko.
  czemu brak zdjęć pięknych, odbudowanych domów i ośrodków, tej pięknej zieleni dookoła?

 • zawsze_zielonatrawka

  Oceniono 17 razy 17

  bylam w bornem na turnusie rehab z dzieckiem-fajny osrodek i otoczenie fajne i czyste. dookola duzo zieleni. i wcale nie mialam wrazenia ze to wymarle miasteczko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX