Współczesna interpretacja górskiej chaty [PROJEKT]

Ledge House ma być współczesną odpowiedzią na dom w górach. Architekci postanowili zinterpretować tradycję na nowo

Projektując dom architekci z pracowni Zalewski Architecture Group chcieli wydobyć atut jakim jest górska lokalizacja budynku. Dlatego postawili go na sztucznej skalnej półce, dzięki której z okien można podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego.

Skalna półka nawiązuje do tradycyjnej metody budowy drewnianych, górskich chat, które często umieszczano na podmurówce z kamieni. Bryłę takich budynków najczęściej wieńczono dwuspadowym dachem - najodpowiedniejszym dla rejonów, w których występują duże opady śniegu.

Gliwiccy projektanci zaprojektowali dom dla dwupokoleniowej rodziny. Ich klienci chcieli, aby z okien budynku można było podziwiać góry i rosnące w pobliżu drzewa.

Dom zaprojektowano w kształcie litery L. Dzięki temu w środku wydzielono osobne przestrzenie, z których mogą korzystać dwie rodziny. Dziadkom, jak osobom bardziej tradycyjnym, oddano jednokondygnacyjne skrzydło ustawione równolegle do poziomic. To część najsilniej związana z podłożem. Młodsi członkowie rodziny otrzymali ramię domu położone prostopadle do stoku.

Ledge House oparto na podmurówce z kamienia łamanego, które daje poczucie stabilności. Na nim oparto ściany z drewnianym deskowaniem oraz dachem z gontu. O jego nowoczesności świadczą jednak duże przeszklenia, brak okapów, okna dachowe i żelbetowy wysięgnik tarasu.

W strefach dziennych obu części budynku znalazły się ogromne okna. Architekci postanowili też wizualnie połączyć położoną niżej strefę dzienną z tarasem. Ten zamiar udało się osiągnąć dzięki kamiennej posadzce, która jest taka sama na zewnątrz jak i w środku domu.

Ma dawać domownikom wrażenie „biwakowania” na półce skalnej, niezależnie czy siedzi się w pokoju przy kominku, czy na tarasie - opisują projektanci.

Ciekawie wygląda też kuchnia, która dzięki wypiętrzeniu poddasza zyskała imponującą wysokość.

Więcej o:
Komentarze (33)
Współczesna interpretacja górskiej chaty [PROJEKT]
Zaloguj się
 • q-ku

  Oceniono 60 razy 32

  zapomnieli o okapach, żeby człowiekowi taczka śniegu na łeb n ie leciała jak idzie ...

  Widzę po raz 50-ty na tej stronie "nowoczesne domy" z takim dachem - tzn jak zwykłym, tylko ktoś poobcinał wystające poza budynek części

  I wułala - jest nowoczesność

  A nie, jest jeszcze nowocześniej - obcięli rynny

 • dupa_dupy

  Oceniono 36 razy 24

  "Architekci postanowili zinterpretować tradycję na nowo" to zdanie jest tak logicznie niespójne jak ten klocowaty projekt. To co się dzieje od połowy w górę zakrawa o pomstę do nieba. Zero finezji i polotu - zwykła ciosana stodoła.

 • Gość: IvanBan

  Oceniono 38 razy 20

  Skandaliczny gniot

 • Gość: arch

  Oceniono 37 razy 15

  obięcie okapów to porażka, to co najbardziej charakterystyczne zostało przetwożone nieudolnie. dom fajny ale pod Warszawą

 • 03730t

  Oceniono 21 razy 13

  inspiracją były naczepa z ciężarówki i kontener na śmieci

 • Gość: Dzikus

  Oceniono 14 razy 10

  § 69.

  1. Liczba stopni w jednym biegu schodów stałych, powinna wynosić nie więcej niż:

  1) 14 stopni – w budynku opieki zdrowotnej,

  2) 17 stopni – w innych budynkach.

  2. Wymaganie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy budynków w zabudowie jednorodzinnej i w zabudowie zagrodowej oraz budynków rekreacji indywidualnej, mieszkań dwupoziomowych oraz dojść do urządzeń technicznych.

  3. Liczba stopni w jednym biegu schodów zewnętrznych nie powinna wynosić więcej niż 10

  Liczyłem dwa razy, może się mylę ale radzę zwrócić na to uwagę przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę :)

 • Gość: jako gość

  Oceniono 8 razy 8

  A co to ma wspólnego z góralską chatą? Kąt nachylenia dachu? No tak, bo przecież w Polsce to jedyne, ostateczne i bezwzględne kryterium oceny architektonicznej.

 • Gość: kr

  Oceniono 20 razy 8

  Ten zawieszony w powietrzu taras to gejzer pretensjonalizmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX