Skromna kostka w Lublinie

Jednorodzinny dom w Lublinie

Jednorodzinny dom w Lublinie (źródło: MIT ARCHITEKCI)

Jednorodzinny dom powstał na przedmieściach Lublina, na długim i obłym pagórku gęsto pokrytym roślinnością. Budynek zaprojektował zespół architektów z pracowni MIT ARCHITEKCI.

Działka, na której stanął dom, znajduje się na skraju, pomiędzy lasem a nieużytkami. Architekci chcieli to wykorzystać, otwierając dom i kierując jego wewnętrzne funkcje w różne strony świata, a co za tym idzie, krajobrazu. Budynek stanął na pagórkowatym terenie opadającym w kierunku południowym. Projektanci starali się jednak uniknąć zmian topografii działki.

- Mimo dużych różnic terenu utrzymaliśmy założenie, aby północne wejście do domu i zachodni taras zewnętrzny jak najmocniej stykały się z terenem istniejącym - wyjaśniają autorzy projektu.

Na piętrze rozmieszczono okna tak, aby kadrowały widok na pola rzepaku. Po tej stronie zlokalizowano też główne wejście do budynku.

Wewnętrzny układ pomieszczeń podporządkowany został osi wschód-zachód. Znalazły się tam pomieszczenia spełniające funkcje mieszkalne. Rozpościera się z nich widok na teren działki otoczony drzewami. Projektanci zastosowali tutaj jasny podział na hol i strefę wspólną otwartą na pole rzepaku oraz na strefę prywatną zwróconą w stronę drzew.

Dom ma kształt kostki, która została podcięta od strony północnej. Podcięcie podkreśla wejście do domu i zarazem stanowi niewielkie zadaszenie. Architekci zdecydowali się na białą elewację, która ma stać się tłem dla przyrody.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Jednorodzinny dom w Lublinieźródło: MIT ARCHITEKCI

Wewnątrz budynku dominuje biel. Aby przełamać jej monotonię, architekci zdecydowali się wykorzystać architektoniczny beton oraz drewno, z którego wykonano między innymi schody i poręcz balustrady.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Dom dwie stodoły w Tychach Niczym nowoczesna stodoła. Jednorodzinny dom w Tychach
 • Domy z widokiem na fiordy
 • GG House w Krakowie Jednorodzinny dom w Krakowie. Bardzo nietypowy
Komentarze (103)
Skromna kostka w Lublinie
Zaloguj się
 • Gość: a

  Oceniono 134 razy 58

  Bardzo OK. Wyróżnia się na tle masy muchomorów z przykrótkim korpusem, przyduszonych spadzistym wielodachem. Nie mówiąc o obowiązkowym portyku.

 • Gość: spola

  Oceniono 71 razy 47

  Czy taki dom będzie wyglądał dobrze (?) zależy od otoczenia, w zielonym krajobrazie - dobrze, ale np. wśród historycznej zabudowy jednorodzinnej (np. o innych proporcjach) - wątpliwe. Nie należy bezmyślnie popularyzować zabudowy kostkowej. Forma zabudowy zawsze powinna harmonizować otoczeniem - co nie znaczy, że należy bezmyślnie naśladować sąsiednie budynki. Ta sama architektura raz może być dobra a innym razem zła - zależy od kontekstu, a zatem kultura projektanta i inwestora ma tu duże znaczenie.

 • franconus

  Oceniono 61 razy 19

  Lubię formy proste, szlachetne, minimalistyczne - modernistyczne, jeżeli kto chce. Ale ta bryła nachalnie wygląda - i to ze wszystkich stron - jak SpongeBob, Dexter czy jakiś inny Pokemon. Zdecydowanie nie podoba mi się!

 • Gość: lola

  Oceniono 25 razy 17

  w okolicach Lublina bywają duże opady śniegu więc odśnieżanie dachu gwarantowane

 • Gość: apolnia

  Oceniono 34 razy 16

  Takie nowoczesne domy budują Szwajcarzy, skromne w formie, ale z bardzo dobrych materiałów. Świetnie wkomponowują się w alpejskie krajobrazy.

 • Gość: asd

  Oceniono 74 razy 16

  na zajęciach dostałbym 3+ za taki projekt, no i oczywiście jest piękny betonowy mur, bo przecież trzeba odizolować się od reszty społeczeństwa. takim krajobrazie zamiast otworzyć się na otoczenie i przyrodę to się ktoś odgradza betonem.. nie zachwyca.. smuteczek :(

 • Gość: cc

  Oceniono 41 razy 15

  Zabawny jest ten regał z prezentacją przez okno. Ciekawe czym właściciel planuje się chwalić ;)

 • gwymond

  Oceniono 31 razy 13

  Skromne też były kiedyś dworskie czworaki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX