Ten dom miał wyglądać zupełnie inaczej. Modernistyczna willa zamiast "dworku"

W podwarszawskim Józefowie powstała modernistyczna willa o prostej, szlachetnej formie. Poprzedni inwestor widział w tym miejscu architekturę w stylu dworkowym. Architekci stanęli przed zadaniem zaprojektowania domu w zupełnie odmiennym stylu na gotowych fundamentach.

Podwarszawski Józefów kojarzy się głównie z przyrodą i sosnowym lasem, w który wkomponowana jest duża część miasta. Miłośnicy modernizmu na pewno kojarzą go także ze względu na charakterystyczne "skrzydlate" zadaszenia na dworcach kolejowych na linii otwockiej, na której znajduje się ta miejscowość. W takim otoczeniu powstał nowy dom jednorodzinny nawiązujący do modernistycznego dziedzictwa, choć w początkowej fazie projekt utrzymany był w stylu dworkowym.

Nowy inwestor  nabył działkę z już gotowymi fundamentami, postanowił jednak zupełnie odmienić oblicze budynku. Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur stworzyła projekt który w swoich założeniach nawiązuje do historii podwarszawskich modernistycznych willi mieszkalnych.

Teren pod budowę domu w Józefowie jest miejscem o dominującym znaczeniu przyrody. Projektując w takim kontekście postanowiliśmy wydobyć czytelną formę budynku, kontrastującą z otoczeniem. Od lat trzydziestych dwudziestego wieku istnieje tradycja budowania prostych geometrycznych budynków w lasach, znajdujących się na przedmieściach Warszawy. Stały się one dzisiaj ikonami polskiego modernizmu. Ich abstrakcyjna, często biała forma, wyraźnie odróżnia się od organicznej formy lasu. Nawiązanie do tej tradycji było dla nas naturalną kontynuacją dobrych wzorców projektowych - mówią architekci

Dom stanowi zwartą dwukondygnacyjną formę z dostawionym jednokondygnacyjnym garażem. Jego prostopadłe usytuowanie względem fasady frontowej sprawia, że przed wejściem do budynku powstaje plac, domknięty dodatkowo ogrodzeniem w charakterze architektury budynku. Wejście podkreślone jest pionową wnęką o wysokości czterech metrów, przez którą widać wysokie foyer z klatką schodową.
W fasadach wschodniej i zachodniej podkreślone zostały kierunki poziome, które kontrastują z pionem otaczających sosen. Poprzez duże przeszklenia mieszkańcy mają widok na krajobrazu lasu z wnętrza budynku. Ściana drzew staje się w ten sposób elementem dekoracyjnym pomieszczeń.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (17)
Ten dom miał wyglądać zupełnie inaczej. Modernistyczna willa zamiast "dworku"
Zaloguj się
 • Gość: Filet

  Oceniono 46 razy 38

  Wiem, że to nieco głupie, co zaraz napiszę, ale... Architekci są dumni ze swojego projektu. Pracowali pewnie dniami i nocami, przekomarzali się z Inwestorem i wreszcie całkiem solidnie całość zrealizowali. Podzielili się w końcu projektem z czytelnikami, którzy.... pozostają z kilkoma przejaranymi zdjęciami i jakimś biednym rzutem. Jeszcze kilka dni spokojnej pracy i prezentacja jak było przed, jak wygląda działka, gdzie to w ogóle jest, jakie są modelowe założenia, a do tego normalne, czytelne zdjęcia i już lepiej można docenić to to ;/

 • Gość: marcin

  Oceniono 20 razy 16

  Jak dla mnie całość sprawia wrażenie, jakby architekci byli niewolnikami formy jaką sobie wymyslili. Szczególnie jest to widoczne na elewacji z jednym podłużnym oknem. Rozumiem, że ten 40-sto cm pas pod oknami miał "oderwać" bryłę od podłoża i nadać jej lekkości, ale ja juz bym sobie podarował ten niski parapet i zrobił okna do samej podłogi, wtedy moznaby wyjść z sypialni czy łazienki na jakiś taras. To jest coś pięknego wstać z rana, wyjść z sypialni do ogrodu, przeciągnąć się i puścić sobie sążnego pierda, tu tej możliwości nie ma. Inny problem to brak wiatrołapu, tymbardziej ,że przy wejściu mamy hol wysoki na dwie kondygnacje. Wiadomo, bez wiatrołapu można łatwo osiągnąć efekt wow już na samym wejściu, zniknęło też pewnie kilka problemów projektowych, które stwarza to stosunkowo niewielkie i często lekceważone pomieszczenie. Użytkownicy jednak zauważą wagę problemu przy pierwszych jesiennych wiatrach i chłodach.
  Jak dla mnie korytarz wokół garderoby przy sypialni na parterze to marnowanie przestrzeni, które w żaden widoczny dla mnie sposób nie usprawnia korzystania z tego ustrojstwa.
  Jeśli chodzi o bryłę to mam ambiwalentne odczucia - nawet fajnie to wygląda, ale trochę przypomina jakiś urząd, a nie dom, co widać świetnie na ostatnim zdjęciu - tym z samochodem. Ciężko powiedzieć coś więcej opierając sie na zamieszczonych materiałach. Ogólnie polecam stronę CONTEMPORIST, tam można znaleźć przykłady świetnej architektury.

 • Gość: Małgorzata

  Oceniono 9 razy 7

  Przechodząc z hallu do salonu, wpada się prosto na wyspę kuchenną , i to ma być dobre rozwiązanie? No way.

 • Gość: MrT

  Oceniono 4 razy 4

  Mieszkam niedaleko tego domu i moge powiedziec ze artykol jest niedokladny jesli chodzi o to ci bylo przed tym domem w tym miejscu.
  Tam byl dom. Wykonczony gotowy do zamieszkania. Zostal zbuzony wiekszej czesci i zbudowany od nowa.
  Dla mnie ten dom to tylko pokaz tego co sie da zrobic majac odpowiednie pieniadze.

  Obok sa dzialki do na sprzedaz o podobnej wielkosci.

 • Gość: m.

  Oceniono 2 razy 2

  Te komentarze są podejrzane. Przed chwilą przeczytałam pod innym artykułem zachwyty nad wizualizacjami, a tu, gdzie jest kawałek dobrej architektury- sama krytyka. Funkcja rozplanowana super, a architektura- wiadomo, broni się sama proporcjami, jest ponadczasowa. Pamiętajcie, że zadanie było dość trudne: stworzyć dom na istniejących fundamentach. To trochę ograniczało.

 • sselrats

  Oceniono 10 razy 2

  Bardzo aldne ale ani jednego pomieszczenia do przyzwoitego odsluchu stereo.

 • menazka

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze zaprojektowany dworek z zachowaniem proporcji, bez uproszczeń i wulgarnej tandety to moim zdaniem też dobry styl około-leśny. Ale jeśli to Józefów i nawiązanie do tradycji to nie lepiej zainspirować się świdermajerami?

 • Gość: V8

  Oceniono 1 raz 1

  mozna by zrobic modernistyczny dworek to by bylo ciekawe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX