Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w Kościelisku inspirowany tatrzańskim schroniskiem. Powrót do korzeni

Redakcja Pressland/WG/mat. architekta

Na początku było stare zdjęcie schroniska Towarzystwa Tatrzańskiego. To właśnie ta fotografia zainspirowała architekta, do zaprojektowania tego wyjątkowego domu w Kościelisku. Powstała piękna, skromna, nowoczesna bryła nawiązująca do regionalnej architektury Podhala.

Dom w Kościelisku. Proj. arch. Piotr Kuczia
Dom w Kościelisku. Proj. arch. Piotr Kuczia
Mat. architekta

Piotr Kuczia zaprojektował dom wyjątkowy. Prosty i skromny, ale przyciągający wzrok. Nowoczesny, ale szanujący lokalną tradycję. Z podpatrzonej na starej fotografii architektury schroniska Towarzystwa Tatrzańskiego, architekt zaczerpnął to co najlepsze - układ deskowania elewacji, formę dachu i charakterystyczne "tarcze" w narożach budynku (w nich ukryte zostały rury spustowe).

Dom w Kościelisku, o powierzchni 150 m kw., powstał dla pięcioosobowej rodziny. Właścicielom zależało na otwartych, pełnych światła wnętrzach, które jednak zapewnią każdemu domownikowi intymność. Bardzo ważne było optymalne wykorzystanie walorów działki z pięknym widokiem na Tatry w kierunku południowym.

Aspekty energetyczne i środowiskowe odgrywały istotną rolę w projekcie. Bardzo wysokie parametry cieplne przegród zewnętrznych w połączeniu z przeszkleniami południowej elewacji (pasywne pozyskiwanie energii solarnej) prowadzą - mimo trudnych warunków klimatycznych - do oszczędnej eksploatacji. Buforowa strefa z szafami i niewielkie okna od północy zabezpieczają dodatkowo przed zbędną ucieczką ciepła. Wyposażony w wentylację mechaniczną dom ogrzewany jest pompą ciepła. Wszystkie te rozwiązania sprawdziły się w praktyce: potwierdzają to niskie wydatki na energię elektryczną po roku użytkowania

mowi architekt Piotr Kuczia.

Wnętrza domu są nowoczesne - dominują tu biel i drewno, które skontrastowano ze stropami z surowego betonu.

Do stworzenia elewacji domu wykorzystano deski pochodzące z rozbiórek. Stare drewno nadal ma dobre właściwości techniczne a przy tym świetnie wpisuje się w otoczenie.

Mimo rygorystycznych wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, powstał piękny, współczesny dom. Zdobył on 1. miejsce w konkursie o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stefana Witkiewicza w 2018 roku.

 

Skomentuj:

Dom w Kościelisku inspirowany tatrzańskim schroniskiem. Powrót do korzeni