Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pasterska chata spotyka nowoczesną formę. Dom letniskowy w Pieninach

red

Dom letniskowy położony nad jeziorem Czorsztyńskim łączy w sobie tradycję architektoniczną pasterskiej chaty z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi.

Dom letniskowy w Pieninach - połączenie tradycji pasterskiej chaty z nowoczesną formą
Dom letniskowy w Pieninach
projekt i realizacja HOLA grupa projektowa wnętrza - HOLA-DESIGN architektura - EXTERIO

Bryła domu kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Sto metrów od domu mieści się skansen z budynkami z XIX wieku, które zostały przeniesione z miejsca, na którym powstało niegdyś sztuczne jezioro. Dom nawiązuje do tej tradycji, ale ma nowoczesną formę i rozwiązania techniczne. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym. Płynnie przechodzi on z dachu na ścianę. Projekt czerpie inspiracje z wartościowych elementów architektury i przyrody znajdujących się w otoczeniu. Kamienna podmurówka nawiązuje do charakteru góralskich zabudowań. 

Dom otwiera się na jezioro

Dom stanął na działce pochylonej w kierunku jeziora. Naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że z tego miejsca roztacza się piękny widok na okolicę. Letnicy mogą podziwiać jezioro i góry oraz malowniczo położone na brzegu rzeki dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Najważniejsze zadanie projektowe polegało na wykorzystaniu atutów widokowych działki. Dlatego też od strony jeziora zastosowano pełne przeszklenia na parterze oraz dużą lukarnę na piętrze. Wykorzystując spadek działki, projektanci podnieśli w stosunku do otaczającego terenu poziom parteru oraz znajdujący się przed domem taras.

Od strony wejściowej dom sprawia wrażenie niedostępnego - ten efekt uzyskano przez pozbawienie elewacji okien w  miejscu, gdzie dom otwiera się na ląd. Przeciwny zabieg zastosowano od strony jeziora. Duże przeszklenia otwierają wnętrze na otoczenie, a roztaczający się za oknem panoramiczny widok staje się integralną częścią projektu wnętrz.

Góralskie ornamenty w nowoczesnym wydaniu

We wnętrzu nowoczesna estetyka zostaje przepleciona z tradycyjnymi, rzeźbionymi ornamentami, które znamy z góralskich domów. Stonowane kolory czerni, szarości i naturalnego drewna zostały rozbite wyrazistym detalem. Uproszczony wzór wycinanki zdobi drzwi i schody. Pojawia się on również w dekoracji ścian - strefę aneksu kuchennego podkreśla koronka przekształcona w znak graficzny. Duże lampy i surowe dodatki dopełniają aranżacji.

Parter zajmuje prawie w całości przestrzeń dzienną z aneksem kuchennym. Dwa przesuwne okna pozwalają na otwarcie połowy ściany i łączą wnętrze z tarasem. W pasie od strony wejściowej umiejscowiono łazienkę, toaletę, garderobę i schody na piętro. Układ piętra jest symetryczny – schody pośrodku oraz trzy pokoje pod skosami dachu. Pod budynkiem zagłębiono w zboczu niewielką piwnicę i pomieszczenie techniczne.

Za ten projekt pracownia HOLA Design zdobyła w 2018 roku Red Dot Design Award.

---

Projekt i realizacja: HOLA grupa projektowa

Wnętrza: HOLA-DESIGN 

Architektura: EXTERIO 

Skomentuj:

Pasterska chata spotyka nowoczesną formę. Dom letniskowy w Pieninach