Kolejna wizja na zagospodarowanie Placu Defilad w Warszawie. Kiedy wreszcie się zmieni?

Plac defilad w Warszawie to z jednej strony najważniejsza przestrzeń stolicy - w ścisłym centrum, wokół najwyższego budynku znajduje się ogromny plac wokół którego zorganizowane są teatry, muzea, galerie handlowe. Z drugiej to przestrzeń zapomniana - zagospodarowana kilka dekad temu służy za parking, prowizoryczny dworzec autobusowy, a cała przestrzeń straszy wygrodzeniami z łańcuchów i tymczasowymi pawilonami.

Dyskusje nad zagospodarowaniem przestrzeni wokół Pałacu Kultury i nauki toczą się od bardzo dawna. Niestety, jak na razie niewiele z nich wynika w rzeczywistości. Zmieniają się kolejne plany, które pozostają jedynie na papierze.

Centralne położenie w mieście, ogromna powierzchnia i trudne sąsiedztwo w połączeniu ze zmarnowanym potencjałem miejsca, powodują, że jest on bardzo często przedmiotem opracowań i kolejnych wizji. Jedną z nich pokazali właśnie studenci Detlef Schulz, Werner Huber i Thomas Schregenberger ze szwajcarskiej szkoły wyższej ZHAW.

Zaproponowali oni plan oparty na tradycyjnej siatce ulic i pierzejowej niskiej zabudowie. Najwyższy obiekt w ich projekcie to 24 kondygnacyjny budynek znajdujący się u zbiegu Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Autorzy pracy tłumaczą, że takie rozwiązanie to nawiązanie do tradycji europejskich miast oraz powojennej odbudowy Warszawy.

Większość z zaproponowanych przez projektantów budynków została zaplanowana z podcieniami. W projekcie znalazło się też miejsce na nieduży plac na wysokości PKiN od strony ulicy Marszałkowskiej oraz nieznaczne odsunięcie pierzei na wysokości Rotundy.

Najbardziej kontrowersyjnym wydaje się jednak pomysł na zabudowanie Parku Świętokrzyskiego, który został przeznaczony na kolejne kwartały zabudowy.

Mamy wątpliwości, czy zabudowywanie zielonej przestrzeni w centrum miasta to dobry pomysł. Nasze wątpliwości budzi też mocno wyeksponowana sylwetka Pałacu, który nie pasuje do kontekstu zwartej zabudowy nawiązującej do okolicznych kamienic.

A jakie jest Wasze zdanie? Zobaczcie wybrane koncepcje na zagospodarowanie Placu Defilad i wybierzcie najlepszą w naszym sondażu.

ZOBACZ ZDJĘCIA POKAZUJĄCE MAKIETĘ ORAZ WCZEŚNIEJSZE POMYSŁY NA ZAGOSPODAROWANIE PLACU>>>

Makietę będzie można zobaczyć w ramach festiwalu Warszawa w Budowie w dawnym budynku IX LO im. Hoffmanowej w Warszawie przy ulicy Emilii Plater 29 od 11 października. Więcej o wystawie na oficjalnej stronie festiwalu.

Który projekt zagospodarowania Placu Defilad oceniasz najlepiej
Więcej o:
Komentarze (23)
Kolejna wizja na zagospodarowanie Placu Defilad w Warszawie. Kiedy wreszcie się zmieni?
Zaloguj się
 • Gość: roner

  Oceniono 30 razy 24

  Podoba mi się koncepcja studentów z SHAW - zamiast monolitycznych długich budynków o jednej fasadzie, zabudowa naśladująca parcelację kamieniczną. Tak powinno być - styl tych budynków (modernizm zmiksowany z socrealizmem i art deco) również świetnie pasuje do Warszawy. Ale ta koncepcja jest dobra od strony Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Od E. Plater powinni jednak postawić jakieś ciekawe kamienne wieżowce w stylu art deco.

 • Gość: hmm

  Oceniono 23 razy 17

  A ja mam dość Warszawy w stylu azjatyckim... To europejskie miasto, a wygląda okropnie nie-europejsko, wszystko szklane, dlaczego nie możemy mieć oryginalnego centrum, ale bez tych szklanych kloców???

 • Gość: Hadid

  Oceniono 23 razy 11

  Chcemy nowoczesnych i odważnych budowli, chcemy architektonicznej wizytówki miasta, nie bójmy się oryginalnych ale mądrych projektów !

 • Gość: qw

  Oceniono 7 razy 7

  Ja bym połączył Koncepcje studentów z ZHAW z Koncepcją Forum Rozwoju Warszawy. Pozostawił bym tą niską zabudowę kamieniczną, ale bym nie zabudowywał parku, i obok pałacu postawił bym kilka wieżowców, najlepiej w stylu art deco, te wyższe z koniecznie stożkowatymi dachami, jak w Nowym Jorku.

 • Gość: hammer

  Oceniono 6 razy 4

  Najlepiej na placu defilad było by wyznaczyć przedwojenną siatkę ulic, a następnie podzielić na działki, i posprzedawać różnym prywaciarzom. Ktoś by postawił kamienicę, ktoś wybudował wieżowiec, ktoś inny zrobił park, dzięki czemu zabudowa tego miejsca by się ujednoliciła z resztą otoczenia.

 • Gość: Bronka

  Oceniono 4 razy 4

  Droga Redakcjo, nie SHAW tylko ZHAW od Züricher Hochschule, nie Süricher. ;-)

 • Gość: Wars

  Oceniono 11 razy 3

  a może odbudować przedwojenne kamienice?

 • Gość: prof.Kramer

  Oceniono 1 raz 1

  Szwajcarski ser najciekawszy. W tym kierunku trzeba iść. Zostawić tylko park. Reszta nie trzyma próby czasu. Te projekty już wyglądają jak Grozny, Astana, albo nowa zabudowa Baku. Słabe, azjatyckie, choć i tak pewnie dużo lepsze niż stan obecny - jakieś przedmieścia Mińska...

 • Gość: Przewodnik

  Oceniono 13 razy 1

  Deweloperzy tylko by wszystko zabudowywali- zagospodarować nie znaczy zabudować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX