Jak przy niewielkich kosztach odmienić PRL-owski "dom-kostkę"? Dom w Grotnikach

W Grotnikach koło Zgierza stał PRL-owski "dom-kostka" jakich wiele. Miał nieciekawe proporcje i wyglądał niezbyt efektownie. Ocieplenie domu stało się okazją do zupełnej metamorfozy domu, który dzięki kreatywnym rozwiązaniom, stał się ciekawy i elegancki, a wszystko przy niewielkim nakładzie pracy i kosztów.

Metamorfoza domu w Grotnikach objęła jedynie jego wygląd zewnętrzny. Możliwości zmiany wydawały się naprawdę niewielkie - nie była planowana żadna rozbudowa czy zmiana kształtu budynku. W tych samych miejscach co wcześniej miały też pozostać wymienione niedawno okna. Mimo to, nowa bryła zupełnie nie przypomina wcześniejszego budynku. Proste zabiegi doprowadziły do całkowitej zmiany charakteru budynku, który teraz kojarzy się z miejską modernistyczną willą.

Aby zmienić proporcję bryły architekci z pracowni Deigie Architekci zaproponowali zlicowanie ściany podpiwniczenia ze ścianą parteru i likwidację istniejącego tam wcześniej niewielkiego uskoku. Elewacja został też nieznacznie podwyższona za pomocą płyt OSB.

Sam dach również został zmodernizowany. Dotychczasowy o nachyleniu 10 stopni nie był ani efektowny, ani nie pełnił funkcji użytkowej. Został zaizolowany, pokryty wełną mineralną i wykończony papą. W ten sposób powstało dodatkowe ocieplenie oraz typowy dla modernizmu dach płaski schowany za podwyższoną elewacją.

Poprawione w proporcjach elewacje zostały dodatkowo uporządkowane poprzez wprowadzenie poziomych pasów z ciemnego tynku oraz zmianę barwy stolarki, która została przemalowana na kolor antracytowy.

Największe zmiany czekały jednak elewację frontową. Przed budynkiem Pojawił się drewniany ażur w postaci pionowych beleczek z modrzewia syberyjskiego zamocowanych do metalowego rusztu. Schodzi on także w dół w miejscu istniejącego podjazdu do znajdującego się w piwnicy garażu i tworzy w tym miejscu rodzaj otwierających się do wnętrza wrót przesłaniających bramę wjazdową. Wjazd został wyłożony granitową kostką, z której wykonano także dojście oraz szeroką opaskę wokół budynku. Na wejściem do budynku pojawił się także przezroczysty daszek chroniący przed deszczem.

Użyty od frontu modrzew pojawił się także od tyłu budynku, gdzie posłużył jako materiał, z którego wykonano duży, 50 metrowy taras oraz okładzinę na wciętym wewnątrz bryły budynku wyjściu od strony ogrodu.

Całości dopełniły zmiany wokół budynku, skąd zniknęły przypadkowe nasadzenia a ogród zyskał prostą i czytelną formę korespondującą z modernistycznymi elewacjami domu.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Modernizacja domu w Grotnikach to:
Więcej o:
Komentarze (83)
Jak przy niewielkich kosztach odmienić PRL-owski "dom-kostkę"? Dom w Grotnikach
Zaloguj się
 • pminko

  Oceniono 184 razy 170

  Faktycznie wszędzie widać te niewielkie koszty:
  Elewacja, dach rynny, kostka, trawnik, okna, drzwi, brama, taras,
  Chętnie bym zobaczył podsumowanie tych niewielkich kosztów (w relacji do 100 m2 domku)

 • Gość: Iska

  Oceniono 116 razy 92

  Rewelacja, bardzo mi sie podoba

 • adocne

  Oceniono 76 razy 66

  Nie jest żółty!! Niesamowite w Polsce. Poza tym ładny

 • Gość: Preseso

  Oceniono 67 razy 55

  Dobra robota :) oby więcej takich metamorfoz garaż pewnie się otwiera, zauwazalny jest metalowy stelaż bramy no i przecięcie drewnianych listew. Podejrzewam że autor celowo ukrył bramę żeby uzyskać czystość formy tej drewnianej przegrody. Efekt osiągnięty ;)

 • fctheduck

  Oceniono 45 razy 41

  Super, ale te niewielkie koszty to pewnie 3x wartość tego domku...

 • mk30553

  Oceniono 65 razy 35

  aby bardziej podkreślić efekt zdjęcie budynku przed modernizacją jest czarno-białe, źle wykadrowane i nieostre

 • Gość: zenek

  Oceniono 38 razy 30

  fantastyczny jest zwłaszcza ten betonowy płot w tle, symbol prawdziwej polskiej budowlanki...

 • Gość: Az

  Oceniono 40 razy 28

  PRLowski? Toż to przedwojenny modernizm.

 • Janusz Mecner

  Oceniono 26 razy 26

  Co to znaczy niewielkie koszty.Podajcie ile konkretnie kosztowała przebudowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX