Jak przy niewielkich kosztach odmienić PRL-owski "dom-kostkę"? Dom w Grotnikach

Piotr Nef
19.11.2015 11:31
A A A
Dom w Grotnikach

Dom w Grotnikach (Deigie Architekci)

W Grotnikach koło Zgierza stał PRL-owski "dom-kostka" jakich wiele. Miał nieciekawe proporcje i wyglądał niezbyt efektownie. Ocieplenie domu stało się okazją do zupełnej metamorfozy domu, który dzięki kreatywnym rozwiązaniom, stał się ciekawy i elegancki, a wszystko przy niewielkim nakładzie pracy i kosztów.

Metamorfoza domu w Grotnikach objęła jedynie jego wygląd zewnętrzny. Możliwości zmiany wydawały się naprawdę niewielkie - nie była planowana żadna rozbudowa czy zmiana kształtu budynku. W tych samych miejscach co wcześniej miały też pozostać wymienione niedawno okna. Mimo to, nowa bryła zupełnie nie przypomina wcześniejszego budynku. Proste zabiegi doprowadziły do całkowitej zmiany charakteru budynku, który teraz kojarzy się z miejską modernistyczną willą.

Aby zmienić proporcję bryły architekci z pracowni Deigie Architekci zaproponowali zlicowanie ściany podpiwniczenia ze ścianą parteru i likwidację istniejącego tam wcześniej niewielkiego uskoku. Elewacja został też nieznacznie podwyższona za pomocą płyt OSB.

Sam dach również został zmodernizowany. Dotychczasowy o nachyleniu 10 stopni nie był ani efektowny, ani nie pełnił funkcji użytkowej. Został zaizolowany, pokryty wełną mineralną i wykończony papą. W ten sposób powstało dodatkowe ocieplenie oraz typowy dla modernizmu dach płaski schowany za podwyższoną elewacją.

Poprawione w proporcjach elewacje zostały dodatkowo uporządkowane poprzez wprowadzenie poziomych pasów z ciemnego tynku oraz zmianę barwy stolarki, która została przemalowana na kolor antracytowy.

Największe zmiany czekały jednak elewację frontową. Przed budynkiem Pojawił się drewniany ażur w postaci pionowych beleczek z modrzewia syberyjskiego zamocowanych do metalowego rusztu. Schodzi on także w dół w miejscu istniejącego podjazdu do znajdującego się w piwnicy garażu i tworzy w tym miejscu rodzaj otwierających się do wnętrza wrót przesłaniających bramę wjazdową. Wjazd został wyłożony granitową kostką, z której wykonano także dojście oraz szeroką opaskę wokół budynku. Na wejściem do budynku pojawił się także przezroczysty daszek chroniący przed deszczem.

Użyty od frontu modrzew pojawił się także od tyłu budynku, gdzie posłużył jako materiał, z którego wykonano duży, 50 metrowy taras oraz okładzinę na wciętym wewnątrz bryły budynku wyjściu od strony ogrodu.

Całości dopełniły zmiany wokół budynku, skąd zniknęły przypadkowe nasadzenia a ogród zyskał prostą i czytelną formę korespondującą z modernistycznymi elewacjami domu.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

PYTANIE Modernizacja domu w Grotnikach to:

 • HIT! Wzorcowa modernizacja!
 • Zwykły remont
 • KIT! Po remoncie dom jest po prostu brzydki

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (71)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  pminko

  Oceniono 150 razy 136

  Faktycznie wszędzie widać te niewielkie koszty:
  Elewacja, dach rynny, kostka, trawnik, okna, drzwi, brama, taras,
  Chętnie bym zobaczył podsumowanie tych niewielkich kosztów (w relacji do 100 m2 domku)

 • avatar

  Gość: Iska

  Oceniono 101 razy 83

  Rewelacja, bardzo mi sie podoba

 • avatar

  adocne

  Oceniono 63 razy 55

  Nie jest żółty!! Niesamowite w Polsce. Poza tym ładny

 • avatar

  Gość: Preseso

  Oceniono 62 razy 50

  Dobra robota :) oby więcej takich metamorfoz garaż pewnie się otwiera, zauwazalny jest metalowy stelaż bramy no i przecięcie drewnianych listew. Podejrzewam że autor celowo ukrył bramę żeby uzyskać czystość formy tej drewnianej przegrody. Efekt osiągnięty ;)

 • avatar

  mk30553

  Oceniono 57 razy 33

  aby bardziej podkreślić efekt zdjęcie budynku przed modernizacją jest czarno-białe, źle wykadrowane i nieostre

 • avatar

  Gość: zenek

  Oceniono 35 razy 27

  fantastyczny jest zwłaszcza ten betonowy płot w tle, symbol prawdziwej polskiej budowlanki...

 • avatar

  fctheduck

  Oceniono 27 razy 23

  Super, ale te niewielkie koszty to pewnie 3x wartość tego domku...

 • avatar

  Gość: Az

  Oceniono 29 razy 19

  PRLowski? Toż to przedwojenny modernizm.

 • Janusz Mecner

  Oceniono 17 razy 17

  Co to znaczy niewielkie koszty.Podajcie ile konkretnie kosztowała przebudowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX