Książki, komputery i kosze plażowe czyli nowoczesna mediateka z Sopotu

Współczesna biblioteka aby przyciągnąć młodych odbiorców powinna być czymś więcej niż tylko księgozbiorem. Wraz ze zmieniającym się światem, którego nieodłącznym elementem stała się nowoczesna technologia, zmieniły się też potrzeby i oczekiwania czytelników. Multimedia, obraz, dźwięk, szybki dostęp do informacji z całego świata, spotkania i dyskusje to nieodłączny element nowych mediatek, które coraz bardziej przypominają lokalne centra kultury niż tradycyjnie rozumiane biblioteki.

W Sopocie zrealizowano inwestycję Nowego Centrum, które pod jednym dachem łączy w sobie dworzec kolejowy, centrum handlowe oraz nowoczesną mediatekę która od nazwy miejscowości przyjęła nazwę Sopoteki. Więcej o całej inwestycji przeczytasz TUTAJ.

Za projekt wnętrz mieszczącej się na pierwszym piętrze kompleksu Sopoteki odpowiedzialna jest pracownia Sikora Wnętrza znana między innymi z projektu Biblioteki na dworcu kolejowym w Rumi, który zdobył drugą nagrodę w konkursie Bryła Roku 2014.

Najnowsza realizacja pracowni to kolejny bardzo udany projekt, w którym znalazło się miejsce zarówno dla bogatego księgozbioru, jak również nowoczesnego sprzętu zapewniającego dostęp do multimedialnych treści, a wszystko w sąsiedztwie eleganckiego designu odnoszącego się do charakteru Sopotu jako urokliwego nadmorskiego kurortu.

Główną ideą projektową w Sopotece jest nieskrępowany, szalenie naturalny i otwarty charakter Sopotu i przenikającej go natury. W samym sercu tego genius locci jest delikatność plaży, soczysta zieleń przyrody, oraz urocze i sentymentalne elementy takie jak kosze plażowe i np. leżaki. Wyobraziłem sobie więc idealną mediatekę jako czystą syntezę i transpozycję tych elementów na współczesne meble, elementy i materiały. Jako efekt końcowy myślę, że udało się uzyskać przestrzeń szalenie czystą, harmonijną, wyciszającą ale zarazem przyjazną i szalenie naturalną. Moim zdaniem miejsce o takim charakterze i nastroju, inspirowanym m.in. piękną sopocką plażą, może tętnić unikalnym życiem nie tylko w sezonie – tłumaczy projektant Sopoteki dr Jan Sikora

SopotekaSikora Wnętrza

Prowadzona przez Miejską Bibliotekę Publiczną Sopoteka zrywa ze schematami równo ustawionych regałów i ideą wypożyczania książek do czytania w domowym zaciszu. Wnętrze Sopoteki ma być miejscem spotkań, dyskusji, wymiany poglądów czy działań twórczych. W jej wnętrzu znajdziemy zarówno sprzęt multimedialny zapewniający dostęp do cyfrowych zbiorów, jak również strefę miękkich poduszek, leżaków i koszy plażowych, w których będzie można się zatopić i oddawać lekturze tradycyjnych książek czy prasy.

Zależy mi na tym by wnętrze stało się swoistą oazą spokoju, nowoczesnych technologii i kultury nie tylko w galerii handlowej ale także w mieście. Przewodnią myślą projektową była potrzeba stworzenia miejsca, w którym każdy będzie mógł się czuć swobodnie. Pozwala na to np. unikalna strefa multimedialnych koszy plażowych czy strefa plażowania, pełna wygodnych poduch i leżaków. Każdy może przyjść do Sopoteki i znaleźć miejsce dla siebie niezależnie czy lubi siedzieć z innymi przy wielkim stole, na wygodnej kanapie czy w zaciszu na fotelu.

Realizacja Sopoteki wpisuje się w trend widoczny w polskich miastach, które wreszcie zauważają, że przyjazna przestrzeń to nie tylko równe chodniki czy piękne sklepy z szyldami znanych marek. Miasto przyjazne mieszkańcom to takie, w którym mogą rozwijać swoje pasje, zainteresowania, mają możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu czy to w instytucjach kultury czy nowoczesnych obiektach sportowych. Nie pozostaje nic innego jak życzyć, aby sopocki przykład stał się inspiracją także dla innych miast, w których ciągle można jedynie pomarzyć o nowoczesnych bibliotekach z ciekawą ofertą i z wygodnymi wnętrzami o ciekawym designie.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Więcej o:
Komentarze (9)
Książki, komputery i kosze plażowe czyli nowoczesna mediateka z Sopotu
Zaloguj się
 • Gość: jozue

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli DA SIĘ. Teraz tylko dbać o to żeby Spoteka żyła,

 • Gość: Martyna

  Oceniono 3 razy 3

  Rewelacyjna przestrzeń, współczesna praktyczna i użytkowa - jest dużo wnęk do pracy - cichej i grupowej. Estetyczna i dobrze doświetlona, dyskretnie nawiązująca do klimatu Sopotu ! Niestety w przeciwieństwie do całego dworca

 • Gość: Dariusz_krk

  Oceniono 3 razy 3

  Świetny, konsekwentny wystrój. Nazwa "Sopoteka" trochę naiwna, ale to szczegół. Za to te Maci całkowicie mnie powaliły. Sopot musi być jeszcze bogatszy niż sądziłem :)

 • Gość: Aśka

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystko fajnie, tylko aż żal patrzeć, jak panie się użerają z menelstwem... A zapachy tego menelstwa... Ochroniarza postawić.

 • Gość: Maria

  Oceniono 2 razy 2

  Brak toalety dla przebywających w Sopotece. Tylko dla pracownikow. Żenada przy takim projekcie

 • Gość: Aśka

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko spoko, tylko żal patrzeć, jak panie się męczą z menelstwem. Poza tym zapachy rozsiewane przez nich... Szkoda gadać.

 • Gość: okropne

  0

  okropne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX